Błaszczak odpowiada UE ws. uchodźców. I tłumaczy, dlaczego Polska ich nie przyjmie

Polska domaga się umorzenia postępowania w sprawie relokacji uchodźców. W liście przesłanym do Komisji Europejskiej szef MSWiA Mariusz Błaszczak napisał, że mechanizm rozmieszczania migrantów jest nieskuteczny.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak odpowiedział na zarzuty Komisji Europejskiej ws. nieprzyjmowania uchodźców. W piśmie do KE zaprezentował argumenty, które jego zdaniem przemawiające za tym, że Polska nie musi przyjmować migrantów ekonomicznych z Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Rząd tym samym domaga się umorzenia postępowania o naruszenie prawa UE w związku z decyzjami o relokacji z 2015 r. - Mechanizm relokacji, który został narzucony przy zgodzie koalicji PO-PSL, jest nieskuteczny. Jest to mechanizm, który przyciąga nowe fale migracji. Dotąd relokowano tylko 14 proc. ze 160 tys. osób - mówił Błaszczak.

"Zarówno Włochy, jak i Grecja nie wypracowały skutecznych metod weryfikacji osób do relokacji pod kątem bezpieczeństwa. Nie jest również możliwa szybka identyfikacji osób wymagających ochrony międzynarodowej i oddzielenie ich od migrantów ekonomicznych. (...) W praktyce wśród osób przeznaczonych do relokacji znajdują się osoby posługujące się fałszywą tożsamością i osoby podające nieprawdziwe dane o swoim kraju pochodzenia oraz wieku" - czytamy w komunikacie MSWiA.

W piśmie do Komisji Europejskiej strona polska wskazuje na inne możliwości reakcji na kryzys migracyjny: uszczelnianie granic czy współpracę z sąsiednimi krajami, wspieranie ich możliwości azylowych. Zwrócono uwagę także na konieczność walki z przemytnikami ludzi.

W piśmie podkreślono jednocześnie, że Polska nie odrzuca unijnej zasady solidarności i konieczność niesienia pomocy humanitarnej.

"Od początku 2016 r. polscy funkcjonariusze biorą udział w licznych misjach koordynowanych przez FRONTEX. Odbyli już dziesiątki misji w 17 krajach. Największego wsparcia udzieliliśmy Grecji, Bułgarii, Węgrom, Słowenii i Macedonii. (...) Polskie wsparcie udzielane jest np. Jordanii, Syrii, Turcji, Irakowi czy Libanowi" - podaje MSWiA.

Zacięta dyskusja o uchodźcach. Redaktor do Błaszczaka: I pan chce być Karolem Młotem Polski?