Wałęsa zaproszony przez ludzi Trumpa. Zasiądzie wśród najważniejszych. Co ze spotkaniem?

Amerykanie zaprosili byłego prezydenta Lecha Wałęsę na wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na placu Krasińskich w Warszawie. Obecnie nie ma jednak zaplanowanego żadnego spotkania Trump - Wałęsa - dowiadujemy się.

Donald Trump udaje się do Polski ze swoją drugą wizytą w Europie. Air Force One ma wylądować na Okęciu wieczorem - ok. godziny 22. Przemówienie Trumpa i spotkania są zaplanowane na kolejny dzień. Całą wizyta w Polsce potrwa kilkanaście godzin, po czym prezydent USA wyleci do Niemiec.

Będzie spotkanie Wałęsa-Trump?

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie przemówienie Trumpa na placu Krasińskich w Warszawie. Zaproszenia na to wydarzenie wystosowywała ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Wśród zaproszonych jest również Lech Wałęsa, a Trump ma w swoim przemówieniu wspomnieć o zasługach legendy „Solidarności”, o czym jako pierwszy poinformował Onet. 

- Lech Wałęsa jedzie do Warszawy - mówi Gazecie.pl jedna z osób współpracujących z byłym prezydentem. Wałęsa może zasiąść w loży obok najważniejszych osób zgromadzonych na placu Krasińskich, obok przywódców państw Trójmorza. Trump jest honorowym gościem szczytu tej inicjatywy.

PiS nie kryje się z niechęcią do Wałęsy, zaproszenie go może więc być dla rządzących przykrym akcentem w czasie wyczekiwanej wizyty prezydenta USA. Gorzką pigułką byłoby spotkanie w cztery oczy. Jednak inny nasz rozmówca, znający kulisy przygotowywania wizyty, podkreśla: - Nie jest planowane spotkanie z Lechem Wałęsą. Został on jednak zaproszony i będzie wśród kilkuset gości - słyszymy.

Publiczne wypowiedzi współpracowników o tym, jakoby strona Amerykańska pracowała nad wygospodarowaniem czasu na bezpośrednią rozmowę Wałęsy z Trumpem, jest - zdaniem naszego innego rozmówcy - publiczną sugestią, że Amerykanie powinni jednak znaleźć miejsce w grafiku prezydenta USA. W oficjalnym harmonogramie nie ma jednak zaplanowanej rozmowy byłego prezydenta Polski z urzędującym amerykańskim przywódcą.

Ze spotkania z Obamą się wymigał

To nie pierwsza sytuacja, gdy tematem jest ewentualne spotkanie Wałęsy z prezydentem USA podczas wizyty w Polsce. W 2011 r. do Polski przyleciał Barack Obama. Wówczas prezydent Bronisław Komorowski organizował spotkanie prezydenta USA z liderami opozycji antykomunistycznej, twórcami transformacji ustrojowej i organizacjami pozarządowymi. Liczono też na obecność Lecha Wałęsy.

Były prezydent stwierdził jednak, że nie będzie go wtedy w Warszawie. - Trudno mówić dziennikarzom to, co chce się powiedzieć prezydentowi supermocarstwa. Tym razem nie uda mi się powiedzieć, nie będę miał spotkania, nie pasuje mi. Moje programy mam ponapinane do maksimum - mówił Wałęsa.

Wałęsa inspiracją dla Trumpa?

Po wygranych przez Trumpa ubiegłorocznych wyborach prezydenckich Lech Wałęsa przesłał mu gratulacje. Przy tej okazji przypomniał ich spotkanie z 2010 roku.
"Otrzymałem wczoraj od przedstawicieli Polonii obecnych w sztabie wyborczym Donalda Trumpa informację, że Prezydent Elekt przesyła mi serdeczne pozdrowienia. Cieszę się, że pamięta on naszą rozmowę w 2010 w jego klubie na Florydzie" - napisał w listopadzie 2016 roku były prezydent.

"Podobno wtedy pomyślał: 'Skoro w Polsce możliwe było, aby robotnik obalił komunizm i został prezydentem, to dlaczego w kapitalistycznej Ameryce milioner nie może zostać prezydentem?' Jak widać i dla niego moja historia była inspiracją do działania" - pisał na Facebooku Wałęsa.

Donald Trump wiele obiecał Polsce. Od tego czasu niewiele się jednak zmieniło

Więcej o: