Kaczyński: Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań. Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie

Blisko 1000 delegatów w Przysusze koło Radomia wysłuchało długiego przemówienia prezesa PiS. Kaczyński na kongresie partii podsumował rok rządów i wytyczył cele na przyszłość. Mówił o Trybunale, uchodźcach, II wojnie i... odbudowie zamków.

Kongres odbywa się w Przysusze, miejscowości odległej o 40 km od Radomia, bo jak mówiła rzeczniczka PiS, nie tylko duże miasta zasługują na uwagę.

Zobacz też:  Rada Krajowa PO i kongres PiS w Przysusze [NA ŻYWO]

Wśród osiągnięć rządu, które wymienił prezes PiS Jarosław Kaczyński, była reforma oświatowa, utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej oraz stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej. - Można powiedzieć, że idziemy we właściwym kierunku - powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że "prawa Polaków realizujemy wśród sprzeciwów".

O Trybunale: Było wokół tego wiele krzyku

Prezes PiS odniósł się też do sprawy zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Jak powiedział, jego ugrupowanie "próbowało zmienić w sposób racjonalny Trybunał Konstytucyjny". W ocenie Jarosława Kaczyńskiego w ostatecznym rachunku zmiany ustawowe są niewielkie. - Było wokół tego wiele krzyku, ale Trybunał spokojnie działa dalej i wbrew temu co twierdzą niektórzy, wcale nie zawsze nam sprzyja - dodał lider partii rządzącej.

O imigrantach: Mamy pełne, moralne prawo powiedzieć "nie"!

Zagrożenie bezpieczeństwa obywateli oraz problemy ekonomiczne wskazał Jarosław Kaczyński jako argumenty przeciwko przyjmowaniu do Polski imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Prezes PiS odniósł się do tej kwestii podczas kongresu PiS w Przysusze.

Jarosław Kaczyński wskazał przykład Finlandii, gdzie - jak mówił - przyjęto niegdyś stu imigrantów, a obecnie jest ich 26 tysięcy. - Przelicznik jeden do dwustu sześćdziesięciu. Nam by wystarczył dużo mniejszy, żeby powstał wielki problem, odnoszący się do bezpieczeństwa - powiedział lider PiS. Dodał, że nie chodzi tylko o terroryzm, a o "zwykłe bezpieczeństwo". - Nie ma żadnego powodu, żebyśmy radykalnie obniżyli standard jakości naszego życia, życia Polaków - podkreślił Kaczyński.

Prezes PiS dodał, że Polska nie ponosi żadnej winy za sytuację, w jakiej znaleźli się uchodźcy. - Nie eksploatowaliśmy tych państw, w których ci uchodźcy dziś do Europy przyjeżdżają, nie korzystaliśmy z ich siły roboczej i wreszcie - nie wzywaliśmy ich do Europy. Mamy pełne, moralne prawo powiedzieć 'nie'! - podsumował prezes PiS.

Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań

Kaczyński zaznaczył, że jego ugrupowanie bardzo ceni sobie europejskie fundusze. Prezes podkreślił, że to, iż PiS ceni sobie środki unijne nie oznacza tego, że straciło prawo do oceny kontekstu historycznego, który dotyczy tych środków. Jarosław Kaczyński mówił, że Polska jako pierwsza sprzeciwiła się niemieckiemu hitleryzmowi, a później została zaatakowana przez ZSRR. - Czy otrzymaliśmy za te gigantyczne szkody, których tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś (...) jakiekolwiek odszkodowania? Polska nigdy nie zrzekła się takich odszkodowań. Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie - powiedział Kaczyński. - Czy wobec tego, historycznie rzecz biorąc, nie mamy pewnych moralnych praw? - dodał.

Najważniejsze dla Polski - Mieszkanie Plus 

Kaczyński przyznał, że Mieszkanie Plus to najważniejszy obok 500 Plus program społeczny rządu. - I tu są zgrzyty, to jakby szło i w pewnym momencie się zatrzymało - ocenił prezes PiS dodając, że zaistniały błędy, które można wyjaśnić jedynie "subiektywnymi przyczynami". - I to musi być zmienione - podsumował podkreślając, że program Mieszkanie Plus jest ważny, bo odpowiada na oczekiwania milionów ludzi.

Prezes PiS mówił też, że jego ugrupowanie chce, żeby Polska była piękna, stąd Fundusz Odbudowy Zabytków. - Odbudujemy zamki z czasów kazimierzowskich, wybudowane w czasach Kazimierza Wielkiego. Potrzebne lekcje estetyki w szkołach. Stosunki ze środowiskami twórczymi nie są łatwe. Chcemy stworzyć Akademię Literatury. Może tak powstanie grupa rzeczywistych autorytetów. Mamy w planach system zachęt dla filmowców. Jeśli możliwości gospodarcze pozwolą, to mamy w planach przywrócić 50-proc. zniżkę, jeśli chodzi o twórczość artystyczną - wyliczał.

Marek Suski Show, czyli jak poseł PiS ubarwia komisję ds. Amber Gold

Więcej o:
Komentarze (867)
Kaczyński: Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań. Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 205 razy 87

  Kaczorze TK zlikwidowałeś bo ci nie pasował ale bekniesz za to i nie tylko za to

 • fakiba

  Oceniono 174 razy 66

  Jeszcze wam ta wasza "reforma oświatowa" bokiem wyjdzie a OT to trzeba nazwać poprawnie "prywatne ZOMO Antka"

 • ludwika28

  Oceniono 41 razy 9

  Fantastyczne wystąpienie polityka, na którego przeciwnicy nie mają nic...Oprócz żałosnego wypominania wzrostu ( A. Kwaśniewski jest wyższy i 1 cm!!!). Nie zmienia zdania jak Schetyna, nie myli dat i faktów, jak Petru, nie ma w oczach nienawiści jak Szczerba.. Można łatwo rozpoznać, że chodzi mu o dobro, wspólne dobro - a nie o własne interesy.
  Fantastycznie, że ktoś odważył się głośno powiedzieć o odszkodowaniu wojennym.

 • jamaly11

  Oceniono 24 razy 8

  "kaczyńki" na stronie głównej. Przypadek ? Nie sądzę ;)

 • wilq9

  Oceniono 32 razy 8

  Apropos sprzeciwu dla ISLAMU w Polsce - tu nie chodzi o terroryzm, tylko żebyś Ty i Twoja kobieta nie brał po mordzie we własnym kraju na ulicy za "nieskromny" strój czy za to, że nie chcesz kupić od Araba czy Murzyna np działki narkotyków. To jest codzienność na Zachodzie. Wystarczy, że w 1939-44 musieliśmy schodzić z chodnika przed idącym Niemcem, żeby nie dostać w pysk. Teraz chcesz tak schodzić przed Afrykańczykami? Francuzi już tak muszą robić

 • wozdo

  Oceniono 29 razy 7

  Niemcy płacą reperacje wojenne Francji
  dlaczego nie mogą płacić Polsce????

 • poparzony

  Oceniono 26 razy 6

  Co się stało, że Wybiórcza przestała kłamać? Relacja z kongresu w miarę uczciwa :)
  To bardzo niebezpieczny objaw, pewnie znowu coś knują PO cichu na wakacje? :(

 • rave8

  Oceniono 50 razy 6

  Cytując lewackiego klasyka:
  "...nie dla mnie przyjaźń polsko-niemiecka, Niemców nienawidzę od dziecka..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX