PiS złoży poprawkę do ustawy o Sądzie Najwyższym. Ale jest jeden ważny szczegół

Według nieoficjalnych informacji miało nastąpić złagodzenie pisowskiej ustawy o Sądzie Najwyższym. W obecnym kształcie wzbudziła ona protesty. Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, posłowie PiS mają pomysł na poprawkę do ustawy o SN.

Pierwsze czytanie projektu nowej pisowskiej ustawy o Sądzie Najwyższym zaplanowano na środę. Tymczasem pojawiają się pierwsze zmiany. Jak podała na Twitterze Polska Agencja Prasowa, to KRS, a nie min. sprawiedliwości będzie wskazywała sędziów do SN. Poprawkę o takiej treści mają zgłosić posłowie PiS - dowiedziała się PAP.

Na specjalnej konferencji prasowej potwierdził to 2 godziny później wiceminister sprawiedliwości. Marcin Warchoł zapowiedział zmiany w projekcie o SN: pierwsza poprawka będzie dotyczyła wygaszenia kadencji sędziów; to KRS, a nie minister sprawiedliwości, będzie decydować, którzy sędziowie pozostaną. Druga dotyczy przejścia w stan spoczynku; to KRS będzie decydować o dalszym pełnieniu funkcji przez sędziego, mimo nabycia wieku emerytalnego.

Sąd Najwyższy i KRS według PiS

Wcześniej portal 300polityka.pl, który na bieżąco śledzi polską scenę polityczną informował, że "najprawdopodobniej we wtorek PiS ogłosi zmiany w projekcie ustawy o SN". Rozmówcy portalu mówili o złagodzeniu ustawy. - Podkreślają, że "liberalni oponenci zmian w SN powinni być zadowoleni" - pisała 300polityka.

Czy to w rzeczywistości złagodzenie? W całej sprawie jest jeden ważny szczegół. PiS dopiero co przepchnął przez parlament zmiany w KRS. Jeśli ustawę podpisze prezydent Andrzej Duda, nastąpi wygaszenie kadencji jej piętnastu członków-sędziów. Ich następców nie wybierałyby - jak dziś - środowiska sędziowskie, a Sejm, gdzie większość ma PiS.

Głównym założeniem projektu ustawy o SN jest przeniesienie obecnych sędziów w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości. Jeden z artykułów nowej ustawy przewiduje, że wygaśnięcie mandatu do zajmowania stanowiska Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego przed upływem kadencji następuje m.in. w przypadku ukończenia 65 lat oraz przejścia w stan spoczynku. Prof. Małgorzata Gersdorf 65 lat kończy w listopadzie tego roku. Otwarcie krytykowała ona PiS.

Kontrowersje i protesty

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości takie zmiany w sądach są potrzebne, by oczyścić środowisko sędziowskie i wyeliminować ludzi z PRL-owską przeszłością. Opozycja mówi o końcu trójpodziału władzy. W wielu miastach ludzie wyszli w weekend na ulice w obronie niezależnych od polityków sądów.

Tysiące ludzi wyszło na ulice w obronie sądów

Więcej o:
Komentarze (171)
PiS złoży poprawkę do ustawy o Sądzie Najwyższym. Ale jest jeden ważny szczegół
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 60 razy 36

  Ale mi poprawka , KRS wybrany przez pisiorów i podległy ministrowi zero będzie na jego polecenie wyznaczał sędziów

 • viaac

  Oceniono 50 razy 30

  Partia, która nieustannie łże ustami swoich członków, której były minister trafił za kratki z powodu korupcji a innego ułaskawił (przed wyrokiem) partyjny kolega będzie nam pilnować uczciwości wśród sędziów. Rękoma byłych towarzyszy z PZPR przeprowadzi "dekomunizację". Byłoby śmieszne gdyby nie było straszne.

 • arcanuss86

  Oceniono 47 razy 27

  Buahaha. To tak jakby przestępca ganiający ofiarę z siekierą powiedział: no dobra, poprawka, będę cię gonił tylko z nożem.

 • fakiba

  Oceniono 42 razy 22

  Pisiory jednak mają ludzi za idiotów , nie zero bezpośrednio będzie sędziów wyznaczał tylko przez podległy sobie wybrany przez pisiorów KRS , bujajcie się łobuzy

 • 7ogamihcra

  Oceniono 37 razy 17

  Mieliśmy Rzeczpospolitą...mamy już Polskę rządzoną przez bolszewicko-faszystowskiego dyktatora.
  A poprawka ? Czy będzie 0 wyznaczał swoich kolesi sam, czy przez podległy sobie sqrwiony KRS...co za różnica ?

 • wkkr

  Oceniono 33 razy 13

  Jak nie kijem go to pałką.
  Jeśli Duda ma jaja to wypie... w kosmos całą tę ustawę. I to nie ze względu na miłość do demokracji ale ze względu na ochronę własnej doopy.

 • hamsterx

  Oceniono 29 razy 11

  prokuratura zajęła się już składaniem projektów ustaw
  z podłożonymi podpisami in blanco ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX