A jednak. Przyłębska spotkała się z Kamińskim. TK potwierdza, ale tłumaczenie zaskakuje

Minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński kilkukrotnie gościł w TK - podał serwis Oko.press. Podczas jednego ze spotkań polityk rozmawiał z samą prezes Trybunału Konstytucyjnego - dowiedziało się z kolei Radio Zet. O czym?

Jak ustalił serwis Oko.press, Kamiński miał się pojawić w gmachu Trybunału w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy - czyli od momentu, kiedy prezesem TK została Julia Przyłębska - co najmniej trzy razy. Biuro prasowe TK nie odpowiedziało jednak, kto brał udział w tych spotkaniach i czego dotyczyły. Jednocześnie podkreślono, że w żaden sposób nie narusza to niezawisłości sędziowskiej, bo ta nie polega na "izolacji od współpracy w ramach funkcjonowania państwa".

Dzień po publikacji Oko.press nieco więcej ustaliło Radio Zet. Dziennikarze stacji otrzymali z TK pismo, w którym Trybunał potwierdza, że prezes Julia Przyłębska i jej aktualny zastępca, sędzia Mariusz Muszyński, spotkali się z Kamińskim. Do rozmowy doszło 8 marca w jednym z biur w kancelarii premiera.

Pani prezes i pan sędzia składali panu ministrowi wizytę kurtuazyjną w biurze, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, po wizycie ministra Kamińskiego, który w lutym br. był w TK z gratulacjami dla pani prezes

- czytamy w oświadczeniu TK przesłanym do radia.

TK zbada sprawę Kamińskiego

Dlaczego to spotkanie budzi takie emocje? Bo na początku czerwca do TK trafiła sprawa związana z Mariuszem Kamińskim.

Marszałek Sejmu złożył bowiem wniosek, by Trybunał zbadał, czy przy okazji rozpatrywania sprawy byłego szefa CBA nie doszło do sporu kompetencyjnego pomiędzy Sądem Najwyższym a prezydentem. Kilka tygodni temu SN przyjął uchwałę, w której sędziowie stwierdzili, że Andrzej Duda nie mógł skutecznie ułaskawić Kamińskiego przed wydaniem wobec niego prawomocnego wyroku.

Rzecznik SN tłumaczy, że o sporze kompetencyjnym nie ma w tym przypadku mowy. Ten zachodzi dopiero wtedy, kiedy dwa organy państwa chcą wykonać to samo uprawnienie. Innymi słowy, taki spór miałby miejsce, gdyby SN np. przyznał sobie prawo ułaskawiania poszczególnych osób. A to wyłączna prerogatywa prezydenta RP.

Mimo to SN zawiesił postępowanie w sprawie Kamińskiego do czasu, aż TK rozstrzygnie, czy taki spór rzeczywiście jest. Nie wiadomo jednak, kiedy Trybunał przeprowadzi rozprawę. TK nie jest związany żadnym terminem.

Andrzej Duda w listopadzie 2015 roku ułaskawił Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA skazanych za przekroczenie uprawnień przy tzw. aferze gruntowej. Nieprawomocny wyrok w ich sprawie zapadł kilka miesięcy wcześniej, w marcu. Kamiński został wówczas skazany na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk.

Więcej o:
Komentarze (239)
Przyłębska spotkała się Kamińskim. TK potwierdza
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 82 razy 78

  TW Wolfgangowa rżnie głupa ,,w biały dzień'' bez mrugnięcia okiem

  dzieciaki z przedszkola domyśliły się że to dogadywanie sprawy ułaskawienia

 • jurek4491

  Oceniono 65 razy 63

  Gdyby tak Rzepliński spotykał się z przedstawicielami rządu ale byłby WRZASK PiSowskiej hołoty .

 • polakadam

  Oceniono 58 razy 54

  Nie podali szczegółów?
  Kamiński musiał podyktować Przyglupskiej treść wyroków trybunału. Sprawiedliwość i prawość musi być po stronie kaczej bandy choćby z Polski nie miał pozostać kamień na kamieniu.
  A takie spotkania to jak narada mafii ojca Corleone.
  Bezprawie i niesprawiedliwość.

 • bkiton

  Oceniono 49 razy 47

  A Anna Szwed-Szczygieł, córka wiceministra w rządzie Beaty Szydło była z kolei z kurtuazyjną wizytą u Zbyszka. Kawa smakowała, jakby co.

 • pszczy2000

  Oceniono 50 razy 44

  Oj tam,oj tam,Kamiński przyszedł złożyć Wolfgangowej życzenia z okazji Dnia Kobiet - i tyle!

 • alexcomp

  Oceniono 42 razy 42

  Bolandia: skazany nieprawomocnym wyrokiem, ale ułaskawiony przestępca ma kontakty z Prezes Trybunału Konstytucyjnego, nie to nie jest news z afrykańskiej pseudo republiki hanlującej orzeszkami - to wiadomość z Polski, kraju który właśnie stracił ciężko wywalczoną demokrację i zapewne niedługo wyleci (po raz pierwszy) karnie z Unii.

 • sierra65

  Oceniono 42 razy 38

  no ale o co chodzi - to pisowska zdzira nie może sobie porozmawiac z pisowskim kryminalistą ??? :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX