Wojsko wojskiem, ale prawdziwą atrakcją był Andrzej Duda. Widać, że też się dobrze bawił

Nie codziennie zdarza się okazja, by spotkać Andrzeja Dudę na żywo. Ale Święto Wojska to wyjątkowy dzień. 15 sierpnia na uroczystą defiladę przychodzą całe rodziny. Prezydent robił sobie z nimi zdjęcia.

15 sierpnia ulicami Warszawy tradycyjnie przejedzie i przemaszeruje wojskowa defilada. Święto Wojska to także gratka dla dzieci. Dlatego rodzice chętnie zabierają je tego dnia na Trakt Królewski i okolicznościowe pikniki wojskowe.

Przed defiladą, która ruszyła w samo południe, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy budynku Garnizonu Warszawa. Był tam prezydent Andrzej Duda. Później, przed hotelem Bristol, chętnie robił sobie zdjęcia z ludźmi. To będzie pamiątka dla całej rodziny. Uśmiech prezydenta wskazuje, że też się dobrze bawił.

Na zdjęciach fotoreportera Agencji Gazeta widać, że prezydent Duda cały czas pozostawał pod czujną ochroną służb.

Mnóstwo wydarzeń na Święto Wojska 

15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego w całej Polsce odbędzie się mnóstwo wydarzeń. Po raz pierwszy w defiladzie przejadą samobieżne moździerze RAK.  

Centralne uroczystości z okazji święta wojska zaplanowano w Warszawie. Rozpoczęła je msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Zwierzchnik Sił Zbrojnych po nabożeństwie złożył wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego, a chwilę później przed pomnikiem marszałka.

Na później zaplanowano przegląd wojsk dokonany przez Dudę i wreszcie uroczystą defiladę.

15 sierpnia nie będzie nominacji generalskich

W tle tegorocznego Święta Wojska jest konflikt prezydenta Andrzeja Dudy z szefem MON, Antonim Macierewiczem. Nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP. 

"W ocenie Prezydenta, trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich" - przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Andrzej Duda jeszcze przed rozpoczęciem prac nad ustawami, znalazł czas na coś naprawdę przyjemnego

Więcej o: