PiS wycofuje się z opłaty paliwowej. Decyzję ogłosił Kaczyński

Zapadła decyzja o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który wprowadzał nową opłatę paliwową - poinformował Polską Agencję Prasową prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Prawo i Sprawiedliwość wycofuje projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - informuje PAP. Projekt wprowadzał nową opłatę paliwową. Informację przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dziś w godzinach popołudniowych władze PiS spotkały się w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Ta decyzja to najprawdopodobniej efekt dzisiejszego spotkania. Jak poinformował na Twitterze poseł PiS Joachim Brudziński, wycofania projektu domagał się Kaczyński.

Ustawa została wycofana mimo że przedstawiciele rządu i politycy PiS przekonywali, że opłata paliwowa nie będzie wiązała się z podwyżkami cen benzyny. Mówił o tym m.in. rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki tłumaczył, że wycofanie z Sejmu projektu ustawy paliwowej ma na celu uspokojenie nastrojów. - My nie chcemy, aby obywatele sądzili, że sięgamy do ich kieszeni. Nic takiego nie planowaliśmy - zapewniał Ryszard Terlecki. Dodał, że "podwyżka była bardzo hipotetyczna". - Mimo projektowanej zmiany, praktycznie miało jej i tak nie być - mówił wicemarszałek Sejmu.

Rząd wciąż obiecuje pieniądze na drogi.

Wiceszef PiS Joachim Brudziński, w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że decyzja partii nie oznacza wycofania się rządu z planów przekazania pieniędzy na budowę dróg.Szczególnie tam gdzie jest to niezbędne. - To wsparcie na pewno będzie miało miejsce, ale nie przez kieszenie Polaków - stwierdził Brudziński w wypowiedzi dla TVN24. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Autorami projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych byli posłowie PiS. Zadaniem Funduszu miało być dofinansowywanie budowy i przebudowy dróg powiatowych i gminnych oraz mostów w ciągu dróg wojewódzkich.

Fundusz Dróg Samorządowych miał być zasilany pieniędzmi pochodzącymi z tzw. opłaty drogowej, która miała być wliczona w cenę paliwa. Jej wysokość netto w przypadku benzyn i oleju napędowego miała wynieść 20 groszy za litr. W przypadku gazu opłata miała wynieść prawie 37 groszy za 1 kilogram.

Opozycja ostrzegała przed wzrostem cen

Opozycja zgłaszała zastrzeżenia do projektu. Platforma Obywatelska przekonywała, że wzrost cen paliw nieuchronnie doprowadzi do wzrostu cen w ogóle.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz twierdził, że dziwi się temu, że to właśnie kierowcy, przedsiębiorcy i rodziny wciąż są obciążani różnymi podwyżkami. - Najpierw wzrost OC, w tamtym roku o 50 procent, dzisiaj podwyżka - przy jednym tankowaniu to jest średnio 20 złotych więcej - mówił lider ludowców. 

- Widocznie taką potrzebę mają, brakuje kasy, no to trzeba ją skądś ściągnąć - w ten sposób wprowadzenie nowej opłaty skomentował Marek Jakubiak z klubu Kukiz'15.

Ceny paliw w Polsce

Obecnie na cenę paliw sprzedawanych na stacjach benzynowych wchodzą: koszt zakupu paliwa z rafinerii, akcyza, opłata paliwowa, VAT i marża sprzedawcy.

Cena surowca od producenta uwzględnia też m.in tzw. koszty realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, który określa minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw zużywanych w ciągu roku w transporcie.