1300 poprawek opozycji odrzucono w kilka minut. Hymn na zakończenie posiedzenia

PiS-owski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przeszedł przez sejmową komisję sprawiedliwości. Jej obrady należały do wyjątkowo burzliwych - opozycja chciała je zablokować, mimo to wszystkie jej poprawki błyskawicznie trafiły do kosza.

Problemy pojawiły się już przy wyznaczeniu początku obrad. Pierwotnie planowano, że komisja odbędzie się o godz. 16. Później wielokrotnie w ciągu dnia przekładano jej start. Ostatecznie posiedzenie rozpoczęło się po 21:30. Jego początek był jednak tylko pozornie spokojny.

Jeszcze na wstępie przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz (PiS) po kolei dopuszczał posłów opozycji do głosu. Ci domagali się na przemian albo ogłoszenia przerwy albo odroczenia posiedzenia - nawet do 10 września. Tłumaczyli, że komisję zwołano w nieregulaminowym terminie, posłowie nie mieli czasu na zapoznanie się ze wszystkimi poprawkami, a do udziału w dyskusji nie zaproszono m.in. I prezes Sądu Najwyższego.

- To jest niehigieniczne, żeby w 14 minut przeczytać 193 stron poprawek. To jest nienormalne - oburzała się Joanna Scheuring-Wielgus (N). - Zostaniecie osądzeni, wasze dzieci i wnuki będą się wstydzić za ten dzień. Wasze nazwiska będą kojarzyć się z hańbą - krzyczał Krzysztof Brejza (PO).

Piotrowicz wspólnie z PiS szybko przegłosował pomysł, by ograniczyć posłom czas na wystąpienia do jednej minuty. To był pierwszy punkt zapalny nocnego posiedzenia, spierano się o to przez długie minuty. Później było już tylko goręcej.

Politycy PO i Nowoczesnej otoczyli sporą grupą stół prezydialny, kiedy Piotrowicz przeszedł do głosowania pierwszej poprawki. Problem w tym, że nie dał posłom szansy, bo mogli ją uzasadnić. Było słychać okrzyki "Hańba! Mordercy Sądu Najwyższego! Wolne sądy!". Wtedy ogłoszono pierwszą, 5-minutową przerwę - "dla uspokojenia emocji".

Po powrocie siłą przegłosowano wszystkie poprawki autorstwa PiS, jednym blokiem. Wcześniej upadł wniosek opozycji, by projekt ustawy o SN odrzucić w całości.

Emocje sięgnęły zenitu na dobre w okolicach północy, kiedy jeden z posłów PiS zaproponował, by wszystkie 1300 poprawek odrzucić w jednym głosowaniu. Posłowie PO i Nowoczesnej znów otoczyli stół prezydialny, mimo to Piotrowicz przeprowadził głosowanie jak gdyby nigdy nic.

Tym sposobem w krótkim czasie odrzucono poprawki PO, Nowoczesnej i Kukiz'15. Opozycja nie dawała jednak za wygraną - w pewnym momencie Piotrowiczowi wyrwano mikrofon. Z odsieczą przyszedł mu Marek Suski (PiS), który formalnie nie należy do tej komisji. Przez kilkanaście minut trzymał mikrofon przy sobie, prawdopodobnie chroniąc go przed ponownym zabraniem.

Obrady na chwilę wstrzymano, a kiedy Piotrowicz odzyskał mikrofon, wyznaczył siebie jako posła sprawozdawcę i zamknął posiedzenie. W sali rozległ się Mazurek Dąbrowskiego, a posłowie opozycji zagrodzili szefowi komisji drogę do wyjścia.

"Jak powstaje prawo w Polsce. Skandal. Łamanie wszelkich standardów. Polska nie może tego długo wytrzymać" - napisał na Twitterze w trakcie posiedzenia były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. "Pseudodebata, na niskim poziomie kulturalnym i intelektualnym, potokiem pustosłowia przykrywająca partyjne interesy. Brak dobra wspólnego" - podsumował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz15).

Co dalej? Po komisji sprawiedliwości ustawa o Sądzie Najwyższym przeszła do trzeciego czytania, które odbędzie się w czwartek. Tymczasem Senat przedłużył swoje posiedzenie do piątku. Wszystko wskazuje więc na to, że właśnie tego dnia ustawa opuści parlament i trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Rok dobrej zmiany widziany oczami publicystów, politologów, działaczek feministycznych, ekonomistów i dyplomatów. Ebook jest dostępny na publio.pl >>

"Zamknijcie mordy" - Krystyna Pawłowicz do opozycji

Więcej o:
Komentarze (213)
1300 poprawek opozycji odrzucono w kilka minut. Hymn na zakończenie posiedzenia
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 48 razy 28

  Prokurator stanu wojennego przewodniczącym Sejmowej Komisji Sprawiedliwości w "wolnej" Polsce. Przecuież to kpina, więc i reszta jest farsą.

 • konfuziussagt

  Oceniono 37 razy 17

  NS-Partei PiS nie ustaje w KRYMINALNYM AMOKU !!!

  Usiluje uczynic z Parlamentu NARZEDZIE destrukcji Rzeczypospolitej
  i ZAMACHU STANU dla urzadzenia sobie DYKTATURY !!!
  Uzywa zarazem Parlamentu jako PARAWANU
  aby stworzyc POZORY LEGALIZMU
  swej PRZESTEPCZEJ dzialalnosci.

  Przemoca, za pomoca zwyklych ustaw usiluje zmienic USTROJ
  czyli Konstytucje nie majac wymaganej wiekszosci konstytucyjnej
  2/3 glosow ani nie zachowujac wymaganego do zmian konstytucyjnych trybu.

  Czyni to swiadomie, z premedytacja lamiac Konstytucje RP !!!

  Nalezy wreszcie nazwac rzeczy po imieniu:

  NS-Partei PiS usiluje stosujac PRZEMOC, NIELEGALNIE,
  wykorzystujac Parlament jako parawan
  zdemontowac Rzeczypospolita i droga ZAMACHU STANU
  wprowadzic w Polsce faszystowska DYKTATURE !!!

  Parlamentarzysci opozycji ogloscie to spoleczenstwu polskiemu
  i zakomunikujcie UNII i spolecznosci miedzynarodowej calego swiata.

  Wezwijcie Narod Polski do obrony Rzeczypospolitej, Konstytucji RP
  do obrony swoich suverennych praw w Polsce,
  wolnosci obywatelskich i naszego miejsca w UNII !!!

  Opozycjo, wszyscy stojacy na gruncie Konstytucji RP, wolnosci i demokracji
  organizujcie obrone przed ZAMACHEM STANU !!!

  NO PASARAN !!!

 • witold kozek

  Oceniono 26 razy 16

  Jak ustawa przejdzie kaczor zadzwoni do putina i powie "melduje wykonanie zadania"

 • heko77

  Oceniono 36 razy 16

  Ciekawe co "biedni rolnicy"powiedzą jak do nich dotrze że dopłat nie ma a trzeba płacić za wodę 30% więcej,za prąd kolejne daniny na Wungiel,za paliwo(będą lać wodę).radość będzie na wsi aż miło będzie usłyszeć jak się cieszą z powrotu możliwości pracy w PGR

 • pokrecony_oliver

  Oceniono 28 razy 14

  Hańba, wstyd, kraj który był symbolem walki z obcą dyktaturą sam ją wprowadza. Ludzie jak można wierzyć w to co gada ten kurdupel, morderca własnego brata. Jak można wierzyć TVP i innym mediom reżimowym, kłamstwa w PRL miały jeszcze jakiś poziom, a to jest żałosne.

 • heko77

  Oceniono 32 razy 12

  WODA +,zaliczona,Teraz paliwo+(bo wróci),jeszcze trochę a wszyscy pobierający pińset+ zapłacą w podatkach 1000 z górką

 • tenare

  Oceniono 27 razy 11

  Piotrowicz?
  Czy to ten co krył księdza pedofila z Tylawy?
  "Jeśli dziecko bolał brzuszek, to po dotknięciu przez księdza ból znikał" (Piotrowicz)

 • fakiba

  Oceniono 27 razy 11

  Komuchy znowu dorwały się do rządów , tym razem pod szyldem pis i z mordą Piotrowicza na szyldzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX