Co z decyzją UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej? Szydło: Nie ma takiej decyzji

Jeśli ktoś myślał, że temat wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej został - dzięki decyzji Komitetu UNESCO - ostatecznie zamknięty, może być w błędzie. Premier Beata Szydło inaczej rozumie postanowienie krakowskiego szczytu.

W środę obradujący w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wezwał polskie władze do natychmiastowego przerwania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej. Zdecydowano, że Polska ma przyjąć misję ekspertów i przygotować do końca przyszłego roku raport o stanie puszczy.

A jak te decyzje rozumie polski rząd i co zamierza z nimi zrobić? 

Szefowa rządu była pytana rano w Polskim Radiu, "czy Polska uzna decyzję UNESCO, która nakazała natychmiastowe wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej?"

Nie ma takiej decyzji. To są informacje, które były nieprawdziwe

- stwierdziła Szydło. - Na sesji w Krajowie została podjęta decyzja o przesunięciu tej debaty na przyszły rok. Zgodnie z wnioskiem Polski - tłumaczyła Szydło. 

UNESCO: pretekst do wycinki

Decyzja UNESCO bazuje na sprawozdaniu niezależnych ekspertów, którzy odwiedzili puszczę w ubiegłym roku. Chodzi o badaczy z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, przygotowujących raporty, na podstawie których agenda ONZ wydaje swoje decyzje.

Podczas burzliwej dyskusji członkowie Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO zwrócili uwagę na to, że polski rząd zezwolił na zwiększenie wycinki puszczy, mimo że nie została przeprowadzona ocena wpływu wycinki na te cechy lasu, dzięki którym została uznana za Światowe Dziedzictwo. Eksperci stwierdzili również, że cięcia w lesie są nadużywane przez polski rząd jako pretekst do wycinki zdrowych i nie stanowiących zagrożenia drzew. 

Lista Dziedzictwa Zagrożonego

Zadecydowano także, że do Białowieży zostanie raz jeszcze wysłana misja ekspertów, która oceni czy Puszczę Białowieską należy wpisać na Listę Dziedzictwa Zagrożonego.  Częścią tej procedury jest tzw. monitoring kontrolny - proces sprawdzania stanu zachowania obszaru w odpowiedzi na potencjalne lub rzeczywiste zagrożenia. 

Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet. Nie wszystkim politykom to się podoba

Więcej o:
Komentarze (209)
Co z decyzją UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej? Szydło: Nie ma takiej decyzji
Zaloguj się
 • brave48

  Oceniono 135 razy 37

  "nie mam pańskiego płaszcza i co mi pan zrobi?" .... "Miś" wiecznie żywy w naszym PRLpis

 • kumpel_ciorana

  Oceniono 126 razy 30

  Polecam wszystkim przeczytać historią Puszczy Białowieskiej. Nie udało się jej wyciąć Hitlerowi, nie udało Stalinowi, za to PISowi się uda...

 • fakiba

  Oceniono 128 razy 26

  Becia udowodniła po raz kolejny że jest tępą osobą , UNESCO żąda natychmiastowego przerwania wycinki a ta powtarza przekaz dnia jaki jej tym razem największy szkodnik Szyszko napisał

 • ulther

  Oceniono 107 razy 11

  Tyle jest lasow w Polsce. Czemu ten rzad szkodnikow uparl sie akurat na najstarsza puszcze w Polsce? NIechze ta baba z dziadem szyszka pojde wreszcie precz!

 • fakiba

  Oceniono 99 razy 11

  Szkoda , że Becia nie uświadomiła ciemnemu ludowi że to było tylko spotkanie kolesi i wydali nic nie znaczącą opinię , suweren pisi może tego nie wiedzieć

 • fakiba

  Oceniono 104 razy 10

  UNESCO to sobie może pogadać , Becia i Szyszko wiedzą lepiej

 • maks200

  Oceniono 8 razy 8

  Tak nie może być zeby laicy decydowali o barbarzynskim niszczeniu puszczy to nie ich prywatny folwark to nasz skarb narodowy.Protestuje i nie zgadzam się na karczowanie mojej puszczy i niszczenie środowiska naturalnego i zwierząt.

 • lolopiekny

  Oceniono 32 razy 6

  Brawo Pani Premier jak ekoterroryści chcą sobie eksperymentować to najlepiej na sobie zamknąć ich w hali rozsypać kleszcze i czekać, który się uodporni to przeżyje, acha martwych nie zakopywać będą pożywką dla nowych pasożytów, ale od ich eko pomysłów związanych z puszczą trzymać z daleka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX