W przeddzień rocznicy Powstania Warszawskiego prezydent wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom walk. Odznaczył też osoby zaangażowane w kultywowanie pamięci o Powstaniu. Wśród nich był Dawid Wildstein, związany z Telewizją Polską. Był znany jako szef publicystyki, ale - jak twierdzi branżowy portal wirtualnemedia.pl - w połowie lipca zastąpił go Tadeusz Płużański (z "Super Expressu"). Według nieoficjalnych informacji Wildstein zostaje w TVP, ma objąć inną posadę.
"Dziś zostałem, na wniosek Muzeum Powstania Warszawskiego, odznaczony przez Prezydenta, za projekt Warszawa Miasto Dwóch Powstań. Dziękuję" - napisał na swoim Twitterze Wildstein.
Dwa powstania, tak ważne dla historii Warszawy to oczywiście Powstanie Warszawskie i Powstanie w Getcie. Cykl debat "Warszawa dwóch Powstań" miał na celu pokazanie wspólnoty dziedzictwa polsko-żydowskiego. Organizatorami byli, oprócz Muzeum Powstania Warszawskiego, także Instytut Stefana Starzyńskiego i Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Takie samo odznaczenie odebrał też związany z TVP Piotr Gursztyn. Jak przypomina portal wirtualnemedia.pl, pełnił funkcje dyrektora TVP Historia i szefa biura programowego. Później został dyrektorem ds. komunikacji. Napisał książkę o rzezi Woli.
Poniżej lista odznaczonych "za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski".
ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI
Adam GWIAZDOWICZ
Barbara PIENIĘŻNA
SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI
Elżbieta DYMEK
Piotr GURSZTYN
Joanna LANG
Mikołaj MIROWSKI
Piotr OLEŃCZAK
Marcin WIERZCHOWSKI
Dawid WILDSTEIN
BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI
Joanna BIAŁOBRZESKA
Anna CYWIŃSKA-KOWALEWSKA
Renata FABIAŃSKA
Michał KOMUDA
Krzysztof PASEWICZ
Maria PTAK
Hanna ZAREMBA-ANKIERSZTEJN
Wieczorem o 18.00 na Placu Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie uroczysta polowa msza święta, o 19.00 odczytany zostanie Apel Poległych. O 20.00 odbędzie się koncert "Chłopcy z tamtych lat".
Główne uroczystości odbędą się we wtorek, w 73. rocznicę wybuchu walk. Powstańcy apelują, by o 17.00 (w godzinę rozpoczęcia Powstania) przystanąć w milczeniu na minutę i w ten sposób oddać hołd poległym w 1944 roku żołnierzom i cywilom.
Więcej na temat obchodów Powstania Warszawskiego na metrowarszawa.gazeta.pl >>>