TV Republika wykorzystała symbol Zagłady. Fala oburzenia: "Ściek. Jesteście bandą niegodziwców"

Niegodziwe, podłe, ściek - tak komentujący określają grafikę, która pojawiła się na oficjalnym Twitterze Telewizji Republika. To przeróbka słynnego napisu z Auschwitz i część większej akcji.

W TVP ostatnio głośno jest o tzw. reparacjach wojennych, czyli odszkodowaniach, jakie mieliby wypłacić Polsce Niemcy. Obowiązująca na prawicy narracja: reparacje nam się należą i powinniśmy się ich domagać. 

Temat podjęła też Telewizja Republika. I wywołała oburzenie. Na oficjalnym Twitterze stacji zamieszczono grafikę, wzorowaną na znanym napisie z bramy obozu w Auschwitz, który był podłą kpiną hitlerowców z ofiar, a także hasłem wykorzystywanym przez nazistowską propagandę.

Zamiast "Arbeit macht frei" (praca czyni wolnym) na plakacie jest jednak "Reparationen machen frei" (reparacje czynią wolnym). Czcionka podobna. Na dole dopisek: "Ordnung muss sein" (porządek musi być), też zaczerpnięty z retoryki nazistów. 

Według informacji TV Republika autorem grafiki jest plakacista Wojciech Korkuć, założyciel tzw. Ruchu Higieny Moralnej. Logo ruchu znajduje się w rogu plakatu. 

Paradoks w tym, że praca w obozach nie była wyzwoleniem dla więźniów, więc wg tej retoryki reparacje mogłyby być zagładą dla Polaków.

Ostra krytyka Telewizji Republika

W komentarzach pod wpisem Telewizji Republika oburzenie. "Jesteście bandą niegodziwców", "skrajnie niesmaczne i obraźliwe", "oni to naprawdę zrobili! Jak można być aż takim chamem, bezmózgiem, draniem", "tego już nawet nie można nazwać dnem dna" - piszą ludzie. Pojawiają się głosy o bezczeszczeniu pamięci tych, którzy ginęli w Auschwitz i wykorzystywanie symbolu męczeństwa.

- Mój dziadek zginął w Auschwitz. To co robicie nie jest podłe. Na to nie ma słowa. Naruszacie godność ofiar i ich rodzin - napisał Robert Maślak. Trudno znaleźć przychylne komentarze. Część osób deklaruje, że zgłosiła grafikę jako naruszenie.

Wygląda na to, że jest ona częścią większej akcji. Plakaty można też zobaczyć na ulicach Warszawy, np. przy Chełmskiej. Z kolei Róża Thun z PO zauważyła je na Powiślu. - Brakuje mi słów oburzenia. Co się dzieje z naszą Polską?! - napisała. 

Muzeum Auschwitz krótko: Manipulacje

- Prymitywne manipulacje bolesnymi symbolami świadczą jedynie o poziomie moralnym oraz zrozumieniu historii u ich autorów - skomentowało krótko muzeum w Auschwitz.

Donald Tusk na przesłuchaniu w prokuraturze. Doszło do spięcia z dziennikarzem TVP

Więcej o: