Wszystkie oczy zwrócone na Trumpa. W tym czasie w TK doszło do kolejnej ważnej zmiany

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś na stanowisko wiceprezesa TK Mariusza Muszyńskiego. Uroczystość odbyła się na kilka godzin przed przylotem do Polski prezydenta USA Donalda Trumpa.

Mariusz Muszyński został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w listopadzie 2015 roku głosami PiS. W świetle wyroku TK z grudnia 2015 roku został on jednak wyłoniony nieprawidłowo, na już zajęte miejsce.

Teraz Muszyński uzyskał większość głosów zgromadzenia ogólnego sędziów TK, które decydowało o wyborze nowego wiceprezesa tej instytucji. Poprzedni wiceszef Trybunału, sędzia Stanisław Biernat, odszedł z TK pod koniec czerwca, po tym jak dobiegła końca jego 9-letnia sędziowska kadencja.

Przyłębska ma dom z basenem. Oświadczenia sędziów TK >>>

Informacji o wyborze nowego wiceprezesa TK próżno szukać na stronie Trybunału Konstytucyjnego. Pałac Prezydencki poinformował jednak dziś, że Andrzej Duda zdecydował o wręczeniu nominacji właśnie Mariuszowi Muszyńskiemu. Nie wiadomo, kim byli pozostali kandydaci.

 

Prezydent przekonywał, że nowy wiceprezes TK ma doświadczenie w zarządzaniu ludźmi, m.in. z czasów, gdy pracował w ambasadzie RP w Berlinie czy w fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie".

I wreszcie, w ostatnim czasie, przecież to pan w praktyce wspierał panią prezes Trybunału Konstytucyjnego w wykonywaniu jej ustawowych funkcji i kompetencji

- tłumaczył Andrzej Duda, uzasadniając dziś swoją decyzję o wyborze Muszyńskiego.

Dziennikarze zwrócili uwagę na to, że do zmian w Trybunale Konstytucyjnym doszło zaledwie na kilka godzin przed wizytą amerykańskiego prezydenta w Polsce.

Kim jest Mariusz Muszyński?

Nowo powołany wiceprezes TK jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i nauczycielem akademickim. W 1991 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Następnie odbył aplikację prokuratorską.

Muszyński jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie był kierownikiem katedry oraz prodziekanem na wydziale prawa. W przeszłości należał także do komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej z lat 2013 i 2014.

Więcej o:
Komentarze (189)
Wszystkie oczy zwrócone na Trumpa. W tym czasie w TK doszło do kolejnej ważnej zmiany
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 92 razy 16

  Kolejny pisowski TW w składzie?

  A mąż Przybłędskiej już oczyszczony z tego, że był kablem SB???

 • krynolinka

  Oceniono 91 razy 11

  Nie ma co się krępować. Jeszcze dziś Duduś podpisze dekret o zmianie pościeli w pałacu..Równie jego decyzja jak ta o vice kolesiu w TK.

 • losiu4

  Oceniono 60 razy 10

  w końcu porządni sędziowie a nie politykierzy i kombinatory drobne jak pan rzepliński. W Polsce idzie ku lepszemu . Popierajmy wszyscy świetny rząd i bardzo dobrego pana prezydenta Andrzeja Dudę - dobrą robotę robią :)

  Pozdrawiam

  Losiu

 • czarna_brygada09

  Oceniono 93 razy 9

  Ta zmiana nie ma żadnego znaczenia gdyż żadnego znaczenia nie ma tzw. TK ... działa bezprawnie, zasiadają tam bezprawnie wybrane osoby i wydają prywatne opinie sobie a muzom, na tematy związane z działalnością kolesi skupionych w politycznej sitwie, która z sobie tylko znanych powodów nazwała się Prawo i Sprawiedliwość,, gdyż zarówno w przypadku desygnatów nazwy 'prawo' jaki i 'sprawiedliwość' w skutkach ich działalności są to zbiory puste, które zazwyczaj oznacza się; ∅ lub {}.

 • orionsixtyeight

  Oceniono 54 razy 6

  No i dobrze w końcu może powsadzają do ciupy tych wszyskich złodziejów z platformy

 • zd46

  Oceniono 80 razy 4

  A.Duda, ales ty zalosny i nie kumaty !!! KONSTYTUCJA RP ci sie klania, to PODSTAWA NASZEJ PANSTWOWOSCI i to daleko przed brewiarzem i katechizmem !!!! ONA TO PANSTWO a reszta to wiara, tym ulomniejsza im wiecej prezentuje sie na pokaz i popis !!

 • gacek1947

  Oceniono 21 razy 1

  Pseudoprezydent już nawet nie próbuje udawać, że przestrzega jakiegokolwiek prawa poza prawami prezesa. Jest po prostu żałosny...

 • maciej_aszek

  Oceniono 29 razy 1

  Jacy mocodawcy taki TK. Same przyłebmy, twu, przybłędy spod pisowskiej gwiazdy. Mierni, bierni ale wierni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX