Sikorski o Schetynie na nowych taśmach z "Sowy": "Knajacki styl lwowskiego żulika"

TVP Info opublikowało kolejne taśmy z rozmów w restauracji "Sowa i przyjaciele". Tym razem są to fragmenty ze spotkania byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego i byłego prezesa Orlenu Jacka Krawca. Rozmowa nie ujawnia jednak żadnych przełomowych informacji.

Rozmowa, której fragmenty opublikowało TVP Info, odbyło się w lutym 2014 r. w restauracji "Sowa i przyjaciele". Ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski i ówczesny prezes Orlenu Jacek Krawiec komentowali bieżące wydarzenia polityczne i pozycję poszczególnych działaczy Platformy Obywatelskiej.

Radosław Sikorski przyznał, że lubi Grzegorza Schetynę, chwilę później stwierdził jednak, że "nie potrafi sobie przypomnieć czegokolwiek, co kiedykolwiek powiedział". - Zero kreatywności. Każdy z nas powinien sobie zdawać sprawę do czego nadaje, a do czego się nie nadaje. Idealny numer dwa. (…) Taki knajacki styl trochę. To jest za mało na premiera. On nie czaruje ludzi. Donald ma ten czar, ma ten teflon, ma ten koci zmysł, ma te antenki czułe społeczne. Grzegorz niczego z tego nie ma - komentował Sikorski.

- Jak wszyscy wiedzą, że jesteś takim trochę żulikiem z lwowskich... no to bycie następcą Geremka [Schetyna był szefem sejmowej komisji ds. zagranicznych - red.] właśnie daje ci szansę pokazania: a właśnie, że nie. Ja potrafię skomentować expose, ja potrafię się spotkać z moimi odpowiednikami z innych krajów, ja mam swoje zdanie którego ambasadora akceptuję, którego nie. On zrobił nic z tych rzeczy. W ogóle nie zaistniał w tej funkcji. (…) Ma to w du**e - dodał.

W rozmowie pojawił się również temat zegarka, którego nie wpisał do oświadczenia majątkowego minister transportu Sławomir Nowak. - Musiał być jakoś bardzo mocno zmotywowany, żeby tego nie wpisać. Wiesz, jego historia się nie trzyma kupy w żadnym aspekcie. Jak żona chce ci kupić zegarek, to idzie i ci kupuje zegarek. A nie bierze gotówkę od biznesmena, który ci kupuje zegarek. Czyli kto ci kupił zegarek? Tak naprawdę biznesmen ci kupił zegarek. I dlatego była taka mocna motywacja, żeby tego nie wpisać - oceniał Sikorski.

"Wielka afera Watergate"

Wielu dziennikarzy i komentatorów zwróciło uwagę na fakt, iż taśmy nie wnoszą nic nowego, a pokazują jedynie politykę od kulis.

"Kolejne taśmy, serio? A w roli głównej Radek Sikorski, o którym kilka dni temu usłyszeliśmy, że jest no namem?" - skomentowała dziennikarka Polsat News Agnieszka Gozdyra. "Co nowego w nowych taśmach? Grzegorz Schetyna nie ma charyzmy? Szok i niedowierzanie" - skomentował inny dziennikarz telewizji Jan Kunert.

"Odsunięty polityk przy obiedzie powiedział o swoim partyjnym koledze, że jest żulikiem bez poglądów i się nie nadaje. Wielka afera Watergate" - ironizował na Twitterze politolog Stanisław Żerko.

"Zawsze uważałem Radosława Sikorskiego za inteligentną bestię, świetnie operuje językiem i nadaje słowom trafne znaczenie. Cecha dobrych reporterów" - napisał doradca polityczny Eryk Mistewicz. "Dziękuję" - odpisał krótko Sikorski.

Komentarze (438)
TVP Info: Kolejne taśmy z restauracji "Sowa i przyjaciele". Radosław Sikorski o Grzegorzu Schetynie
Zaloguj się
 • sil.m

  Oceniono 95 razy 47

  ---- Czy jeszcze ktoś wierzy , że to kelnerzy byli organizatorami tych podsłuchów? Błaszczak przy pomocy Maja zrobił co należało by zatrzeć ślady do zleceniodawcy. Na 2 m-ce przed wybuchem tych rewelacji prezes ogłosił , że rząd upadnie bo…!!! I można tę jego wypowiedź sprawdzić w materiałach dziennikarskich. Oczywiście trudno miotać oskarżenia jak się nie ma dowodów ale pamiętajmy, że w tym czasie całe pisowskie CBA cierpiało na nadmiar wolnego czasu. Tuska miała utopić afera zwana hazardową a ta nowa w znacznym stopniu przyczyniła się do obalenia, wprawdzie w sposób demokratyczny ale jednak, władzy. O tym, że organizatorom podsłuchów przyświecał taki cel świadczyć może sposób wykorzystania tych nagrań przez politykierów, skala manipulacji jakich się dopuściły media które z igły zrobiły widły.
  ---- Smoleńsk - to nie był nieszczęśliwy wypadek [Tusk z Arabskim nie organizowali lotu] a świadomy bezmiar barbarzyństwa w wykonaniu JK i nieudolnych urzędników kancelarii trunkowego malca i decydentów w TU-154 - narobili smrodu [ znane są oświadczenia JK , LK i kancelarii Prezydenta RP w sprawie wycieczki do Katynia]. Apolityczne przyrządy pomiarowe głośnio ostrzegały : pull up, pull up terrain! Ekshumacje nie wykazały wybuchu i teraz pretensje - że źle . Ci sprawcy co nam nawarzyli gorzkiego piwa mają się nad wyraz dobrze i ciągle opluwają tych co po nich musieli sprzątać na niewdzięcznej ruskiej ziemi. Przykład zachowań Antonia – sprintera smoleńskiego jest wymowny.
  --- p.Szczerskiemu przypominam, że Orlen pod prezesem Krawcem spłacił 5-6mld zł strat poniesionych na wspaniałym zakupie przez PIS rafinerii „Możejki”. To w Etiopii PAD podczepił się pod Ursus – niewątpliwy sukces biznesowy A. i K. Zarajczyków - osób z dawnej nomenklatury PZPR i PRL których wcześniej oczernił , że wraz z dziećmi i wnukami są zdrajcami ojczyzny RP. To wycieczki turystyczne i parady PAD-a na koszt podatnika [ wcześniej - ślizgi na murze chińskim i klęczniki w Meksyku] . Proszę o przykłady kontraktów i kwot.
  ---p.prawnikowi Mularczykowi przypominam , że wypadek zdarzył się na terenie Federacji Rosyjskiej i prawo jest po stronie Rosji i jak długo prokuratura rosyjska będzie przeciągać śledztwo tak długo wrak nie wróci do Polski i nie należy okłamywać Polaków i udawać utraty pamięci. Wy z pisu to tylko opluwać innych potraficie. Przypominam wpis z Internetu : na urzędzie był " barman trunkowy Lech", co przez brata "dal nura w mech".

 • japka_putina

  Oceniono 54 razy 28

  Żałosne jest publikowanie nagrań, które nic nie wnoszą, a jedynie mają osłabić opozycję. Szczególnie w wykonaniu publicznej telewizji, bo to przestępstwo, a nie misja. A na dodatek opinie Sikorskiego o Schetynie nie otwierają oczu wyborcom PO, bo zapewne dzisiaj wszyscy widzą to samo, co Sikorski widział kilka lat temu.

 • niko8472

  Oceniono 39 razy 19

  A dlaczego te fragmenty nie zostaly ujawnione wczesniej? Co jest jeszcze na tych tasmach i kiedy pisiory znowu wyciagna z kapelusza? Skad ma TVPis te materialy? Od Ziobry? Kaminskiego? Blaszczaka? Dlaczego teraz? Od czego pisiory odwracaja uwage? Sa tam dyskusje o politykach PiS ale tak dosadne ze pisiory ich nie ujawnia?

 • piotr2961

  Oceniono 31 razy 17

  Jak na dłoni widać że zleceniodawcą podsłuchów była Nowogrodzka ( Ruś Nowogrodzka )

 • rabingoldblatt

  Oceniono 45 razy 17

  Schetyna jest inteligentny. Jest idealnym numerem dwa za plecami czarującego polityka. Ma pilnować struktur i maszyny partyjnej i jest w takich działaniach świetny.

  Nie obrazi się za to na Sikorskiego, bo teraz wie że ten nawet w prywatnych rozmowach ocenia go uczciwie i racjonalnie.

  TVPiS chciał grać na rozdźwięk w opozycji i może się na tym przejechać.

 • kuma1

  Oceniono 26 razy 16

  Po odejściu Donalda Tuska PO zbaraniała wybierając na przywódców partii, najmniej odpowiednich polityków. Nic dziwnego że przegrali i przegrywać będą. Opinia Radka Sikorskiego , wielu zwolenników i członków wskazywała że należy szukać następcę Tuska a nie wybierać na ślepo. Ta ślepota aktywu i zarządu partii , ubiła również Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 • zapiekanek

  Oceniono 40 razy 16

  Karmienie się trupami im nie wystarczy. Teraz zerują na żywych. Ścierwojady i kanibale.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX