Prawo wodne wejdzie w życie, jest prezydencki podpis. Czekają nas podwyżki cen wody?

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj nową ustawę o Prawie wodnym. Rząd przy jej uchwalaniu uspokajał, że nie doprowadzi ona do wzrostu cen wody. Ale eksperci nie są tego tacy pewni.

Uchwalone przez Sejm Prawo wodne zakłada stopniowe wprowadzanie nowych opłat za uzyskanie dostępu do wody - począwszy od stycznia przyszłego roku. Według premier Beaty Szydło nie przełoży się to na wzrost kosztów po stronie odbiorcy, czyli nas.

Od stycznia 2019 roku podwyżki będą jednak możliwe - pisze serwis Next.gazeta.pl. By nie były one zbyt drastyczne, rząd PiS zapowiedział powołanie specjalnej instytucji, która będzie regulować ceny wody dostarczanej dla domostw. Chodzi o to, by nowa ustawa nie była pretekstem dla samorządów do dowolnego podnoszenia opłat.

Prawo wodne - co jeszcze się zmieni?

Mimo wszystko wejście w życie ustawy może przełożyć się na wzrost cen pośrednio. Przepisy przewidują bowiem np. powołanie do życia nowej spółki państwowej - Wód Polskich. Jej przychody mają wynosić od 2,3 do 4,3 mld zł rocznie.

Przepisy zakładają też podwyższenie opłat m.in. dla producentów napojów, ale dopiero do 2019 roku. Z kolei w 2020 roku wszystkie przemysłowe punkty poboru wody będą musiały być opomiarowane - to również może skutkować podwyżkami różnego rodzaju produktów, nie tylko spożywczych.

Więcej o:
Komentarze (86)
Prawo wodne. Prezydent podpisał ustawę. Będą podwyżki?
Zaloguj się
 • nessuno

  Oceniono 27 razy 25

  Przepisy przewidują bowiem np. powołanie do życia nowej spółki państwowej - Wód Polskich. Jej przychody mają wynosić od 2,3 do 4,3 mld zł rocznie.

  Więc kolejna chmara darmozjadów i urzędasów do wykarmienia za nasze pieniądze. Jakoś tą swołocz trzeba utrzymać.

 • def11

  Oceniono 22 razy 18

  Szydło w sejmie - "to nieprawda nie będzie podwyżek cen wody"

  u mnie już podrożała, od pierwszego lipca ponad 10%, ale pewnie nieprawda "bo my dotrzymujemy obietnic" - również Szydło :)

 • stenrw

  Oceniono 16 razy 14

  Podatek bankowy przecież nie przełożył się na opłaty w banku, jak więc podatek wodny miałby spowodować wzrost cen wody, nieprawdaż Beciu?

 • fakiba

  Oceniono 18 razy 14

  I znowu pisiory będą golić suwerena , dali niektórym 500 a zabiorą wszystkim 600

 • stachkaz47

  Oceniono 14 razy 12

  Miał rację KORWIN Mikke- dadzą niektórym po 500 aby zabrać za to po 700.
  DOBRE PANISKA- dobra zmiana.
  I powstają nowe posady dla SWOJAKÓW jak grzyby po deszczu.

 • fakiba

  Oceniono 16 razy 12

  Jak pis zapowiedział , że ceny nie pójdą w górę to można im wierzyć jak ze wszystkim , oni są wiarygodni i prawdomówni jak sam Kurski i TVPis

 • kruk6666

  Oceniono 14 razy 10

  Legiony misiewiczów z PiS-u czekają na dobrze płatne posady, które dla nich tworzy rząd , a ciemny lud niech za to płaci , bo wydawało mu się że robi dobry interes sprzedając się za 500 zł. , niestety teraz będzie dymany za darmo na własne życzenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX