Jest komentarz Macierewicza do decyzji Dudy o nominacjach generalskich. Wyważony

Decyzja prezydenta Andrzeja Duda, że na Święto Wojska nie będzie nominacji generalskich, podsyciła dyskusję o jego konflikcie z Antonim Macierewiczem. Sam Macierewicz skomentował ruch prezydenta w bardzo wyważony sposób.

- Minister obrony narodowej nie jest osobą, która powinna publicznie komentować tego typu decyzje prezydenta - ocenił Antoni Macierewicz, pytany przez Radio Maryja o komentarz do decyzji prezydenta.

Jak Antoni Macierewicz uzasadnia zmiany w armii?

Przypomnijmy: 15 sierpnia nie będzie wręczenia nominacji generalskich. Zdecydował o tym prezydent Andrzej Duda. Nominacje generalskie nadaje prezydent na wniosek ministra obrony. Tradycyjnie uroczystości odbywają się właśnie 15 sierpnia oraz 11 listopada, w Święto Niepodległości. Prezydent uzasadnił swoją decyzję brakiem "warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich".

Jak powiedział Radiu Maryja Antoni Macierewicz, "bardzo potrzebne są nowe kadry generalskie i oficerskie w Wojsku Polskim". - Bez nowych kadr nie nastąpi realna zmiana, która jest niezbędna dla rzeczywistego wzmocnienia armii - uzasadnił.

MON: reformy mogą zostać zaprzepaszczone

Podobnie do sprawy odniósł się MON w specjalnym komunikacie. Według niego projekt zmian w wojsku ma na celu "dostosowanie armii do nowych wyzwań wynikających z narastającego zagrożenia zewnętrznego oraz z wieloletnich zaniedbań organizacyjnych, personalnych, strategicznych i dotyczących kierunków modernizacji technicznej armii". 

"Kluczowym czynnikiem tych zmian jest ukształtowanie nowej kadry dowódczej. Bez niej wszystkie pozostałe reformy mogą zostać zaprzepaszczone" - napisała w komunikacie rzeczniczka resortu obrony, major Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Czytaj więcej >>>

Donald Tusk na przesłuchaniu w prokuraturze. Doszło do spięcia z dziennikarzem TVP

Więcej o: