"Zamach na sądy pod osłoną pałek i pistoletów". Przed Sejmem policyjne wozy i armatka wodna

Kancelaria Sejmu i policja przygotowują się do dzisiejszych popołudniowych protestów. O 17 rusza tam manifestacja KOD. Jak donoszą posłowie i dziennikarze, przed Sejmem zbiera się policja.

W Sejmie trwa dyskusja na temat projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. O godzinie 17 ma rozpocząć się manifestacja "Wszyscy pod Sejm" organizowana przez Komitet Obrony Demokracji.

Przed Sejmem zbierają się siły policyjne. Jak poinformowało na Twitterze stowarzyszenie Obywatele RP, w pobliżu budynku stanęła także policyjna armatka wodna. Budynek jest otoczony barierkami.

Jak podaje dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek obecny na miejscu, Sala Kolumnowa została przygotowana na awaryjne przeniesienie posiedzenia Sejmu. W grudniu ub. r. przeprowadzono tam głosowanie nad budżetem, gdy posłowie opozycji blokowali mównicę.

Ustawa o Sądzie Najwyższym

W Sejmie trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt zakłada m.in. wygaszenie kadencji sędziów Sądu Najwyższego z wyjątkiem tych, którzy zostaną wskazani przez Krajową Radę Sądownictwa.

Wprowadza też instytucję Izby Dyscyplinarnej, która ma zajmować się sprawami dyscyplinarnymi środowiska prawniczego, w tym sędziów i prokuratorów.

Czytaj więcej w naszej relacji NA ŻYWO >>>