Morawieckiemu nie zależy na zniesieniu wiz do USA. "Nie tęsknię za kolejnym exodusem"

Temat zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych nie jest dla mnie tematem pierwszorzędnym - mówił w rozmowie z dziennikarzami wicepremier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił też, dlaczego nie naciska na tę kwestię.

Przy okazji wizyty w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa powrócił temat wiz. Polska strona od lat liczy na to, że obywatele chcący podróżować za ocean nie bedą już musieli ubiegać się o ten dokument.

Tymczasem, jak mówił w rozmowie z dziennikarzami wicepremier Mateusz Morawiecki, "nie słyszał, żeby temat wiz był poruszany" w rozmowach z Trumpem.

- Ten temat nie jest dla mnie tematem pierwszorzędnym - stwierdził Morawiecki. - Kocham Stany Zjednoczone, to nasz partner, nasz sojusznik. Nie chciałbym jednak, żeby jeden z najbogatszych krajów świata przyciągnął milion lub dwa miliony zdolnych ludzi, tak jak Europa zachodnia - podkreślił.

Jak dodał, "nie tęskni za tym, żeby nastąpił kolejny exodus Polaków do Stanów Zjednoczonych".

Morawiecki zapewnił, że obecnie polski rząd robi wszystko, by zainteresować Polską amerykańską Polonię i by przyciągnąć inwestorów ze Stanów Zjednoczonych do Polski.