Rzecznik Dudy wyjaśnia, skąd pomysł prezydenta. Chce uniknąć "podejrzeń o skok na KRS"

Andrzej Duda zgłosił do marszałka Sejmu ustawę zmieniającą ustawę o KRS. Projekt przewiduje wybór członków Rady przez większość trzech piątych Sejmu. Co stoi za tą inicjatywą prezydenta? Mówił o tym jego rzecznik Krzysztof Łapiński.

- Prezydent zaproponował zmiany, by nie było podejrzeń, że to jest skok jednej partii na KRS, żeby uwolnić ten spór od bieżącego sporu partyjnego - mówił Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, w Sygnałach Dnia Polskiego Radia. Uniknięciu takich podejrzeń ma pomóc to, że członków KRS Sejm miałby wybrać większością 3/5 głosów, a nie zwykłą większością. 

Jednak jak wczoraj zwracano uwagę, większość 3/5 PiS mogłoby osiągnąć, głosując razem z klubem Kukiz'15, mniejszymi kołami i posłami niezależnymi.

Później Łapiński zbywał zarzuty, że mogło dojść do "dogadania się" właśnie w celu przegłosowania składu KRS w taki sposób, współpracując z klubem Pawła Kukiza. Przekonywał, że skład Rady wybiera Sejm i to już w gestii parlamentarzystów leży zdobycie odpowiedniej większości. 

Posłowie PiS zgłoszą propozycje Andrzeja Dudy jako poprawki

- Możemy sobie mówić, że sądy to korporacje i politykom nic w ich sprawie nie wolno. Ale na podstawie konstytucji sądy i sędziowie nie są korporacją, są władzą - argumentował za zmianami w sądownictwie Łapiński. 

- Wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie prezydenta z marszałkami Sejmu. Wiemy już, że posłowie PiS zgłoszą propozycje Andrzeja Dudy jako poprawki. Zostaną też wzmocnione kompetencje prezydenta kosztem wzbudzających kontrowersje kompetencji ministra sprawiedliwości - mówił rzecznik. Jak tłumaczył, zmiany dotyczą m.in. kompetencji we wskazywaniu zastępstwa I prezesa sądu w razie przejścia w stan spoczynku.

Łapiński stwierdził, że "nic nie wie" o ewentualnych konsultacjach prezydenta z opozycją ws. zmian w sądownictwie. O potrzebie takiej rozmowy mówił m.in. lider PO Grzegorz Schetyna.

Więcej o:
Komentarze (57)
Rzecznik Dudy wyjaśnia, skąd pomysł prezydenta. Chce uniknąć "podejrzeń o skok na KRS"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 31 razy 7

  Niby nie chce robić skoku na KRS a ustawę niezgodną z konstytucją do semu wysyła , coś z głową Dudy nie tak

 • spyderman2

  Oceniono 1 raz 1

  wojna pisowsko-polska musi rozstrzygnąć się na korzyść Polaków. kałczyński i wszyscy jego siepacze winni siedzieć w więzieniach!!!

 • chi-neng

  Oceniono 25 razy 1

  Wreszcie nadszedl dzien, na ktory czekalam od 2010:

  Maska spadla!

  Czy suweren wreszcie uslyszal i zrozumial co jest motorem wprowadzania przez Kaczynskiego i jego sekte, absolutum dominium w Polce?

  ZEMSTA OSOBISTA JK, Z POWODU WYRZUTOW SUMIENIA, KTORE GO WRESZCIE DOPADLY!

  KATASTROFA BYLA, JEST I BEDZIE DZIELEM JEGO, JEGO BRATA I ICH PRZYDUPASOW!

  Projektujac katastrofe na byle wladze, chcial budowac wlasna kariere osobista.

  • JAKO TEN JAROSLAW WIELKI – MSCICIEL;
  - Za porazki polityczne brata blizniaka – niemoty - ex- prezydenta
  - Za wlasne porazki polityczne

  • JAKO JAROSLAW – TWORCA NOWEJ POLSKI;
  - Profanujacy, transformujac, zawlaszczajacy rdzenna historie polski
  - Tworzacy polske oparta na mitach i legendach sitwy kaczynskich

  • JAKO JAROSLAW WIELKI DYKTATOR POLSKI Z POLSKA;

  - zawlaszczona
  - przynalezna
  - calkowicie mu podporzadkowanej; bo w jego oczach to jemu i sitwie Kaczynskcich, sie nalezy!

  • JAKO JAROSLAW WIELKI – WLADCZY, DZIERZACY W SWOICH KACZYCH LAPACH;

  - Pajaca z palaca i jego przydupasow,
  - Broszke do kaczej nogi i jej przydupasow,
  - Rzad stworzony i namaszczony,nominowany przez niego
  - Lajdakow marszalkowskich sejmu i senatu – nominowanych i namaszczonych przez niego

  A WIEC NIEOGRANICZONEGO WLADCY, DZIERZACEGO:

  - Wladze ustawodawcza
  - Wladze wykonawcza
  - Wladze sadownicza
  - Media

 • henrykxx56

  0

  Chce prezydent żeby naród go szanował i zanim był to nie powinien podpisać i nie zgodzić się z PIS-m. To wtedy naród nawet jak by się krzywda działa prezydentowi to własny ciałem takiego prezydenta ochronią jak to potrafią robić winnych krajach jak prezydent jest tego wart a teraz zależy od prezydenta jak chce mieć szacunek w kraju i zagranica. Niech się zastanowi dobrze prezydent jest też zarazem prawnikiem i czy by chciał być sędzią w takim państwie jak sobie myśli PIS i chory Kaczyński jest sam i nic niema do stracenia taki Kaczyński. Proszę prezydenta żeby dobrą decyzje podjął żeby go pokolenia nie przeklinali i zło życzyli. Porównujecie się do innych państw to, co wam jest wygodnie, ale takiej głupoty by nie popełnili

 • fabricated

  Oceniono 2 razy 0

  Przed wczorajszym wystąpieniem Pana Kaczyńskiego można by hipotetycznie przyjąć te tłumaczenie jako wiarygodne.
  Ale teraz to zupa się wylała.

 • mer-llink

  Oceniono 2 razy 0

  Skąd pomysł Prezydęta na skok na KR - nieważne. Wiadomo natomiast skąd pomyśł Pana Dudy na "aleganckie" stukanie się i dzwonienie kieliszkami podczas przyjęcia w Łazienkach.
  Ano z cywilizacji pszenno-buraczanej.
  Vivat Beta vulgaris!!!!

 • 45halszka

  Oceniono 10 razy 0

  andrzej duda pokazał tym posunieciem targu z pis , ze za nic ma panstwo prawa, w ogóle nie bierze pod uwage, ze wszystkie pomysły pis w sprawie krs i SN sa niekonstytucyjne, ale to mu nie przeszkodzi to podpisac . przypieczetuje tym wyrok na siebie

 • barbara333-4

  Oceniono 14 razy 0

  teraz całe społeczenstwo widziało czym kieruje sie kaczynski i pis...zemstą i niczym wiecej. wczorajsze zachowanie kaczynskiego pokazało małego, niezrównoważonego człowieka, pełnego nienawisci do czesci Polaków, nienawisci tak ogromnej, ze jest w stanie utopić własny kraj w tej nienawisci...a do polityków i dziennikarzy...przestancie cytowac Lecha kaczynskiego , bo był identyczny jak jego brat. //i

 • last.j23

  Oceniono 7 razy -1

  Malutki prezydencik to i ustawa malutka. Taka ustawka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX