BBN: 15 sierpnia bez wręczenia nominacji generalskich. Duda stawia MON warunek w ich sprawie

"Wypracowane rozwiązania dotyczące systemu kierowania i dowodzenia" jest warunkiem, jaki prezydent stawia Antoniemu Macierewiczowi ws. nominacji generalskich. Prezydent odmówił wręczenia nominacji na święcie wojska 15 sierpnia.

Do 10 sierpnia minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przedstawił prezydentowi Andrzejowi Dudzie 14 wniosków w sprawie awansów oficerów Sił Zbrojnych RP - informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Dotyczą one awansów na pierwszy, a także kolejne stopnie generalskie. BBN przekazał, że intencją prezydenta jest, aby zmiany w wojsku realizowane były w ramach "racjonalnego procesu uzgodnień".

Zgodnie z tym w lutym prezydent uznał reformę dowodzenia za jeden z głównych priorytetów rozwoju wojska. Rekomendacje w tym zakresie Andrzej Duda przedstawił 12 kwietnia. Zostały one również omówione podczas zorganizowanych przez prezydenta konsultacji między BBN a MON. W ich trakcie BBN przedstawiło własne propozycje zmian.

Dodatkowo 27 czerwca przesłało uwagi do przygotowanego przez MON projektu ustawy. "Prezydent RP oczekuje na szybkie zakończenie prac nad projektem reformy, uwzględniającym rekomendacje zgłaszane w czasie konsultacji" - czytamy w komunikacie.

Kilka dni temu BBN poinformowało, że 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP.

A oto poprzedni komunikat BBN w tej sprawie:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podjął decyzję, że 15 sierpnia br. nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP.
W ocenie Prezydenta, trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich. 
Prezydent oczekuje, że w ramach współpracy Biura Bezpieczeństwa Narodowego z Ministerstwem Obrony Narodowej rozwiązania dotyczące systemu kierowania i dowodzenia zostaną wypracowane w najbliższym czasie, co pozwoli na podjęcie stosownych decyzji kadrowych.
Więcej o: