TV Republika wykorzystała symbol Zagłady. Fala oburzenia: "Ściek. Jesteście bandą niegodziwców"

Niegodziwe, podłe, ściek - tak komentujący określają grafikę, która pojawiła się na oficjalnym Twitterze Telewizji Republika. To przeróbka słynnego napisu z Auschwitz i część większej akcji.

W TVP ostatnio głośno jest o tzw. reparacjach wojennych, czyli odszkodowaniach, jakie mieliby wypłacić Polsce Niemcy. Obowiązująca na prawicy narracja: reparacje nam się należą i powinniśmy się ich domagać. 

Temat podjęła też Telewizja Republika. I wywołała oburzenie. Na oficjalnym Twitterze stacji zamieszczono grafikę, wzorowaną na znanym napisie z bramy obozu w Auschwitz, który był podłą kpiną hitlerowców z ofiar, a także hasłem wykorzystywanym przez nazistowską propagandę.

Zamiast "Arbeit macht frei" (praca czyni wolnym) na plakacie jest jednak "Reparationen machen frei" (reparacje czynią wolnym). Czcionka podobna. Na dole dopisek: "Ordnung muss sein" (porządek musi być), też zaczerpnięty z retoryki nazistów. 

Według informacji TV Republika autorem grafiki jest plakacista Wojciech Korkuć, założyciel tzw. Ruchu Higieny Moralnej. Logo ruchu znajduje się w rogu plakatu. 

Paradoks w tym, że praca w obozach nie była wyzwoleniem dla więźniów, więc wg tej retoryki reparacje mogłyby być zagładą dla Polaków.

Ostra krytyka Telewizji Republika

W komentarzach pod wpisem Telewizji Republika oburzenie. "Jesteście bandą niegodziwców", "skrajnie niesmaczne i obraźliwe", "oni to naprawdę zrobili! Jak można być aż takim chamem, bezmózgiem, draniem", "tego już nawet nie można nazwać dnem dna" - piszą ludzie. Pojawiają się głosy o bezczeszczeniu pamięci tych, którzy ginęli w Auschwitz i wykorzystywanie symbolu męczeństwa.

- Mój dziadek zginął w Auschwitz. To co robicie nie jest podłe. Na to nie ma słowa. Naruszacie godność ofiar i ich rodzin - napisał Robert Maślak. Trudno znaleźć przychylne komentarze. Część osób deklaruje, że zgłosiła grafikę jako naruszenie.

Wygląda na to, że jest ona częścią większej akcji. Plakaty można też zobaczyć na ulicach Warszawy, np. przy Chełmskiej. Z kolei Róża Thun z PO zauważyła je na Powiślu. - Brakuje mi słów oburzenia. Co się dzieje z naszą Polską?! - napisała. 

Muzeum Auschwitz krótko: Manipulacje

- Prymitywne manipulacje bolesnymi symbolami świadczą jedynie o poziomie moralnym oraz zrozumieniu historii u ich autorów - skomentowało krótko muzeum w Auschwitz.

Donald Tusk na przesłuchaniu w prokuraturze. Doszło do spięcia z dziennikarzem TVP

Więcej o:
Komentarze (341)
Telewizja Republika wykorzystała napis z Auschwitz
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 91 razy 75

  Ciekawe co na to Ziobrowa prokuratura , przecież to jest jawne poniżanie i hańbienie pamięci ofiar pomordowanych w Oświęcimiu

 • krynolinka

  Oceniono 65 razy 51

  Skoro pan prezes zarządził "reparację" to chyba im się wydawało, że już wszystko można. Ale ewidentnie się przerzucili z interpretacją.

 • warszawa1967

  Oceniono 49 razy 43

  Zawiadomienia do prokuratury- jak najwięcej oraz pozwy cywilne rodzin ofiar. Parę milionów kary ich uspokoi. A tak pluli na Maspex i ich reklamę- mimo tego, że robiła to agencja zewnętrzna i mimo tego, że przeprosili i wpłacili 500 000 pln dla Powstańców.

 • Adam Sowa

  Oceniono 48 razy 42

  TV Republika to zwykły brukowiec, oglądalność zerowa więc próbują zaistnieć przez tanią sensację. Przychodzą tam najczęściej popłuczyny pisu i wymyslają teorie spiskowe na poziomie ufo. Śmieszne ale po 10 minutach już nudne.

 • korcia2000

  Oceniono 40 razy 36

  Czego można się spodziewać po tubie pisowskiej propagandy? Chamstwo walczy o pierwszeństwo z głupotą!

 • Gilles Manchuel

  Oceniono 38 razy 32

  W okresie gdy młode pokolenia chą wbudować pokojową europejską wspólnotę, strach widzieć, że jeszcze istnieją w środkowej Europie ludzie, którzy promują nienawiść i wojnę. Jeśli mają nostalgię tych czasów, niech sobie oglądają filmy!

 • pisdum-dyrdum

  Oceniono 36 razy 30

  Ciekawe jak PiS wypłaci REPARACJE, gdy po rządach tej sekty PiSlandia znów stanie się Polską, niestety będzie to POLSKA W RUINIE !

 • szaja25

  Oceniono 33 razy 29

  Jeszcze nie tak dawno oburzali się napojem energetycznym, może w ramach przeprosin wpłacą pół bańki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX