Tusk wydał mocne oświadczenie ws. sytuacji w Polsce. Punktuje PiS, apeluje do prezydenta Dudy

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wydał oświadczenie po tym, jak Sejm przegłosował ustawę o Sądzie Najwyższym.

Całe oświadczenie Donalda Tuska:

"Moje oświadczenie w sprawie sytuacji w Polsce. Zwróciłem się wczoraj do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy z propozycją pilnego spotkania w celu omówienia kryzysu politycznego w naszym kraju i jego groźnych konsekwencji dla międzynarodowej pozycji Polski. Naszym wspólnym zadaniem powinno być zapobieżenie czarnemu scenariuszowi, którego finałem może stać się marginalizacja Polski w Europie.

Różnie oceniamy to, co proponuje dziś partia rządząca. W moim przekonaniu ostatnie jej działania są zaprzeczeniem europejskich wartości i standardów i narażają naszą reputację na szwank. Przenoszą nas – w sensie politycznym – w czasie i przestrzeni: wstecz i na Wschód. Pan Prezydent ma z pewnością inny pogląd. Ale najgłębsze nawet różnice nie zwalniają nas z obowiązku współpracy na rzecz dobra i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny.

Unia Europejska to nie tylko pieniądze i procedury. To, w pierwszym rzędzie, wartości i wysokie standardy życia publicznego. Dlatego w Europie i na całym Zachodzie wzbiera dziś fala krytyki pod adresem rządzących. Już dawno nie było tak głośno o Polsce i bardzo dawno – tak źle. Możemy ten niebezpieczny trend powstrzymać, ale to wymaga dialogu, gotowości do rozmowy i szybkich, pozytywnych z punku widzenia polskich obywateli, decyzji.

Podporządkowanie sądów partii rządzącej w sposób, jaki zaproponował PiS, zrujnuje i tak nadszarpniętą opinię na temat polskiej demokracji. Trzeba zatem znaleźć rozwiązanie, które będzie do zaakceptowania przez Polaków, przez większość sejmową i opozycję, przez Prezydenta i Unię Europejską. Wiem, to trudne. Wymagające ustępstw, wzajemnego szacunku oraz odrobiny zaufania. Trudne, ale wciąż do zrobienia. Czasu zostało jednak bardzo niewiele.

Sytuacja, także w wymiarze międzynarodowym jest naprawdę poważna. I dlatego wymaga poważnych środków i poważnych partnerów.

Proszę spróbować, Panie Prezydencie."

Sąd Najwyższy zmieni się pod dyktando PiS

Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Za głosowało 235 posłów, 192 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. Wśród głosujących za było 231 posłów PiS, jeden poseł niezrzeszony i troje z koła Wolni i Solidarni.

Przeciw przyjęciu ustawy głosowali parlamentarzyści z PO, PSL, część klubu Kukiz’15 - 10 osób, Nowoczesna, dwóch niezależnych, trzech z koła Unii Europejskich Demokratów i jedna osoba z koła Republikanie.

Od głosu wstrzymało się 20 posłów z klubu Kukiz’15, dwoje niezrzeszonych oraz jedna osoba z koła Republikanie.

Szczegółowe wyniki głosowania >>>

Wcześniej sejmowa większość odrzuciła poprawki opozycji do ustawy, a poparła poprawki PiS. 

Ustawa o Sądzie Najwyższym. Duża rola Ziobry

Ustawa umożliwia m.in. wygaszenie kadencji sędziów Sądu Najwyższego z wyjątkiem tych, wskazanych przez prezydenta. Wprowadza też zmiany organizacyjne w Sądzie Najwyższym, tworząc trzy nowe izby.

Jak wskazuje Sąd Najwyższy, rola ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry nadal będzie ogromna. "To wprawdzie prezydent podejmuje decyzje w sprawie tego, którzy z obecnych sędziów Sądu Najwyższego pozostaną w stanie czynnym, ale może to uczynić wyłącznie wobec tych sędziów, którzy wskazani zostaną przez ministra sprawiedliwości" - komentuje w oświadczeniu SN.

Czytaj też:  PiS-owska reforma sądów oczami konstytucjonalisty >>>

Awantura o Sąd Najwyższy. Były krzyki, wyrywanie mikrofonu i nie tylko

Więcej o:
Komentarze (694)
Tusk wydał mocne oświadczenie ws. sytuacji w Polsce. Punktuje PiS, apeluje do prezydenta Dudy
Zaloguj się
 • pyffello114

  Oceniono 181 razy 151

  To jest oświadczenie prawdziwego MĘŻA STANU, a nie wymyślania od "zdradzieckich mord" i "kamalii", jakie slyszeliśmy wczoraj w Sejmie.
  Co tu zresztą mówić. Kudy Kaczyńskiemu dp Przewodniczącego Rady Europy!!!!

 • def11

  Oceniono 126 razy 102

  << Przenoszą nas w sensie politycznym w czasie i przestrzeni: wstecz i na Wschód" >>

  i o to chodzi :)

  Kaczyński&Piotrowicz&Macierewicz

 • def11

  Oceniono 112 razy 92

  apelowanie do Dudy to daremny trud, to pisowski funkcjonariusz, abdykował z funkcji prezydenta na drugi dzień po wygraniu wyborów składając hołd lenny posłowi szeregowemu

 • pysio62

  Oceniono 124 razy 86

  Tusk ma wiele racji i dobre checi, ale to juz jest w tej chwili, niestety wiele na to wskazuje, tylko strata czasu. Tusk ponosi tez bardzo duza odpowiedzialnosc za zaistniala sytuacje, nierozliczenie tak zwanej IVRP bylo wielkim i tragicznym bledem, ktory bedzie kosztowal bardzo drogo Polske i Polakow. Kaczynski i PIS daza do wprowadzenia w Polsce dyktatury, a podporzadkowanie sobie sedziow, sadow i SN jest bardzo waznym, ale tylko jednym z wielu srodkow sluzacym osiagnieciu tego celu. Kaczynski mowi juz zreszta "otwartym tekstem", mowil juz o tym zreszta wczesniej. Sedziowie i sady musza byc opanowane, zeby Kaczynski i PIS mogli skazywac swoich przeciwnikow politycznych, a PIS-owcy byli calkowicie bezkarni. Mowi sie o przygotowywanej akcji przeciwko opozycji, wlacznie z aresztowaniami na koniec lata, poczatek jesieni, dlatego tak sie Kaczynski i PIS spieszy, bez podporzadkowania sobie sedziow i sadow taka akcja nie bedzie az tak bardzo skuteczna. "Mordercy" Lecha Kaczynskiego musza zostac ukarani, i o to tylko i wylacznie chodzi, interesy obywateli sa bez znaczenia dla Kaczynskiego i PIS-u.

 • biesczad1

  Oceniono 96 razy 76

  W bolszewickim słowniku nie ma słowa "KOMPROMIS" - robisz to, co ci mówimy, albo morda w kubeł i nie oddychać!!!

 • larsek

  Oceniono 73 razy 57

  Palikot był zbyt radykalny? Zbyt antyklerykalny? Mamy teraz za to rachunek od PIS-u i Watykanu!

 • krynolinka

  Oceniono 78 razy 48

  Żeby nie było wątpliwości. Nerwusek prezes może Tuskowi skoczyć. Gdzieś w okolicach łokcia..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX