Poseł Andrzej Duda w 2012 roku: Nie likwidujmy klik w sądach poprzez likwidację sądów

Po decyzji Senatu los ustaw o Sądzie Najwyższym, KRS i sądach powszechnych zależy od prezydenta Andrzeja Dudy. Do weta wzywa go opozycja, protestujący i instytucje. Ludzie przypominają też jego własne słowa z czasów poselskich ws. "likwidacji sądów".

Przypominana na Twitterze wypowiedź (wtedy jeszcze posła) Andrzeja Dudy padała w innym kontekście, jednak może kojarzyć się z obecną sytuacją. 

Duda zabrał głos w Sejmie podczas informacji rządu o likwidacji niektórych sądów rejonowych. Tymczasem krytycy nazywają obecne działania PiS "likwidacją" Sądu Najwyższego i niezależnego sądownictwa. Tak o sądach mówił poseł Andrzej Duda w 2012 roku:

Panie ministrze, jednak nie tędy droga. Ja z dzieciństwa pamiętam piosenkę o człowieku, który miał pchły w mieszkaniu i chciał je zlikwidować. Finał był taki, że zahuczały działa, ściana wyleciała, znikły łóżka, a zostały pchły. Jeśli mamy likwidować kliki, to nie likwidujmy tych klik w sądach poprzez likwidację sądów, tylko zlikwidujmy kliki, panie ministrze.

Jak wynika z sejmowego stenogramu, posłowie (prawdopodobnie z PiS) nagrodzili te słowa oklaskami.

W wypowiedzi można znaleźć jeszcze jedną ciekawostkę. Duda kierował ją do ministra sprawiedliwości, którym był wtedy... Jarosław Gowin - obecnie wicepremier w rządzie PiS.

Wypowiedź Dudy przypomniała na Twitterze dziennikarka TVN24 Olga Olesek.

Apele z całego świata o prezydenckie weto

O zawetowanie kontrowersyjnych ustaw, w tym przede wszystkim tej o Sądzie Najwyższym, apeluje do prezydenta także szereg organizacji i autorytetów z Polski i całego świata.

To między innymi:

Departament Stanu USA 

Sekretarz generalny Rady Europy

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Republiki Czeskiej, prezes Sądu Najwyższego, prezes Najwyższego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny oraz Rzecznik Praw Obywatelskich

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Polska Akademia Nauk

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP)

Naczelna Rada Adwokacka

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia

Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar

Polscy sędziowie z Hagi i Strasburga

American Bar Association

The General Council of the Bar

Pełną listę instytucji i organizacji wraz z ich wypowiedziami znajdziesz tutaj>>>

Protesty i petycje ws. weta

Pod petycjami wzywający do weta i przestrzegania konstytucji podpisało się 15 tys. osób (Amnesty International) i 54 tys. (Akcja Demokracja). Podpisy są także zbierane na manifestacjach.

Po masowych protestach w minionym tygodniu demonstracje odbędą się także w weekend oraz w poniedziałek, kiedy prezydent spotka się z I Prezes Sądu Najwyższego.

Duda zdecyduje o losie ustaw dot. sądownictwa

Ustawa o Sądzie Najwyższym, a wcześniej o KRS i sądach powszechnych zostały przyjęte przez Senat. Teraz prezydent Duda może je podpisać w każdej chwili. Krótko po tym ustawy wejdą w życie.

Prezydent może je także skierować do Trybunały Konstytucyjnego lub zawetować. Tego ostatniego żądają dziesiąty tysięcy uczestników protestów, sygnatariusze petycji, opozycja i wymienione powyżej organizacje.

Więcej o: