To już pewne - Andrzej Duda formalnie zawetował ustawy o KRS i SN. Teraz trafią do Sejmu

Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia Andrzej Duda zawetował kontrowersyjne ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. By odrzucić weto Sejm potrzebuje większości kwalifikowanej.

"Na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji, Prezydent Andrzej Duda przekazał ustawy o KRS i SN do ponownego rozpatrzenia przez Sejm" - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Oznacza to, że Duda formalnie zawetował te dwie ustawy.

Aby odrzucić prezydenckie weto Sejm musiałby poprzeć ustawy większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Prezydent zadeklarował zawetowanie ustawy w poprzedni poniedziałek, po ponad tygodniu sejmowej batalii i protestów w całej Polsce. 

Duda mówił wtedy, że zmiany w sądownictwie są potrzebne, ale nie zgadza się z pomysłem wzmocnienia władzy prokuratora generalnego nad Sądem Najwyższym.

Zaznaczył, że odbył liczne konsultacje z prawnikami, politykami, przede wszystkim z Zofią Romaszewską, która jak przyznał, miała decydujący wpływ nad jego decyzję.

Prezydent wyraził ubolewanie, że nie przedstawiono mu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym przed jego procedowaniem w parlamencie. Andrzej Duda zaznaczył, że jest zwolennikiem reformy sądownictwa, ale "reformy mądrej".

Zapowiedział także, że przygotuje - przy pomocy ekspertów - w ciągu dwóch miesięcy nowe ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i KRS.

Ustawa o  ustroju sądów powszechnych z podpisem prezydenta

W zeszłym tygodniu Duda podpisał trzecią z pakietu ustaw wprowadzających zmiany w sądownictwie - ustawę o ustroju sądów powszechnych. Jest to jedna z trzech ustaw autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, które miały zreformować polskie sądownictwo.

Informację o podpisaniu ustawy przekazał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. W radiowej Trójce minister mówił, że prezydent podziela przekonanie o konieczności reformy wymiaru sprawiedliwości, jednak ma zastrzeżenia "co do stopnia przygotowania" zmian.

Minister w kancelarii prezydenta Andrzej Dera poinformował, że powstaje zespół ekspertów, którzy pomogą prezydentowi opracować ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Andrzej Dera, gość radiowej Jedynki, zapowiedział, że przed pierwszym po wakacjach posiedzeniu Sejmu projekty ustaw będą gotowe.

Zaznaczył , że w Kancelarii rozpoczynają się już prace nad tymi projektami. Andrzej Dera dodał, że dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby te projekty przeszły wcześniej drogę konsultacji, tak żeby określone środowiska mogły się na ich temat wypowiedzieć.

Więcej o: