Duda nie zdradza, co Trump powie na pl. Krasińskich. Mówi o pracach nad rewizytą

Prezydent Andrzej Duda nie chciał rano zdradzić w Polskim Radiu czy wie, co Donald Trump powie na pl. Krasińskich. Zdradził natomiast, że trwają prace nad jego rewizytą w Waszyngtonie.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał rano w "Sygnałach Dnia" wagę wizyty Donalda Trumpa. Jak mówił, wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych zawsze wzmacnia pozycję kraju goszczącego. 

Duda zwrócił uwagę, że prezydent Trump zaczyna od Polski swą drugą zagraniczną podróż. - To duży powód do satysfakcji - powiedział prezydent. Dodał, że jest to potwierdzenie znaczenia Polski na arenie międzynarodowej.

USA gwarantem bezpieczeństwa

Wśród tematów porannej rozmowy z amerykańskim przywódcą Duda wymienił przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, w tym energetycznego, oraz gospodarcze. Prezydent powiedział, że chciałby, aby obecność w Polsce armii USA miała charakter stały. Liczy też na długofalową umowę na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych.

Prezydent podkreślił, że Stany Zjednoczone są gwarantem bezpieczeństwa militarnego Europy. W tym kontekście powiedział, że Trump zna Polskę i naszą historię, a na kwestie bezpieczeństwa amerykańskiego patrzy przez pryzmat tego, co dzieje się w Europie.

W kontekście pozycji gospodarczej Andrzej Duda powiedział, że Polska bardzo dobrze się rozwija. - Dzisiaj raczej mówi się o Polakach wracających z zagranicy, niż o tych, którzy wyjeżdżają - powiedział.

Co powie Trump?

Prezydent był pytany o to, co Trump powie w przemówieniu na pl. Krasińskich. - Nie byłoby grzecznie, gdybym jako prezydent Rzeczypospolitej, ten który gości pana prezydenta Trumpa, mówił o tym, o czym pan prezydent będzie mówił w swoim wystąpieniu - powiedział Duda.

Dodał, że sądzi, iż Trump będzie mówił o różnych sprawach, a wystąpienie będzie skierowane nie tylko do Polaków, polskich polityków i ich gości, ale szerzej, do świata.

Na koniec prezydent był pytany czy trwają prace nad jego wizytą w Waszyngtonie. -Rozmawiamy o tym - powiedział.

Air Force One wylądował. Rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta Trumpa w Polsce

Więcej o: