Senacka Komisja Praworządności, Praw Człowieka i Petycji przyjęła bez poprawek nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o ustroju sądów powszechnych.
Wcześniej odrzuciła wniosek senatora PO Jana Rulewskiego o odrzucenie jej w całości.
Komisja zebrała się w trybie pilnym, co jest możliwe w "szczególnych przypadkach". Przewodniczący komisji mimo próśb senatorów PO nie wyjaśnił, na podstawie jakiego "szczególnego przypadku" procedował w takim trybie. W proteście senatorowie Platformy wyszli z posiedzenia komisji.
Przyjęta w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o KRS przewiduje między innymi wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Z kolei nowela ws. ustroju sądów zmienia między innymi zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez ministra sprawiedliwości.
O przepchnięciu ustawy przez komisję napisał na Facebooku wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Zwrócił on uwagę na niezwykły, pilny tryb zwołania posiedzenia komisji ws. ustaw dotyczących sądów. "W takim trybie można zwołać komisję jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach" - podkreślił.
"Po półtorej godzinie przewodniczący komisji z PiS poddał pod głosowanie wniosek o procedowaniu ustaw" - napisał marszałek.
Wynika z tego, że to już jutro o godz. 9.00 senatorowie z PiS zamierzają przegłosować obie ustawy, które niszczą niezależność sądownictwa i podporządkowują cały system sprawiedliwości partii politycznej.