Błaszczak ma nowy pomysł na walkę z kontrmiesięcznicami. Uczestnicy mają płacić

Minister Mariusz Błaszczak chce zmian w ustawie o zgromadzeniach. Uderzy ona w protestujących przeciwko obchodom na Krakowskim Przedmieściu.

Dziesiątki policjantów, barierki na Krakowskim Przedmieściu - tak jest co miesiąc na Krakowskim Przedmieściu, w czasie miesięcznic smoleńskich. Zabezpieczenie jest od niedawna jeszcze większe w związku z tzw. kontrmiesięcznicami - protestami przeciwko PiS i obchodom smoleńskim.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak uważa, że gdyby na Krakowskim Przedmieściu nie było barierek, moglibyśmy mieć w Warszawie drugi Hamburg (w czasie szczytu G20 dochodziło tam do dużych zamieszek na ulicach, ich uczestnicy demolowali miasto). Tak mówił dziś w radiowej Trójce. Ma też nowy pomysł, jak poradzić sobie z kontrmiesięcznicami.

- Rozmawiałem o tym w gronie prezydium klubu parlamentarnego PiS, żeby zmienić ustawę o zgromadzeniach, obciążając kosztami tych, którzy deklarują na przykład zablokowanie. Bo oni są sprawcami tych kosztów, wzrostu tych kosztów. Chcieliśmy przygotować takie przepisy, żeby oni za to zapłacili - mówił Błaszczak, który był gościem Beaty Michniewicz w "Salonie politycznym Trójki".

-  Nawet jeśli nic złego nie zrobią, tylko zapowiadają, że zrobią to już powinni być obciążeni kosztami? To nie jest ograniczenie wolności? - dopytywała dziennikarka.

- Oni generują koszty. Mamy dopuścić do awantur? - odpowiedział Błaszczak. Michniewicz zapytała więc, jakie są koszty takiego zabezpieczenia.

- To są koszty sięgające wysokich sum - rzucił wymigać się Błaszczak.

- Ale jakich wysokich sum? - dociskała Michniewicz.

- No to jest kilkaset tysięcy złotych. Marsz, który zorganizowała PO na początku maja kosztował ćwierć miliona złotych - stwierdził minister. I dodał, że protestujący mogą przenieść blokadę np. do Lasu Kabackiego i blokować "sami siebie".

44 wnioski do sądu po kontrmiesięcznicy

Po obchodach 87. miesięcznicy smoleńskiej policja skierowała do sądu 44 wnioski o ukaranie. O jakie wykroczenia chodzi? Rzecznik komendanta stołecznego policji Sylwester Marczak powiedział, że głównie o próbę zakłócenia legalnego zgromadzenia. Przygotowywanych jest osiem postanowień związanych z zakłócaniem aktu religijnego.

Zatrzymano dwie osoby, trafiły one na komendę policji, ale później zostały zwolnione. Jedna osoba podawała się za policjanta i podjęła próbę kradzieży. 

Mało konkretów, dużo emocji. Przemówienie prezydenta Trumpa na placu Krasińskich

Więcej o: