Ekspert: "Poprawka Dudy łamie wszelkie kanony". W dodatku nie musi blokować skoku PiS na sądy

Prezydent Andrzej Duda zgłosił dziś swoją autorską poprawkę do ustawy KRS. I choć projekt jest krótki, wywołał spore kontrowersje. - Zostały złamane zasady prawidłowej legislacji - nie ma wątpliwości dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista.

Przypomnijmy, Krajowa Rada Sądownictwa działa na podstawie ustawy z 2011 roku. Niedawno przez parlament przeszła nowelizacja autorstwa PiS, która wprowadza w niej kilka bardzo istotnych zmian. Najważniejsza? 15 sędziowskich członków Rady będzie odtąd wybierał Sejm, zwykłą większością głosów. Do tej pory wyłaniali ich sami sędziowie.

Teraz nowelizacja PiS czeka na podpis prezydenta - nie weszła jeszcze w życie.

Dziś Andrzej Duda zgłosił swoją własną, autorską poprawkę do ustawy z 2011 roku. Prezydent co prawda również chce, by sędziów wybierali posłowie, ale większością 3/5.

"Łamiemy wszelkie kanony"

Co wynika z tego całego zamieszania? - Prezydent formalnie nowelizuje ustawę z 2011 roku. Do tego momentu jest wszystko w porządku - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl dr Ryszard Balicki.

- Ale już w treści swojej poprawki odnosi się do zmiany autorstwa PiS, która jeszcze nie weszła w życie. Ta poprawka odnosi się do stanu prawnego, który nie istnieje - tłumaczy konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

I dodaje: w tej sytuacji zostały złamane zasady prawidłowej legislacji. - To jest efekt tego, że wszystkie procedury w Polsce stawia się ostatnio na głowie. Łamiemy wszelkie kanony - mówi dr Balicki. Zaznacza przy tym, że prezydencka poprawka nie zmienia najważniejszego: KRS będzie wybierana wkrótce przez polityków, tylko że nie z jednej, a różnych partii. A to wciąż wbrew konstytucji.

Co czeka Krajową Radę Sądownictwa?

Ekspert nie wyklucza, że w związku z tym możliwy jest następujący scenariusz: Andrzej Duda najpierw podpisuje PiS-owską nowelizację z tego roku. Wtedy PiS błyskawicznie wyłania członków KRS zwykłą większością i faktycznie zawłaszcza Radę. Natomiast prezydencka poprawka wymagająca większości 3/5, owszem, zostaje uchwalona, ale dopiero na samym końcu.

Tym samym obowiązywałaby ona dopiero w dalekiej przyszłości. Ale ultimatum Dudy zostałoby spełnione i prezydent mógłby - zgodnie z postawionym sobie warunkiem - podpisać PiS-owską ustawę o Sądzie Najwyższym.

Konstytucjonalista zwraca uwagę na jeszcze jeden szczegół: większość 3/5 jest często bardzo trudna do osiągnięcia. Tymczasem prezydencka poprawka nie przewiduje żadnego rozwiązania na wypadek, gdyby nie udało się jej osiągnąć.

- To tylko pokazuje, że prezydencka poprawka była pisana "na szybko" - stwierdza ekspert. - Reasumując: z punktu widzenia politycznego to interesująca propozycja, która pokazuje znaczenie prezydenta. Ale z prawnego punktu, ona niewiele pomaga - podsumowuje dr Balicki.

Prof. Chmaj o ultimatum Dudy: niekonstytucyjne >>>

Krajowa Rada Sądownictwa wg PiS

KRS to instytucja odpowiedzialna m.in. za wskazywanie kandydatów na nowych sędziów. Rada decyduje też o ich późniejszych awansach na wyższe szczeble.

Kilka dni temu przez parlament w ekspresowym tempie przeszła nowelizacja PiS, która dzieli KRS na dwa zgromadzenia. Jedno będzie się składać z 15 sędziowskich członków Rady, drugie - będzie zdominowane przez polityków (czterech posłów, dwóch senatorów, ministra sprawiedliwości oraz przedstawiciela prezydenta RP). KRS będzie mogła odtąd podejmować wiążące decyzje tylko za zgodą obu zgromadzeń, co w praktyce oznacza możliwość blokowania "sędziowskiej" części.

W dodatku PiS chce wygasić tą ustawą trwające kadencje osób zasiadających w "sędziowskim" zgromadzeniu, a ich następców mają już wybrać nie sędziowie, jak do tej pory, ale po raz pierwszy posłowie - czyli w rezultacie Prawo i Sprawiedliwość.

Prezydent w żaden sposób nie odniósł się do tych propozycji, choć wielu prawników przekonuje, że są one niezgodne z konstytucją.

Więcej o:
Komentarze (207)
Ekspert: "Poprawka Dudy łamie wszelkie kanony". W dodatku nie musi blokować skoku PiS na sądy
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 50 razy 32

  "Poprawka Dudy łamie wszelkie kanony". A w dodatku nie blokuje skoku PiS na sądy"
  -----
  To bylo do przewidzenia!

  TAKI BYL JEJ ("poprawki") ZAMIAR I CEL!

  "POPRAWKA" SPELNILA WSZELKIE OCZEKIWANIA I WYMAGANIA PRZYSZLEGO DYKTATORA POLSKI - JK!

  KACZY GNOMIE!

  W BAMBUKO, TO NIE Z NAMI!

 • niko8472

  Oceniono 33 razy 15

  Duda, kleczon plemienny PiSu;) Ktos wierzyl ze wstanie z kolan i wyjdzie z poczekalni? Teraz robi lepszy numer, udaje ze przeciwko nadprezesowi cos mataczy;)

 • obidient1

  Oceniono 26 razy 12

  Pis jest formacją o charakterze przestępczym bo łamie Polskie prawo. pani Szydło z mównicy w sejmie kolejny raz kłamała Polaków. Panie Wałęsa godzina "W" zbliża się dużymi krokami. Precz z bandyckimi poczynaniami i łamaniu prawa i Konstytucji przez PiS.

 • almagus

  Oceniono 25 razy 11

  Skoro nie będzie wybrać przez 3/5, to w imieniu KRS i SN będzie działać PiS!

  Jolanta Szczypińska niepraktykująca pielęgniarka będzie wybierać sędziów, ta co złośliwie z pierwszej ławki obrażała prof. M. Gersdorf w sejmie.
  Matoły najpierw do szkoły!
  inicjatywa prezydenta jest na szkodę Polaków.
  Komu on służy, należy zapytać

 • wojtek2784

  Oceniono 25 razy 9

  Czyżby nasze "ruchadło leśne" okazało się inteligentniejsze od "ruchadła politycznego" z PiS ?

 • fakiba

  Oceniono 22 razy 8

  Zadawanie się z kaczorem , Antkiem , Mariuszem ,Joachimem powoduje zanik mózgu i instynktu samozachowawczego czego najlepszym przykładem jest Duda , niby doktor prawa a ciemny jak Ziobro

 • elenem

  Oceniono 24 razy 8

  Komediant Duda nadal gra swoją rolę.... Ludzie nie dajcie sie nabrac ! KŁAMCA !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX