Dawid Wildstein z TVP odznaczony przez Dudę krzyżem zasługi. "Za upamiętnianie prawdy"

Nie tylko powstańcy warszawscy odebrali odznaczenia z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Krzyż zasługi dostał Dawid Wildstein z TVP.

W przeddzień rocznicy Powstania Warszawskiego prezydent wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom walk. Odznaczył też osoby zaangażowane w kultywowanie pamięci o Powstaniu. Wśród nich był Dawid Wildstein, związany z Telewizją Polską. Był znany jako szef publicystyki, ale - jak twierdzi branżowy portal wirtualnemedia.pl - w połowie lipca zastąpił go Tadeusz Płużański (z "Super Expressu"). Według nieoficjalnych informacji Wildstein zostaje w TVP, ma objąć inną posadę.

Na wniosek Muzeum Powstania Warszawskiego

"Dziś zostałem, na wniosek Muzeum Powstania Warszawskiego, odznaczony przez Prezydenta, za projekt Warszawa Miasto Dwóch Powstań. Dziękuję" - napisał na swoim Twitterze Wildstein.

Dwa powstania, tak ważne dla historii Warszawy to oczywiście Powstanie Warszawskie i Powstanie w Getcie. Cykl debat "Warszawa dwóch Powstań" miał na celu pokazanie wspólnoty dziedzictwa polsko-żydowskiego. Organizatorami byli, oprócz Muzeum Powstania Warszawskiego, także Instytut Stefana Starzyńskiego i Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Takie samo odznaczenie odebrał też związany z TVP Piotr Gursztyn. Jak przypomina portal wirtualnemedia.pl, pełnił funkcje dyrektora TVP Historia i szefa biura programowego. Później został dyrektorem ds. komunikacji. Napisał książkę o rzezi Woli.

Poniżej lista odznaczonych "za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski".

ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI

Adam GWIAZDOWICZ

Barbara PIENIĘŻNA

SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI

Elżbieta DYMEK

Piotr GURSZTYN

Joanna LANG

Mikołaj MIROWSKI

Piotr OLEŃCZAK

Marcin WIERZCHOWSKI

Dawid WILDSTEIN

BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI

Joanna BIAŁOBRZESKA

Anna CYWIŃSKA-KOWALEWSKA

Renata FABIAŃSKA

Michał KOMUDA

Krzysztof PASEWICZ

Maria PTAK

Hanna ZAREMBA-ANKIERSZTEJN

Powstanie Warszawskie - program obchodów

Wieczorem o 18.00 na Placu Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie uroczysta polowa msza święta, o 19.00 odczytany zostanie Apel Poległych. O 20.00 odbędzie się koncert "Chłopcy z tamtych lat".

Główne uroczystości odbędą się we wtorek, w 73. rocznicę wybuchu walk. Powstańcy apelują, by o 17.00 (w godzinę rozpoczęcia Powstania) przystanąć w milczeniu na minutę i w ten sposób oddać hołd poległym w 1944 roku żołnierzom i cywilom.

Więcej na temat obchodów Powstania Warszawskiego na metrowarszawa.gazeta.pl >>>

Pełna lista odznaczonych przez prezydenta Dudę >>>

"Powstańcy 1944. Spójrz im w oczy"

Więcej o: