Tego Duda nie zawetuje. Co jest w trzeciej ustawie? "Daje Ziobrze największą władzę"

Po wystąpieniu prezydenta, na którym poinformował o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, jego rzecznik powiedział, że także w kwestii ustawy o sądach powszechnych Andrzej Duda podjął już decyzję.

- Skoro dwa weta, to trzeci podpis. Logiczne - powiedział dziennikarzom Krzysztof Łapiński. 

Po tej zapowiedzi komentatorzy przerzucili uwagę na trzecią z ustaw - o ustroju sądów powszechnych. Co w niej jest? 

Ziobro wymieni prezesów sądów

Najważniejsze zmiany zaproponowane przez PiS w ustawie o ustroju sądów znacząco wzmocnią pozycję ministra sprawiedliwości. Dziś prezesów w apelacjach i okręgach wskazuje minister sprawiedliwości za zgodą zgromadzeń ogólnych, czyli innych sędziów.

Po zmianach, minister będzie dodatkowo typował także prezesów i wiceprezesów w sądach najniższego szczebla - rejonowych. I będzie miał przy tym dużo większą swobodę niż teraz. Swój wybór będzie przedstawiał pozostałym sędziom już post factum.

Ministrowi będzie też łatwiej odwołać urzędujących prezesów i wiceprezesów.

Wyrok na prezesów

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", decyzja Dudy jest wyrokiem na prezesów sądów w całym kraju. Reforma sądów powszechnych dotknie kilkuset prezesów i wiceprezesów, którzy kierują pracą sądów, pilnują orzecznictwa, są zwierzchnikami sędziów, asesorów, referendarzy, asystentów. Będzie miała wpływ także na sędziów funkcyjnych: przewodniczących wydziałów w sądach i ich zastępców. W sumie zmiany mogą uderzyć w kilka tysięcy osób.

Projekt obniża i różnicuje wiek emerytalny sędziów (mężczyźni - 65 lat, kobiety 60). Dalsze pełnienie funkcji sędziego ma być zależne od zgody ministra sprawiedliwości.

Zastrzeżenia konstytucyjne

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wskazywała, że to rozwiązanie jest niezgodne z orzeczeniem TK z 1998 r., który wskazał, że 'byłoby niedopuszczalne, gdyby – jak w okresie PRL – zgodę na przedłużenie sprawowania urzędu sędziowskiego wydawał organ polityczny (Minister Sprawiedliwości) postawiony poza systemem organizacyjnym władzy sądowniczej'”.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar ostrzegał, że przyjęcie zmian będzie skutkować podporządkowaniem sądów władzy politycznej, "a tym samym doprowadzi do ograniczenia prawa każdego człowieka do sądu i rzetelnego procesu".

Konstytucjonalista dr Ryszard Balicki wskazywał w rozmowie z portalem Gazeta.pl, że w ustawie o ustroju sądów powszechnych największe zastrzeżenia budzi wprowadzenie absolutnej swobody czynnika politycznego, ministra sprawiedliwości i jednocześnie prokuratora generalnego, na powoływanie i odwoływanie prezesów sądów. Jak podkreślił, czas PRL pokazał, że największe naciski na sądy odbywały się własnie na prezesów.

Ustawa o ustroju sądów niebezpieczna  

Po wybuchu entuzjazmu, gdy prezydent ogłosił decyzję ws. ustaw o SN i KRS, dziennikarze i politycy opozycji szybko przerzucili uwagę na trzecią z ustaw. Rzecznik prezydenta rozwiał wątpliwości i zapowiedział, że Duda ją podpisze.

Nowoczesna wskazuje, że ustawa o ustroju sądów powszechnych jest równie niebezpieczna, co zawetowane ustawy o KRS i SN. 

Poseł PO Sławomir Nitras pisze, że właśnie ta ustawa daje Ziobrze największą władzę.

Poseł Jan Grabiec pisze, że sądom grozi kadrowe trzęsienie ziemi.

 

Jarosław Kaczyński: "My to wszystko co mamy przeprowadzić, przeprowadzimy"

Więcej o:
Komentarze (148)
Tego Andrzej Duda nie zawetuje. Co jest w trzeciej ustawie o sądownictwie? "Daje Ziobrze największą władzę"
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 44 razy 44

  Adrian!

  Idź na całość!! Jesteś Andrzejem jak na razie w 2/3.

  Trzecie weto jest konieczne. A potem przejdź do "kontrataku". Zaproponuj reformę wymiaru sprawiedliwości. Ale prawdziwą. PO SZEROKICH KONSULTACJACH. USTAWY NAPISANE PRZEZ DOŚWIADCZONYCH PRAWNIKÓW. ZGODNĄ Z KONSTYTUCJĄ!!

  Wszystko w twoich rękach.

 • remo29

  Oceniono 26 razy 24

  Nie dało się na rympał, bo się ludzie wku...li, to będą przepychać po kawałku.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 23 razy 23

  Pół godziny temu napisałem: "Czekamy na 3 x NIE!"
  Panie Duda, masz pan jaja?

 • rasta-mw

  Oceniono 22 razy 22

  Ziobrze najbardziej zależy na ustawie o sądach powszechnych, daje mu nieograniczone możliwości prywatnej zemsty po przegranym procesie.

 • jhbsk

  Oceniono 23 razy 21

  Trzeba dalej protestować.

 • fakiba

  Oceniono 17 razy 15

  Coraz większe protesty zmuszą Dudę do kapitulacji i nie podpisywania tej ustawy , jednak on boi się bardziej suwerena niż kaczora

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX