"To piramida finansowa". ABW ostrzegała Tuska i Komorowskiego przed Amber Gold. Jest treść notatki

"Działalność Amber Gold oparta jest na mechanizmie tzw. "piramidy finansowej", potencjalnymi pokrzywdzonymi może być kilkadziesiąt tysięcy osób" - czytamy w notatce ABW z maja 2012 r., której treść ujawnił tygodnik "wSieci".

Tygodnik "W Sieci" opublikował notatkę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z 24 maja 2012 roku w sprawie działalności Amber Gold. Notatka, podpisana przez szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, jest adresowana m.in. do ówczesnego premiera Donalda Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego.

"Działalność Amber może być prowadzona nie tylko z naruszeniem przepisów prawa bankowego, co jest przedmiotem prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk Wrzeszcz postępowania przygotowawczego, ale także może być ukierunkowana na wyłudzenia finansowe" - czytamy w notatce.

Według Agencji sposób zabezpieczenia lokat oraz rozbieżności w regulaminie i warunkach ogólnych lokat mogły wskazywać, iż działalność Amber Gold oparta była na mechanizmie tzw. piramidy finansowej, a potencjalnymi pokrzywdzonymi mogło być kilkadziesiąt tysięcy osób.

ABW informowała również, że Amber Gold wynajmowała w BGŻ sześć skrytek bankowych, które jednak nie były wykorzystywane, a ich rozmiary uniemożliwiały składowanie w nich sztabek kruszców.

Linia OLT Express "ekonomicznie nieuzasadniona"

Krzysztof Bondaryk wskazuje też, że poprzez działalność linii lotniczych OLT Express Amber Gold wyprowadzało środki finansowe, uzyskiwane od klientów, które powinny być lokowane w metale szlachetne.

"Z wiedzy posiadanej przez ABW wynika, iż działalność Grupy OLT Express może być ekonomicznie nieuzasadniona. Powyższe związane jest z faktem, iż Grupa ta realizuje loty krajowe dużymi samolotami, przy proponowanej jednocześnie bardzo niskiej cenie biletów, będącej w ocenie rynku ceną dumpingową".

Amber Gold pod lupą służb

Treść notatki została zaprezentowana przez Krzysztofa Bondaryka posłom z komisji ds. służb specjalnych we wrześniu 2012 roku. Szef ABW nie odtajnił jej jednak. Dokument otrzymali poza premierem i prezydentem również koordynator służb specjalnych Jacek Cichocki, minister finansów Jacek Rostowski, minister infrastruktury Sławomir Nowak oraz szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak. 

Spółka Amber Gold, kierowana przez Marcina P., powstała w 2009 roku. Klientom oferowała między innymi inwestycje w złoto i zyski wyższe od lokat bankowych. W 2011 firma rozpoczęła działalność na rynku lotniczym. Jej linie OLT Express zbankrutowały w lipcu 2012 roku, niespełna miesiąc później to samo stało się z gdańską spółką, która okazała się piramidą finansową.

Tylko kilka minut posiedzenia. Była wiceprezes Amber Gold nie chciała zeznawać

Komentarze (262)
"To piramida finansowa". ABW ostrzegała Tuska i Komorowskiego przed Amber Gold. Jest treść notatki
Zaloguj się
 • n1copl

  Oceniono 79 razy 19

  ABW ostrzega , wszyscy wiedza a syn premiera idzie tam pracować ale jak sam mowi wie ze to lipa ;D. Wszyscy PEŁOWCY tak mają , tz. zanik mózgu ? ;)))

 • oldthor

  Oceniono 36 razy 8

  Michnik&przyjaciele pomagali Tuskowi i Komoruskiemu w przekręcie.
  Ci przekręceni powinni iść do domów inkryminowanych powyżej z jakimiś siekierami i powinni odzyskać ten utracony szmal.

 • koxiarz

  Oceniono 6 razy 6

  ABW też się popisało. Notatka o Amber Gold w 2012 roku? Ale się spieszyli. Wtedy i tak już "było "po ptokach". Sienkiewicz miał jednak racje - Polska naprawdę silnymi instytucjami stoi...

 • cichwoda

  Oceniono 36 razy 6

  "Post, na który odpowiadałeś został usunięty... " bo nie byl po naszej linji spodziewanych siem wpisuf I oczekiwan, potpisano Adam Mychnyk

 • malepifko

  Oceniono 82 razy 6

  Nie po to zatrudnili młodego Tuska, żeby stary Tusk robił im koło dupy? Republika kolesiów?

 • cichwoda

  Oceniono 37 razy 5

  "Twój komentarz został wysłany, pojawi się wkrótce." pjuralisztyczny Mychnyk jest caludkim sercem, duszom I cialem za wolnosciom slowa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX