MON o odwołaniu przez Dudę nominacji generałów: Reformy w wojsku mogą być zaprzepaszczone

MON pisze w komunikacie, że "ukształtowanie nowej kadry dowódczej jest warunkiem reform w armii". To odpowiedź na decyzję prezydenta o tym, że 15 sierpnia nie zostaną wręczone nominacje generalskie.

Jak czytamy w komunikacie, projekt zmian w wojsku ma na celu "dostosowanie armii do nowych wyzwań wynikających z narastającego zagrożenia zewnętrznego oraz z wieloletnich zaniedbań organizacyjnych, personalnych, strategicznych i dotyczących kierunków modernizacji technicznej armii".

"Kluczowym czynnikiem tych zmian jest ukształtowanie nowej kadry dowódczej. Bez niej wszystkie pozostałe reformy mogą zostać zaprzepaszczone" - napisała w komunikacie rzeczniczka resortu obrony, major Anna Pęzioł-Wójtowicz.

MON wytyka prezydentowi, że nad reformami pracowali jego ludzie

MON przypomina, że w pracach nad projektami reform w wojsku, w tym nad nowym modelem systemu dowodzenia brali udział przedstawiciele prezydenta - reprezentanci Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Dodatkowo odbywały się konsultacje na linii MON-BBN w sprawie zmian w armii. Według MON, projekt nowego modelu dowodzenia "przywraca jednolitość dowodzenia armią, znacznie poszerza kompetencje Prezydenta RP, na ile pozwalają na to przepisy obowiązującej Konstytucji RP, oraz dostosowuje cały system do współdziałania z sojuszniczymi siłami NATO, uwzględniając wymogi narodowego bezpieczeństw Polski".

Duda odwołał wręczenie nominacji generalskich

Po południu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że decyzją Andrzeja Dudy 15 sierpnia nie odbędzie się wręczenie nominacji generalskich. W komunikacie BBN czytamy, że prezydent uzasadnił taką decyzję brakiem "warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich".

Prezydent oczekuje, że w najbliższym czasie w ramach współpracy BBN z Ministerstwem Obrony Narodowej zostaną wypracowane rozwiązania dotyczące systemu kierowania i dowodzenia. Ma to, zdaniem prezydenta, pozwolić na podjęcie stosownych decyzji kadrowych.

Sejmowa awantura o Antoniego Macierewicza

Więcej o:
Komentarze (147)
Duda odwołał nominacje generalskie. Jest odpowiedź MON
Zaloguj się
 • tadjan

  Oceniono 54 razy 44

  kiedy to głupawe wojsko odwinie się temu szmaciarzowi, który ich kompromituje i poniża?

 • krynolinka

  Oceniono 47 razy 35

  Ktoś przechwycił pilota do sterowania panem prezydentem. Co jest panie prezesie. Urwało się łącze z Nowogrodzką czy co ..

 • ziaburek

  Oceniono 39 razy 29

  Wystarczy na czele MON postawić obłąkańca i całe Wojsko Polskie traci szacunek. Niestety.

 • faustxyz

  Oceniono 35 razy 27

  Mierzi to, że ten ruski agencina sobie w najlepsze pierdzi w stołek min. obrony, knuje, rozpirza, przy tym jest butny. Niestety to nie na rozmiar Adriana żeby piknąć choć słówko, że koło Maciory cuchnie Putinem i do jasnej cholery pora najwyższa by dostał kopa i po nitce do kłębka wyjaśnić sprawę do spodu.

 • nnkwd

  Oceniono 32 razy 24

  "ukształtowanie nowej kadry dowódczej jest warunkiem reform w armii". To Antek powinien być wypieprzony z MON. Za dużo burdelu. Z kaprala po 18 miesiącach na GENERAŁA.. CUD W ARMII.

 • polakadam

  Oceniono 21 razy 17

  Prezydent po dwóch latach zorientował się, że POLSKĄ ARMIĄ rządzą misiewicze i putinowski "szpion"??? No to adrian nie błysnąĺ intelektem. "PO OWOCACH ICH POZNACIE" - przecież dla wszystkich myślących to jest oczywiste. Zastanawia mnie, co macierewicz ma na kaczyńskiego, bo jest przez niego chroniony. Może zabezoiecza go skok na ubeckie archiwa za olszewskiego i dokumenty na TW BALBINĘ? Może to archiwalne dokumenty z czasów wojny i tuż po niej o rajmundzie kaczyńskim, ponoć oficerowi AK, któremu komuniści z niewiadomych przyczyn, podczas gdy skatowali i dobili strzałem w głowę zwykłą sanitariuszkę, 17.letnią INKĘ, dali willę na Żoliborzu??? Do jakich dokumentów dorwał dię macierewicz, że rządzi nawet samym prezesem???

 • earthboundmisfit

  Oceniono 21 razy 15

  "Reformy w wojsku mogą być zaprzepaszczone"

  No i całe szczęście. Jeszcze nie jest za późno przeprosić wyrzuconych doświadczonych generałów. Ale wcześniej należy zamknąć kozłobrodego agenta Kremla.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX