Ministerstwo obrony: Polska kupi od Stanów Zjednoczonych system obrony Patriot

Antoni Macierewicz poinformuje o podpisaniu z Amerykanami umowy na zakup systemu obrony przeciwrakietowej Patriot - zapowiedziało późnym wieczorem MON.

Minister obrony narodowej spotka się w tej sprawie z dziennikarzami w czwartek z samego rana. Więcej szczegółów dotyczących samej umowy nie ujawniono.

Rozmowy na temat pozyskania Patriotów trwały od wielu miesięcy. We wrześniu ubiegłego roku, w trakcie targów militarnych w Kielcach Macierewicz poinformował, że strona polska wysłała zapytanie ofertowe do administracji USA. W marcu tego roku wysłano zmodyfikowane zapytanie.

Zapowiedzi MON skomentował już na Twitterze m.in. były minister obrony Tomasz Siemoniak. Przypomniał, że w kwietniu 2015 roku to rząd PO-PSL podjął decyzję o upoważnieniu ministerstwa do negocjacji z rządem USA w sprawie zakupu Patriotów. "Dobra kontynuacja" - ocenił Siemoniak.

Polska chce kupić w sumie 8 zestawów Patriot oraz radar, a także zintegrowany system dowodzenia.

Donald Trump w Polsce

W środę późnym wieczorem rozpoczęła się wizyta Donalda Trumpa w Polsce. W czwartek amerykański prezydent spotka się najpierw z prezydentem Andrzejem Dudą, a następnie weźmie udział w Szczycie Państw Trójmorza. Przed odlotem do Hamburga na szczyt G20 Trump wygłosi jeszcze w Polsce publiczne przemówienie na pl. Krasińskich.

Szyją stroje podręcznych. Tak warszawskie kobiety szykują się do demonstrancji przeciwko wizycie Trumpa

Więcej o: