Wszystkie oczy zwrócone na Trumpa. W tym czasie w TK doszło do kolejnej ważnej zmiany

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś na stanowisko wiceprezesa TK Mariusza Muszyńskiego. Uroczystość odbyła się na kilka godzin przed przylotem do Polski prezydenta USA Donalda Trumpa.

Mariusz Muszyński został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w listopadzie 2015 roku głosami PiS. W świetle wyroku TK z grudnia 2015 roku został on jednak wyłoniony nieprawidłowo, na już zajęte miejsce.

Teraz Muszyński uzyskał większość głosów zgromadzenia ogólnego sędziów TK, które decydowało o wyborze nowego wiceprezesa tej instytucji. Poprzedni wiceszef Trybunału, sędzia Stanisław Biernat, odszedł z TK pod koniec czerwca, po tym jak dobiegła końca jego 9-letnia sędziowska kadencja.

Przyłębska ma dom z basenem. Oświadczenia sędziów TK >>>

Informacji o wyborze nowego wiceprezesa TK próżno szukać na stronie Trybunału Konstytucyjnego. Pałac Prezydencki poinformował jednak dziś, że Andrzej Duda zdecydował o wręczeniu nominacji właśnie Mariuszowi Muszyńskiemu. Nie wiadomo, kim byli pozostali kandydaci.

 

Prezydent przekonywał, że nowy wiceprezes TK ma doświadczenie w zarządzaniu ludźmi, m.in. z czasów, gdy pracował w ambasadzie RP w Berlinie czy w fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie".

I wreszcie, w ostatnim czasie, przecież to pan w praktyce wspierał panią prezes Trybunału Konstytucyjnego w wykonywaniu jej ustawowych funkcji i kompetencji

- tłumaczył Andrzej Duda, uzasadniając dziś swoją decyzję o wyborze Muszyńskiego.

Dziennikarze zwrócili uwagę na to, że do zmian w Trybunale Konstytucyjnym doszło zaledwie na kilka godzin przed wizytą amerykańskiego prezydenta w Polsce.

Kim jest Mariusz Muszyński?

Nowo powołany wiceprezes TK jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i nauczycielem akademickim. W 1991 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Następnie odbył aplikację prokuratorską.

Muszyński jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie był kierownikiem katedry oraz prodziekanem na wydziale prawa. W przeszłości należał także do komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej z lat 2013 i 2014.

Więcej o: