Za granicą są atrakcją muzealną, u nas stanowią o sile marynarki. MON remontuje stare okręty

Wygląda na to, że wysłużone okręty podwodne z lat 60. nieprędko zakończą służbę w naszej marynarce. Czeka je remont - ustaliła trójmiejska "Gazeta Wyborcza".

Kobbeny zostały zbudowane w latach 60. w RFN dla norweskiej marynarki. Do Polski trafiły w 2002 roku. Norwegowie mieli już nowy sprzęt, więc starych Kobbenów nie potrzebowali. Dostaliśmy od nich cztery. Dania też miała swoje Kobbeny, ale też zostały wycofane lata temu, dwa trafiły do muzeów.

Nie wiadomo, kiedy nasze okręty tego typu zakończą służbę. Trójmiejska "Gazeta Wyborcza" ustaliła, że dwa z nich - ORP "Sęp" i ORP "Sokół" - mają zostać wyremontowane kosztem 2,4 mln zł. 

Jak czytamy na portalu Gospodarka Morska, do podstawowych zadań Kobbenów w Marynarce Wojennej "należy zwalczanie okrętów nawodnych i podwodnych oraz transportów przeciwnika, prowadzenie rozpoznania oraz transport i desant grup rozpoznawczo-dywersyjnych".

Wciąż nie wiadomo, kiedy Polska kupi trzy nowe okręty podwodne. Na ten cel zaplanowanych jest 10 mld zł, ale rozmowy z oferentami są - jak przyznał wiceszef MON - trudne.

Na pozyskaniu Kobbena zależy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Muzeum Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Chcieli z nich zrobić atrakcję.

Czytaj więcej na trojmiasto.wyborcza.pl >>>

ZOBACZ TEŻ: Mariusz Błaszczak rośnie w siłę

Więcej o:
Komentarze (209)
Okręty podwodne Kobben idą do remontu
Zaloguj się
 • single_malt

  Oceniono 25 razy 19

  przedzial torpedowy zostanie zamieniony na kaplice a na kiosku wymalowany zostanie zloty napis "Twojej opiece sie polecamy Panie "

 • liberau

  Oceniono 17 razy 13

  Bua ha ha ha ha!!!! I to samo jest ze śmigłowcami. Minister Macierewicz buduje samowystarczalną armię, zdolną w pojedynkę obronić nas przed atakiem Rosji - właśnie przechwalał się dziś swoją wizją. Skierowanie do służby obiektów muzealnych dobrze wpisuje się w ten obraz...

 • serenita123

  Oceniono 13 razy 11

  pomysły Maciarewicza to TOPIENIE pieniędzy
  w tym przypadku - wręcz dosłownie

 • senior2244

  Oceniono 17 razy 11

  To tylko mógł wymyślić taki kretyn i idiota jak Antek ruski agent który jak na razie trzęsie i kurduplem i Adrianem a o Beci się nie mówi bo ona sama trzęsie d..ą.

 • obeznany

  Oceniono 16 razy 10

  Ale mamy (my?) za to supernowoczesne samoloty i limuzyny dla VIPów!
  I to się liczy!

 • barakuda62

  Oceniono 14 razy 10

  Wczoraj wskrzesił pociąg pancerny,dziś zabytkowe okręty... jutro Antek każe dwa nagie miecze kowalowi naklepać bo nieco tępe.
  Ja pier*ole! co ten bolszewik jeszcze wymyśli!?

 • remo29

  Oceniono 13 razy 9

  Jeszcze niech szable z muzeów powyciągają, konie z Janowa wcielą do wojska i uzbroją kapelanów w obrazki JPII, a będzie to najgroźniejsza armia między Odrą a Wisłą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX