Trump chwali się na konferencji po spotkaniu z Dudą. Wtedy padło ważne pytanie o "konkrety"

Na konferencji prasowej po spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem prezydenci wychwalali wzajemne relacje, ale dziennikarze nie stronili od niewygodnych pytań. Jego dotyczyło "konkretnych gwarancji" wojskowych.

Pierwszy przemówił Andrzej Duda. - Ogromnie się cieszę z tej wizyty w Warszawie, bo podkreśla naszą więź i wysoką jakość sojuszu - powiedział. - Mówiliśmy o obecności amer żołnierzy w Polsce, mówiliśmy o wzmacnianiu bezpieczeństwa w tej części Europy, o sytuacji na Ukrainie - wymieniał. Dodał, że rozmowy dotyczyły też kontraktów militarnych i dostawach gazu do Polski.

- Mam poczucie, że USA myślą bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski. Prezydent podkreślał siłę naszej Polonii - zaznaczył prezydent Duda. Podziękował Trumpowi za wizytę w Polsce.

Trump też odwdzięczył się podziękowaniem za gościnność. - Jesteśmy tu krótko, ale ludzie są tu fantastyczni - podkreślił też, że to "wspaniały kraj". - To spektakularne miejsce. Jesteście bogaci historią - mówił Trump. I dodał, że Polska jest ważnym sojusznikiem USA, a polscy żołnierze pracowali z Amerykanami ramię w ramię. 

- Ameryka jest gotowa utrzymać pokój i bezpieczeństwo w Europie środkowo-wschodniej. Pracujemy blisko z Polską, reagując na rosyjskie działania i destabilizację - powiedział Donald Trump. Podkreślił, że Polska daje przykład w NATO, realizując swoje zobowiązania finansowe.

Donald Trump powiedział też, że Korea Północna musi "ponieść konsekwencje" swoich zachowań. Poparł inicjatywę Trójmorza. 

Pytanie o wolność mediów

Następnie przyszedł czas na pytania dziennikarzy. - Panie prezydencie (amerykański dziennikarz zwrócił się do Andrzeja Dudy - red.), mówimy o wolności prasy. Pańska partia ograniczyła wolność prasy i w tej chwili zdaje się, że osłabiacie władzę sądownictwa. Czy myśli pan, że ludzie z innych krajów, w tym Amerykanie, niesłusznie krytykują was? - zapytał amerykański dziennikarz.

- W jednym z polskich tygodników dokonano porównania między dwoma kanałami TV dwóch stacji. Jedna z nich nie odnotowała w ogóle mojej wizyty w Chorwacji, przygotowującej szczyt Trójmorza. Ale takie są prawa mediów. Problemy były, podczas poprzednich rządów. Na redakcję tygodnika Wprost wysyłano służby specjalne, by odebrały nagrania, które kompromitowały polityków obozu władzy. My wolność mediów szanujemy i dbamy o interesy Polaków - odparł Duda.

"Konkretne gwarancje"? Nie ma

Kolejne ważne pytanie zadał dziennikarz TVN. Zapytał, czy podczas rozmów "padły konkretne gwarancje" dotyczące obecności amerykańskich wojsk w Polsce, dopóki jest zagrożenie ze strony Rosji.

Nie omawialiśmy gwarancji i tak naprawdę nie byliśmy umocowani do omawiania ich. Natomiast z pewnością jesteśmy tu już długi czas, mamy tutaj sporo żołnierzy, do 5 tys. i będziemy robić to nadal. Będziemy pracować z Polską, ale nie omawialiśmy gwarancji

- przyznał Trump. Duda dopowiedział, że wstępnie umówili się z Trumpem na przyszły rok na wizytę prezydenta Polski w USA.

Donald Trump w Polsce - plan wizyty

Donald Trump i Andrzej Duda spotkali się w Zamku Królewskim w Warszawie. Najpierw uścisnęli sobie dłonie i pozwolili zrobić kilka zdjęć, później udali się na rozmowę w cztery oczy.

A jakie są dalsze plany Donalda Trumpa? Na placu Krasińskich o godz. 13.00 wygłosi oczekiwane przemówienie. Prezydent USA odleci z Polski do Niemiec około 14.00. Melania Trump ma osobny plan wizyty, a w nim spotkanie z Agatą Dudą. Z kolei córka Trumpa, Ivanka udała się do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Więcej o wizycie Donalda Trumpa w naszej relacji na żywo >>>

Air Force One wylądował. Rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta Trumpa w Polsce

Więcej o:
Komentarze (88)
Trump chwali się na konferencji po spotkaniu z Dudą. Wtedy padło ważne pytanie o "konkrety"
Zaloguj się
 • mrmouse

  Oceniono 19 razy 7

  Nie było rozmowy o gwarancjach, trochę duda. Nie deprecjonuję tego spotkania, dobrze że Trump przyjechał, dobrze że pogadał z nami jak postrzegamy sytuację. Kontrakt na rakiety i na gaz to istotne sprawy (o ile to dobre kontrakty), ale bezpieczeństwo to był KLUCZOWY temat. Szkoda że oficjalnie nawet nie poruszono tego tematu.

 • estra3

  Oceniono 33 razy 5

  Andrzej Duda nie mówił o bigosie, sprawdzaniu wierności żon, czerwonym guziku z napisem "reset", a zamiast trójpolówki organizuje szczyt Trójmorza. Bez względu na to, czy po drugiej stronie siedzi miliarder Trump czy demokrata. Krótko rzecz ujmując - poza fragmentami, które nie spodobają się opozycji, do Andrzeja Dudy trudno się przyczepić. Obyło się bez wpadki. A jak to jest istotne, wystarczy sięgnąć do archiwalnych nagrań sprzed lat.

 • marek_warszawiak

  Oceniono 5 razy 1

  Najbardziej podobało mi się, jak na pl. Krasińskich aktyw PIS-u skandował "DONALD, DONALD..."
  .... Trenowali na przyjęcie Tuska.

 • sierra65

  Oceniono 3 razy 1

  a ten amerykański gaz to o ile będzie droższy od ruskiego ????

 • antyqrdupel

  Oceniono 3 razy 1

  Cyrk na kółkach a w nim Kukiełka z Klaunem. Ale za to jest ogromny sukces pisbolszewii : brak gwarancji....

 • Pawel Olecki

  Oceniono 5 razy 1

  Polska pis wstala z kolan tylko po to, aby ściągnąć gacie do kostek

 • maracana2010

  Oceniono 4 razy 0

  Duda i Trump - dwóch prymitywnych prezydentów "poklepywaczy" . Trafił swój na swego i ta prymitywna gawiedz PiS-owska skandujaca "Jarosław" . Dawniej "Wiesław" . Żenada .

 • fakiba

  Oceniono 4 razy 0

  Tłumacza nie było i Duda nie potrafił o gwarancjach porozmawiać , zapomniał jak to się mówi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX