"Wschodni model, sądy podporządkowane woli politycznej". Senat za zmianami w sądownictwie

Senat przyjął bez poprawek ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Od wejścia w życie dzieli je już tylko podpis prezydenta.

Senatorowie debatowali nad ustawą o KRS do godz. 21.30. Później rozpoczęła się dyskusja nad ustawą o ustroju sądów powszechnych. Po godz. 1 w nocy się zakończyła, wicemarszałek Adam Bielan ogłosił przerwę, a w tym czasie zebrała się senacka komisja praw człowieka, która w 10 minut rozpatrzyła wnioski zgłoszone do obu ustaw, rekomendując Senatowi przyjęcie ustaw bez poprawek.

Krótko przed godz. 2 w nocy posiedzenie plenarne zostało wznowione. Na końcu bloku głosowań, ok. godz. 2.30, senatorowie głosami PiS przyjęli ustawy dotyczące zmian w sądownictwie. 

Wyniki głosowaniaWyniki głosowania senat.gov.pl

 

Wielogodzinna debata w Senacie

Senat zdecydował o włączeniu ustaw o KRS i ustroju sądów powszechnych do porządku obrad w piątek przed południem. Wnioskował o to marszałek Stanisław Karczewski (PiS).

Senatorowie PO bezskutecznie próbowali opóźnić procedowanie. Chcieli skierowania ustaw ponownie do komisji oraz przełożenia obrad na wtorek. Senacka większość odrzuciła ich wnioski. Doszło do kilku gorących dyskusji między senatorami opozycji a marszałkiem.

Przed gmachem parlamentu w ciągu dnia i w nocy odbywał się protest zorganizowany przez Obywateli RP. Sejm został szczelnie otoczony przez barierki i policję. Dziennikarze przez dłuższy czas nie byli wypuszczani z budynku. W weekend planowane są kolejne protesty.

"Model wschodni, podporządkowanie sądów woli politycznej"

W czasie nocnej debaty senator Bogdan Klich (PO) mówił, że ustawy o KRS, o ustroju sądów i kolejna o Sądzie Najwyższym "stanowią pakiet, który ma podważyć praworządność w Polsce". - Ten proces zaczęliście paraliżem TK. Trybunał jest dzisiaj atrapą. Tak samo jak wtedy, przestrzegamy, żebyście nie szli tą drogą - mówił.

Jesteśmy wyprowadzani z zachodniego kręgu wartości. Wybór jest prosty - jeżeli dzisiejsza ustawa będzie przyjęta, oznacza podporządkowanie sądów woli politycznej. To wschodni model, oparty na sile i pieniądzu

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO) również używał mocnych słów:

To amputowanie systemu sądowego w Polsce, niezależności, która jest podstawą funkcjonowania sądów

Borusewicz podkreślał, że wyroki sądów polskich po wejściu zmian w życie mogą być kwestionowane w międzynarodowym obiegu prawnym. - Ci, którzy tę ustawę proponują, powinni zdawać sobie z tego sprawę - powiedział.

Wicemarszałek mówił o niekonstytucyjności ustawy o ustroju sądów. Podkreślał, że naruszona zostanie zasada niezawisłości i niezależności, bo prokurator generalny, który jest politykiem, będzie powoływał prezesów i wiceprezesów wszystkich sądów.

"Sędziowie na telefon" i Polska jak Turcja

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak przekonywał, że ustawa o ustroju sądów nie ma związku z niezawisłością. - Ta ustawa dotyczy kwestii organizacyjnych - mówił.

- Ja nie wiem, czy są sędziowie na telefon, może tacy są, ale ja nie wiem, skąd ten telefon dzwoni. Mam nadzieję, że takich sędziów nie ma i nigdy nie będzie, niezależnie od tego, czy ta ustawa zostanie przyjęta, czy nie - mówił.

Wiceminister oburzał się na pojawiające się w debacie porównania do sytuacji w Turcji. Podkreślał, że tam masowo wyrzucano i zamykano w więzieniach prokuratorów i sędziów. - Półtora roku temu weszła w życie ustawa o prokuraturze. Zamknięto jakiegoś prokuratora? - pytał. - Będą odwołania prezesów, tych, którzy się nie sprawdzili, tak jak były przeniesienia prokuratorów - zapowiedział. 

Pełną, kilkunastogodzinną relację z burzliwej debaty ZNAJDZIESZ TUTAJ

Ustawy "przepchnięte" w błyskawicznym tempie

Obie ustawy, przy sprzeciwie opozycji, Sejm uchwalił w środę. W czwartek wieczorem zajęła się nimi senacka komisja praw człowieka, która nie zgłosiła poprawek. 

Senatorowie PO chcieli odrzucenia ustaw w całości. 

Czego dotyczą ustawy

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przewiduje m.in. wygaszenie kadencji piętnastu członków Rady, którzy są sędziami. Ich następców ma wybierać Sejm, a nie - jak dziś - środowiska sędziowskie.

Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów, wzmacniając w tym zakresie pozycję ministra sprawiedliwości, który bez żadnych opinii sam będzie decydował o tym, kto pokieruje danym sądem.

Komisja Europejska zaniepokojona

W piątek zaniepokojenie zmianami w polskim sądownictwie wyraziła Komisja Europejska. Jej wiceszef Frans Timmermans ma w przyszłym tygodniu przedstawić ocenę sytuacji w Polsce.

Rzeczniczka KE poinformowała, że poprosił o to przewodniczący Komisji, Jean-Claude Juncker.

Prezes tłumaczy

Na piątkowej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński tłumaczył, że reforma sądownictwa była w programie PiS. - Te ustawy, które są w Sejmie, są realizacją obietnic wyborczych - mówił

- W Polsce sądownictwo nie zostało przebudowane po okresie PRL-u - powiedział.

Co zrobi prezydent

Ustawy o KRS i o ustroju sądów powszechnych trafią teraz na biurko prezydenta. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówił, że Andrzej Duda zabierze głos, gdy parlament zakończy pracę nad całością reformy sądownictwa.   

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński przypomniał, że prezydent może podpisać ustawę, zawetować lub odesłać do Trybunału Konstytucyjnego. Pytany, czy można spodziewać się weta, odpowiedział, że należy się spodziewać jednej z trzech opcji.

Więcej o:
Komentarze (226)
"Wschodni model, sądy podporządkowane woli politycznej". Senat za zmianami w sądownictwie
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 56 razy 44

  Tak właśnie Polska zamienia się w Rosję.
  Dziękujemy panie Kaczyński.
  Mam nadzieję, że spotka pana zasłużona kara. Nie na tym świecie, to na następnym. Sądu ostatecznego pan nie przejmie. A znajomości z Rydzykiem w niczym tam panu nie pomogą. Pan wie, że ma już bliżej niż dalej.

 • brunon_k

  Oceniono 39 razy 31

  Chybcikiem, projektem poselskim, bez konsultacji społecznych zamknęli wszystkim usta. Nawet do narodu nie dotarło tak szybko w większości. Zdrajcy narodu polskiego powołując się na demokratyzację i "reformy" wprowadzają ZAMACHEM STANU w Polsce faszyzm, kaczyzmy czy jak to tam zwał ... dyktaturę sekty smoleńskiej.

  Niech ta Kaczka sczeźnie i zniknie z powierzchni Tej Ziemi!

 • rozterka47

  Oceniono 38 razy 26

  Przyjęto bez poprawek , przecież żadne madre slowa, żadne apele, żadne wnioski ani poprawki do projektu PISu nie interesowały poniważ PIS nie interesuje żadna współpraca ani żadne kompromisy , tak jak nie interesuje ich opinia co najmniej 10 milionów ludzi głosujących na inne opcje polityczne niż PIS , nie mówiąc kolejnych 15 milionach ktore w wyborach nie brały udziału , PIS interesuje wyłącznie PIS i interes partii ( oraz wspierającego ja kościoła ) ktora chce wladzy absolutnej , władzy na sądami powszechnymi , prokuraturami , urzędami , w Sejmie, Senacie, Trybunalach, spólkach skarby państwa , a poprzez te instytucje i wprowadzone ustawy także nad obywatelem , będzie dalej dążyc również do osłabienia i kontroli samorząow , jednym słowem odbiera nam demokratyczne państwo wprowadzając reżim partyjny . jak juz zawladną nad wszystkim zacznie się jeszcze większe ograniczenie swobod obywatelskich i wolnosci slowa, wzrosna koszty utrzymania rezimowych instytucji , zaczną wzrastać ceny i podatki, w zasadzie już powoli wzrastają . Będą coraz większe ograniczenia i kontrola obywateli , całkowity zakaz aborcji i antykoncepcji , obrót ziemia dostępny będzie tylko kosciołowi , nie wiadomo czy nie zamkną granic lub nie będą ograniczać wyjazdów Polakom pod różnymi pozorami , zacznie się utrudnianie działaności gospodarczej, Taki jest zawsze scenariusz władzy dążącej do reżimu .
  potem wyautuja nas z Unii , bedziemy samotną , polską , nikomu niepotrzebną biedą - jak zawsze
  Łatwym łupem dla mocarstwowych zapędow Rosji , albo zgniłym jajem , ktorego nikt nie chce nawet dotknąc . I będziemy sobie tak gnić w tej wschodniej Europie.
  Do czego Polacy dorowadziliście oddając władzę ludziom , ktorych poglądy na władze i państwo ukształtowała komuna a wielu z nich wysokie funkcje i stanowiska w niej w przeszlości pełnione. Ludziom , ktorych przeszłosc jest niejsna , a kontakty co najmniej dziwne , ludziom podejrzewanym o agenturalnośc , ludziom z przeszłością kryminalną, karanym za przestepstwa pospolite.
  Żeby wybielać siebie oskarżają na prawo i lewo wszystkich o to , co jest ich udzialem .
  zgodnie z tym co powiedział Prezes kacvzyński : nikt nie mówi nam ,że czarne jest czarne a białe jest białe , jednym słowem , działaja jak złodziej , ktory krzyczy łapać złodzieja ,żeby odrócić od siebie uwagę .

  A tak na marginesie , gdzie zniknął minister obrony narodowej , z agenturalnymi kontaktami ?

 • worddesign

  Oceniono 30 razy 24

  W Polsce w najbliższych latach nic nie zmieni się na lepsze. Zamordyzm polityczny będzie rósł w sile. Hanna Gronkiewicz pójdzie do więzienia potem Tusk i inni opozycjoniści. Zamkną TVN, Polsat , a PiS będzie miało nadal 40% poparcia.
  Dopiero kiedy tłuszczę i buractwo, które sprzedało Polskę za 500+ nie będzie stać na kiełbasę i wódkę, wtedy dopiero nastanie chwila, kiedy PiS po ulicznych walkach tłuszczy z wojskami Macierewicza odpadnie od koryta. Ale do tego czasu Polska będzie splądrowana i zdegenerowana. Witajcie w piekle Polacy.

 • kruk6666

  Oceniono 21 razy 19

  Polactwo cebulactwo myśli że ich to nie dotyczy , zwłaszcza ludzie do 40 roku życia nic nie rozumieją , a to po prostu powrót PRL-pis w wersji katokomunistycznej , jak Polskę wypchną z unii i ze strefy Shengen i przywrócą paszporty , skończą się dopłaty dla rolnictwa, to dopiero cebulactwo zrozumie , jak to poczuje finansowo.

 • antoszek22

  Oceniono 32 razy 18

  I pomyśleć, że deforma i łamanie prawa wzięło się z kradzieży pendriva z niemieckiego Media Marketu przez jednego sędziego Adama i parówki z niemieckiego Lidla przez jedną sędzię Ewę.
  Taka pislamska teoria stworzenia lepszego pislamskiego świata dla ubogich beneficjentów 500 -.

  Czy ktoś z sejmowej i senackiej patologii pislamskiej mógłby mi wyjaśnić gdzie tu jest miejsce w tej pięknej teorii założycielskiej na niemieckość Tuska ?

 • ibrylowska

  Oceniono 23 razy 17

  Nocny zamach PIS na sądownictwo zmienia Polskę z Rzeczpospolitej Polskiej na Rzeczpospolitą Bananową. Obecnie w naszym kraju żadne prawo rządzących z PIS nie dotyczy włączając konstytucję. To jest po prostu nielegalna zmiana ustroju państwa bez zgody społeczeństwa, a w konsekwencji wyjście Polski z UE.

 • rymanx

  Oceniono 21 razy 15

  Budyń już podpisał zdążył nawet wyprowadzić prezesowi kota na spacer ,wstydzą sie takiego lizydupstwa więc poczekają pare godzin z komunikatem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX