Kaczyński udzielił wywiadu Rachoniowi. "To, czego nie dokonali komuniści, udało się Tuskowi"

Po dzisiejszym kongresie PiS Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu Michałowi Rachoniowi. Zestaw tematów klasyczny: samozwańcze elity, Donald Tusk i inni wrogowie rządu.

Kaczyński powiedział Rachoniowi, że jest przygotowany na naciski z zagranicy ws. reformy sądownictwa. - Proszę sobie przypomnieć sprawę Trybunału Konstytucyjnego, która wciąż jest podnoszona w UE. W takiej rzeczywistości żyjemy - tłumaczył Rachoniowi.

- To, czego nie dokonali komuniści, udało się dokonać Tuskowi - oświadczył Kaczyński.

Zaraz potem rozwinął swoją myśl: - Przecież ZSSR wielokrotnie domagał się na zjazdach PZPR, żeby w Polsce były kołchozy, żeby Kościół został zepchnięty do kruchty, żeby marksizm zwyciężył w naukach społecznych. I mimo wszystko tego nie przeprowadzono. A teraz nawet w takich sprawach, jak TK żąda się od nas, żebyśmy działali, jak nam się powie z zewnątrz.

- 8 lat całkowitej podległości za rządów PO tak ośmieliło naszych partnerów, że uznali, że się można wtrącać w każdą sprawę - dorzucił.

Likwidacja postkomunizmu

- Czy pańskie dzisiejsze wystąpienie to zapowiedź likwidacji elementów postkomunizmu w Polsce? - pytał Kaczyńskiego Rachoń.
Nie mamy możliwości działać szerzej, ale polski przykład może oddziaływać i jeśli społeczeństwo będzie nam udzielało poparcia, to my postkomunizm zlikwidujemy, przynajmniej w naszym kraju. Może inni pójdą za nami - snuł plany Kaczyński.

PiS kontra elity

Prezes PiS skarżył się też na atakujące PiS elity - Gołym okiem widać, a raczej gołym uchem słychać, ten nieustanny atak osób, które same siebie określają jako elity. Ludzie polityki, ludzie kultury, "nadzwyczajna kasta", czyli prawnicy - oni wszyscy uważają się za tych uprzywilejowanych, bez których zgody nie można rządzić.

Dostało się też Komitetowi Obrony Demokracji: - Siły, które odwołują się do demokracji kwestionują prawo społeczeństwa do wyboru władzy i stwierdzają, że są skłonne tę władzę obalić i to z pomocą z zewnątrz. Mówią "ulica i zagranica" - czyli jakiś społeczny wybuch i wsparcie zagraniczne. To jakby powiedzieć "żadnej demokracji być nie może, wybory mogą się odbywać, ale to ma być fikcja. Tak naprawdę to my rządzimy wspierani z zagranicy".

Kaczyński stwierdził jednak, że z walki z elitami PiS wychodzi zwycięsko. - Powtórzyłem dziś moje pytanie sprzed roku: czy może istnieć rząd, którego elity nie akceptują? I drugie pytanie: czy może on naprawiać Rzeczpospolitą? Myśmy udowodnili, że na oba można odpowiedzieć pozytywnie - cieszył się.

"Słowa Schetyny na pograniczu groźby karalnej"

Na koniec wywiadu Rachoń poprosił Kaczyńskiego o odniesienie się do słów Grzegorza Schetyny. Lider PO powiedział pracownikom TVP: "odpowiecie za to, co robicie w tej chwili".

- To jest na pograniczu groźby karalnej. To ten wściekły sprzeciw wobec pluralizmu w mediach. Ci, którzy są po drugiej stronie mają przecież przewagę. Ale dziś nie mają tak szerokiego poparcia i społeczeństwo coraz więcej o nich wie. Nie są w stanie tego znieść -  skomentował prezes PiS.

Więcej o: