"PiS nie odpuszcza, my też nie odpuszczamy!". KOD pilnie zwołuje ludzi pod Sejm

Dziś popołudniu i wieczorem odbywają się kolejne protesty ws. zmian wprowadzanych przez PiS w polskim sądownictwie. Demonstracje pojawią się nie tylko przed Sejmem i Pałacem Prezydenckim w Warszawie, ale także m.in. przed sądami w innych miastach.

Senat w ubiegłym tygodniu przyjął dwie ustawy dotyczące zmian w KRS i ustroju sądów. Pierwsza z nich zakłada wygaszenie kadencji członków Rady i utworzenie w niej dwóch izb. Przyszłych członków Rady ma wybierać Sejm.

Druga z ustaw przewiduje odstąpienie od obecnego modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych. Szef resortu sprawiedliwości, bez opinii zgromadzeń ogólnych sądów, sam będzie decydował o tym, kto pokieruje danym sądem.

Do Sejmu trafił też projekt ustawy dotyczący zmian w Sądzie Najwyższym. Zakłada on między innymi utworzenie trzech izb. Jedną z nich ma być Izba Dyscyplinarna. CZYTAJ RELACJĘ NA ŻYWO>>>

Protesty w obronie sądownictwa

W weekend i w poniedziałek w związku z ustawami PiS w wielu miastach Polski odbywały się protesty. Dziś niektóre z nich będą miały kontynuację. Wieczorem manifestację w stolicy wraz z inicjatywą Akcja Demokracja organizuje Komitet Obrony Demokracji.

O 17.00 robimy zbiórkę pod Sejmem skąd razem pójdziemy pod Pałac Prezydencki. Nie zawiedźcie. PiS nie odpuszcza, my też nie odpuszczamy!

- piszą organizatorzy na stronie wydarzenia "Wszyscy pod Sejm".

"Chcemy Weta! Wolne Sądy!"

O godz. 21 pod Pałacem Prezydenckim odbędzie się kontynuacja wydarzenia - już pod hasłem "Łańcuch Światła".

"Dlatego przyjdź, przynieś świeczkę i wzorem dawnych mieszkańców Polski, którzy świecami odpędzali burzowe gromy, zapal ją pod Pałacem Prezydenckim. Tak jak w niedzielę przed Sądem Najwyższym, pokażmy Andrzejowi Dudzie światło czystych intencji. Powiedzmy głośno i wyraźne: Chcemy Weta! Wolne Sądy!" - piszą organizatorzy.

Podobne wydarzenia organizowane są również w innych miastach. Akcja "Łańcuch światła" dziś wieczorem także przed sądami m.in. w Gdyni, Gdańsku, Pucku, Bydgoszczy, Kielcach, Łodzi, Lublinie.

W Krakowie o godz. 17 pod Wawelem w Krakowie manifestacja KOD pod hasłem "Nie zgadzamy się na zamach stanu".

Łańcuch światła wokół Sądu Najwyższego