Waszczykowski pouczał Ukraińców w wywiadzie dla "wSieci". Ambasador musiał się tłumaczyć

Ambasador Polski na Ukrainie został wezwany do tamtejszego MSZ w związku z wypowiedzią szefa polskiej dyplomacji. Chodzi o słowa Witolda Waszczykowskiego z wywiadu dla tygodnika "W Sieci".

Minister Witold Waszczykowski w niedawnym wywiadzie dla tygodnika „W Sieci” mówił o stosunkach polsko-ukraińskich w kontekście polityki historycznej.

Ukraińcom szczególnie nie spodobały się słowa szefa polskiego MSZ, że "Ukraina nie wejdzie do Europy z Banderą":

Współpraca gospodarcza nie wygląda niestety najlepiej. A najgorzej jest oczywiście w kwestiach historycznych. Nasz przekaz jest bardzo jasny: z Banderą do Europy nie wejdziecie. Mówimy to i głośno, i cicho.

To wywołało reakcję ukraińskiej dyplomacji. W stanowisku przekazanym polskiemu ambasadorowi w Kijowie Janowi Piekło ukraiński MSZ podkreślił, ze Ukraina z rozczarowaniem przyjmuje słowa szefa polskiej dyplomacji. Jak napisano w komunikacie, Kijów zwrócił uwagę na potrzebę bardziej wyważonego stosunku polskich polityków do "wrażliwych zagadnień wspólnej historii".

W stanowisku przekazanym polskiemu ambasadorowi ukraiński MSZ podkreślił też, że Ukraina walcząc obecnie w Donbasie z rosyjską agresją płaci niezwykle wysoką cenę nie tylko za swój cywilizacyjny wybór, ale też broni Polski i innych krajów Unii przed rosyjskim wojskiem.

Władze Czeczenii polują na homoseksualistów

Więcej o:
Komentarze (174)
Waszczykowski pouczał Ukraińców w wywiadzie dla "wSieci". Ambasador musiał się tłumaczyć
Zaloguj się
 • antypopisowiec

  Oceniono 88 razy 12

  Po raz pierwszy zgadzam się z Waszczykowskim. Musimy jasno dać Ukraińcom do zrozumienia , że nie zgadzamy się na ich gloryfikacje morderców Polaków. Ciekawe czy GW byłaby tak wyrozumiała gdyby w Niemczech oficjalnie zaczęto gloryfikować nazizm i Hitlera.

 • onduma

  Oceniono 85 razy 11

  Brawo Panie Waszczykowski. Nareszcie zrozumieliscie, ze lepszy otwarty wrog niz falszywy przyjaciel. to jak ukrainiec odpowiedzial na Pana slowa swiadczy o tym co oni naprawde mysla i do czego dazą. Nigdy nie porzucili Planow zajecia Polski az po Krakow i Lublin. Kto im wierzy i chce sie ukladac skonczy jak to delegacja oficerow na Wolyniu, ktora za namowa rzadu w Londynie pojechala na pertraktacje i zostala rozerwana konmi. Skoncza jak Polacy na Wolyniu. Ukraina byla, jest i bedzie wroga i trzeba przygotowac sie do obrony a nie wspolpracy.

 • Oceniono 77 razy 9

  Brawo minister Waszczykowski ! Jeżeli prezydenta RP było stać na "standardy Europejskie" - przeproszenie Czechów za Zaolzie , jeżeli było nas stać na prawa dla mniejszości Niemieckie to Ukraińcy muszą się oczyścić z swej nacjonalistyczno - hitlerowskiej przeszłości której elementem było ludobójstwo narodu Polskiego

 • onduma

  Oceniono 70 razy 8

  Lance do boju szable w dłoń Ukrainac goń , goń , goń... to chyba jakos tak bylo ? a jesli nie to pewnie bedzie

 • 4internauta

  Oceniono 9 razy 5

  Ukraińcy wiedzą jak bardzo drażliwą kwestię stanowi dla Polaków UPA i Bandera a pomimo tego bardzo się z tym obnoszą, zwłaszcza w Polsce (patrz procesje mniejszości Ukraińskiej w Przemyślu). Nie może być tak, że Polacy milczą w tej sytuacji.

 • drzejms-buond

  Oceniono 14 razy 4

  z Banderą nie wejdziecie...a nam z Piłsudskim wejść się udało. Cud?

 • sommers

  Oceniono 12 razy 4

  Należy pamiętać, nie tylko Wołyń, ale również udział Ukraińców w pacyfikowaniu Powstania Warszawskiego.
  Niestety do tej listy należy dopisać obecną ukraińską postawę. Bo budowane tożsamości na gloryfikowaniu bandytów, to jest coś nie tylko niemoralne, ale również powinno być ścigane z mocy prawa.
  Taka postawa Ukraińców jest niebywała w obecnym cywilizowanym świecie.

 • a.sz

  Oceniono 4 razy 2

  Wschodnia Ukraina przesiąknięta rosyjskim bolszewizmem nienawidzi OUN UPA, Bandery traktując ich na równi z nazizmem.
  Zachodnia Ukraina nienawidzi rosyjskiego bolszewizmu i gloryfikuje UPA.
  I tak niech zostanie.
  Zjednoczona silna Ukraina z z krwią na rekach naszych ojców i matek to śmiertelny wróg Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX