Polska będzie domagać się reparacji wojennych? Jest odpowiedź niemieckiego rządu

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk chce sprawdzenia, czy jest możliwe otrzymanie od Niemiec reparacji wojennych. Na informację odpowiedział już niemiecki rząd, który podkreśla, że ta kwestia została w przeszłości ostatecznie uregulowana.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk poinformował, że złożył w Biurze Analiz Sejmowych wniosek o przygotowanie ekspertyzy, dotyczącej możliwości otrzymania reparacji wojennych od Niemiec.

Poseł PiS jest zdania, że ubieganie się o reparacje wojenne to "moralny obowiązek", który spoczywa na politykach. Podkreślił, że podczas wojny zginęło prawie 6 milionów Polaków, a Polska została zniszczona i wywieziono z niej dzieła sztuki. Arkadiusz Mularczyk dodał, że ekspertyza powinna być gotowa w połowie sierpnia i wówczas zostanie przekazana rządowi. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Na tę informację odpowiedział już niemiecki rząd. - Niemcy poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową. Wypłaciły reparacje w znacznej wysokości za ogólne szkody wojenne, także dla Polski. (...) Kwestia została w przeszłości ostatecznie uregulowana. W 1953 roku Polska wiążąco (...) zrezygnowała z dalszych świadczeń reparacyjnych dla całych Niemiec i w okresie późniejszym wielokrotnie to potwierdzała - skomentowała rzeczniczka rządu Niemiec Ulrike Demmer, cytowana przez portal Interia.pl.

Macierewicz: To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się reparacji 

O reparacjach wojennych mówił także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wczoraj, w rozmowie z TVP Info, szef MON powiedział, że nie jest prawdą, iż Polska zrzekła się odszkodowań wojennych od Niemiec. - To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD - powiedział Macierewicz.

- W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone - dodał minister obrony. Podkreślił, że z prawnego punktu widzenia, "Niemcy bezdyskusyjnie winne są Polsce reparacje wojenne".

Z kolei wiceminister obrony Bartosz Kownacki w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mówił o "pouczaniu o demokracji" przez potomków "zwyrodnialców". - Na ulicach Warszawy po jednej stronie byli żołnierze AK walczący o wolność ojczyzny. Po drugiej stronie byli niemieccy zwyrodnialcy, to trzeba jasno powiedzieć, którzy mordowali kobiety, dzieci, często na ich rękach - mówił Kownacki.

- Trzeba o tym pamiętać szczególnie dzisiaj, kiedy ci, którzy współtworzą naszych współczesnych sąsiadów, dzieci i wnuki tamtych, próbują nas pouczać, czym jest wolność i demokracja. Oni nie mają do tego moralnego prawa - stwierdził.

Więcej o:
Komentarze (749)
Polska będzie domagać się reparacji wojennych? Jest odpowiedź niemieckiego rządu
Zaloguj się
 • sidamo

  Oceniono 143 razy 107

  Niech pan minister idzie na calosc;
  Szwedzi odszkodowanie za Potop,Mongolia odszkodowania za najazdy i lupienie poludnia kraju,Tatarzy za wyprawy i lupienie mienia,Wegry za najazd Rakoczego,Rosja za wiele najazdow,Dania za zlupienie Wolina itd itd, A co nie mozna, co trzeba jeszcze powiedziec aby zaistniec w sieci...

 • lubat

  Oceniono 104 razy 82

  "To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji..."
  Czy maciora i jego wspólnicy ma jakieś świadectwa ukończenia jakichkolwiek szkół, kursów czy akty własności wydane przez tę sowiecką kolonię, zwaną PRL, czy zaczął chodzić do szkoły dopiero po "wyzwoleniu"?

 • kruk6666

  Oceniono 96 razy 72

  A co z reparacjami od Watykanu za ponad tysiącletnią okupację i grabież ziem .

 • awersja

  Oceniono 78 razy 56

  W zasadzie to powinni wystąpić o reparacje do USA. Ostatecznie to F.D.Roosevelt w Jałcie przypieczętował los powojennej Polski rzucając ją ZSRR jak jakiś ochłap.Stalin nawet o to nie prosił... ot, taki amerykański prezencik dostał...

  (Zanim mnie zwyzywasz - poczytaj o Jałcie)

 • obeznany

  Oceniono 66 razy 52

  PiS kreuje na gwałt wroga, żeby odwrócić uwagę od własnego dziadostwa i skupić za sobą ciemny, wystraszony lud. Tak funkcjonowało to w Rosji bolszewickiej, IIIRzeszy i każdej innej dyktaturze.
  Nie dajmy się nabrać tym sqrvielom zainteresowanym tylko utrzymaniem swojej władzy!

 • kali23

  Oceniono 79 razy 49

  Polscy ŻEBRACY nie mają krzty honoru i godności. Nawet polscy złodzieje uważają, że mają prawo okradać Niemców w ramach " odszkodowań" a Niemcy się temu potulnie przyglądają zamiast zamknąć polską hołotę do pierdla!
  Nauczcie się "polactwo", że aby dobrze żyć trzeba na to samemu zapracować a nie kraść
  i nie żebrać.

 • kika9900

  Oceniono 63 razy 45

  Co tu komentować? Głupki nami rządzą. Umowa jest umową i trzeba ją szanować bez względu na to kto ją podpisywał. A takie zagrania pod publiczkę tylko na ośmieszają w oczach świata a tym bardziej sąsiadów. WSTYD!

 • def11

  Oceniono 48 razy 38

  Cóż poradzić na nieporadne rządy.., PiS-owi wróg jest potrzebny by unijnej krytyki nie przyjmować i straszyć własny elektorat "złą Brukselą" i że "Niemcy wrócą .."

 • kat-kk

  Oceniono 51 razy 31

  Mieszkam w Niemczech, wstyd wyjść na ulicę.WSTYD! uczucie nie znane PISowskim wandalom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX