"Ego Donalda Trumpa zostało dopieszczone". Ale to Melania zaskoczyła naszego eksperta

Za nami długo oczekiwane przemówienie Donalda Trumpa w Warszawie. Co nas zaskoczyło, a co - zdaniem ekspertów - zawiodło? Wystąpienie prezydenta USA na bieżąco komentował dla Gazeta.pl dr Janusz Sibora.

Donald Trump pojawił się na warszawskim placu Krasińskich chwilę po godz. 13. Zanim wygłosił przemówienie, wspólnie z Melanią Trump oraz polską parą prezydencką, przywódca USA złożył wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. - W tak podniosłej sytuacji strój amerykańskiej pierwszej damy był zbyt swobodny - ocenił dr Janusz Sibora, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego i ekspert ds. protokołu dyplomatycznego.

Przemówienie Donalda Trumpa w Polsce >>>

Miejsce wybrane na wystąpienie prezydenta USA uznał z kolei za nieprzypadkowe. Jak mówił, amerykańska ambasada na pewno dała znać Trumpowi, że powstanie warszawskie to "nuta, na której warto w Polsce grać". Poza tym duże znaczenie miało to, by Trump pojawił się w dotąd "niewykorzystanej" przez innych prezydentów USA lokalizacji (Clinton i Obama przemawiali na Pl. Zamkowym). - W dyplomacji szuka się nowego miejsca po to, by nie tworzyć nawiązań do poprzedników, tylko budować nowy obyczaj - tłumaczył dr Sibora.

Melania Trump jako... konferansjer

Trump przemawiał w Warszawie przez ok. pół godziny. Jednak to nie on jako pierwszy zabrał głos. Małe wprowadzenie zrobiła mu nieoczekiwanie sama Melania Trump. Nasz ekspert ocenił to jako "nietypowe rozwiązanie" - z punktu widzenia protokołu.

- Zaskakuje, że to właśnie ona rozpoczyna i odgrywa rolę konferansjera. Trudno sobie wyobrazić, żeby np. mąż Angeli Merkel zapowiadał wystąpienie swojej małżonki - skomentował dr Sibora. Jego zdaniem dobrze by było, gdyby to jednak prezydent Andrzej Duda pokazał się w tej sytuacji jako gospodarz.

Chwilę później do mównicy podszedł już prezydent USA, którego powitał w sercu Warszawy rozentuzjazmowany tłum.

Trump czekał na te owacje. Polska to pierwsze miejsce w czasie jego zagranicznych podróży, gdzie może się czuć zadowolony. Jego ego zostało dopieszczone - jakby mógł, przeniósłby ten plac do Waszyngtonu

- ocenił dr Sibora. Zwrócił przy tym uwagę, że Trump nieprzypadkowo podziękował na wstępie m.in. szefowej polskiego rządu, choć w trakcie wizyty nie spotkał się z nią nawet na chwilę. Jego zdaniem było widać, że ambasada zaleciła wymienienie Beaty Szydło wprost z nazwiska.

"To nie jest przemówienie intelektualisty"

Swoje przemówienie Trump zaczął od kilku słów o Polonii za Oceanem. - Każdy prezydent USA to mówi. Czekam jeszcze na barszcz i pierogi - ironizował Sibora. Tych konkretnych słów co prawda zabrakło, padły jednak nazwiska walczących o niepodległość USA Tadeusza Kościuszki czy Kazimierza Pułaskiego. - Każdy amerykański prezydent o nich wspomina. Jego słowa o pięknym kraju to szablony językowe. Padły też w Izraelu i Arabii Saudyjskiej - przypomina nasz ekspert, którego zdaniem wystąpienie Trumpa było typowe - i dla niego samego, i dla amerykańskich prezydentów w ogóle.

To nie jest przemówienie intelektualisty, brak skrzydlatych słów, brak cytatów.  Tymczasem liczyłem na jakiś ładunek intelektualny, np. nawiązanie do ojców założycieli USA połączone chociażby z kwestią praw człowieka

- komentował w trakcie. Jak mówił, wystąpienia Baracka Obamy były natomiast zawsze doskonale przygotowane pod kątem analizy językowej: pełne metafor, cytatów, trudnych słów. - U Trumpa wygląda to mizernie. Słychać wysoki stopień ogólności, słowa są niemal pozbawione treści, a w wykorzystaniu patriotycznego patosu posunął się aż do granic kiczu - podsumował dr Sibora.

Niekonsekwentna lekcja historii

Jego zdaniem lekcja historii Polski w wykonaniu Donalda Trumpa była miejscami niekonsekwentna. Przykład? - Poplątał się, czy byliśmy niezłomni przez cały PRL, czy dopiero wtedy, kiedy Karol Wojtyła został papieżem - mówił nasz ekspert. Dodał zresztą, że Trump nie bez powodu dużo mówił w wątku historycznym właśnie o Janie Pawle II, a nie np. o wzbudzającym kontrowersje Lechu Wałęsie. - Ten pierwszy jest niekwestionowanym autorytetem wśród Polaków - wyjaśniał.

Nie bez znaczenia - zdaniem eksperta - były też wykorzystane przez Trumpa słowa-klucze: krew, serce, rodzina, wolność, kraj czy Bóg. - Przybliżając powstańczy epizod z al. Jerozolimskich, Trump także zadziałał na emocje. To był dobry chwyt retoryczny. Ale trzeba umieć to oddzielić od "politycznego mięsa" tego przemówienia - zaznacza dr Sibora. 

Trump był Trumpem - jestem rozczarowany. To nie było wielkie czy historyczne przemówienie, prezydent USA nie wyłożył żadnej swojej doktryny. Zabrakło wizji, spójnej koncepcji roli Stanów Zjednoczonych. 70 procent przemówienia stanowiły emocje, reszta - albo mniej - kwestie merytoryczne

- podsumował nasz ekspert. - W warstwie konstrukcji wystąpienie miało wszystko to, czego można się było spodziewać. Nic nie zaskoczyło. Było ono podobne do wielu poprzednich przemówień prezydentów USA w Polsce - dodał Sibora.

Air Force One wylądował. Rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta Trumpa w Polsce

Więcej o:
Komentarze (45)
"Ego Donalda Trumpa zostało dopieszczone". Ale to Melania zaskoczyła naszego eksperta
Zaloguj się
 • muzyk_barokowy

  Oceniono 19 razy 5

  Bolek wstydu nie ma, ale ludzie dali mu wyraźnie do zrozumienia, co o nim myślą. Czemu o tym ani słowa? Jak paru KODziarzy buczało w Poznaniu na przemówieniu Prezydenta Dudy, rozpisywaliście się o tym do woli. Dobre dzeinnikarstwo?

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 17 razy 5

  Nawet Donek przyznał, że oPOzycja POlska przeżywa ciężki chwile, bo wizyta Truma w Polsce to wielki sukces dylomatyczny. A Adaś brnie w zaparte i "udowadnia", że wszystko było be przy pomocy dysPOzycyjnych do obrzydzenia "expertów".

 • eryn_7

  Oceniono 17 razy 5

  "W tak podniosłej sytuacji strój amerykańskiej pierwszej damy był zbyt swobodny - ocenił dr Janusz Sibora, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego i ekspert ds. protokołu dyplomatycznego."

  Profesor się nie zna. :)
  Pierwsza dama była w stroju nawiązującym do kostiumu Łowickiego. To uprzejmość, nawiązanie do polskiej kultury, a nie nadmierna swoboda ubioru.

 • vistooo

  Oceniono 22 razy 4

  Podobno Lis kociokwiku dostał, a Adaś jeszcze bardziej zaczął się jąkać :-)

 • wu-du

  Oceniono 13 razy 3

  My tu gadu gadu a pajacyków od Zandberga nikt nie zauważył . Pszypau kurde

 • giego

  Oceniono 6 razy 0

  Polacy to straszni kompleksiarze. Ktoś tam przyjedzie, pochwali, pogłaska i już ogonek lata

 • dr.seks

  Oceniono 3 razy -1

  "wystąpienia Baracka Obamy były natomiast zawsze doskonale przygotowane pod kątem analizy językowej: pełne metafor, cytatów, trudnych słów"... i na tym się kończyły, ponieważ prezydent Obama miał ogromny problem z podejmowaniem decyzji, zwłaszcza tych trudnych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX