Pokazał jak łatwo nabrać ludzi na fake newsy. W ciągu trzech minut uwierzył mu ważny polityk

Radosław Piekarz, doradca podatkowy, postanowił sprawdzić, czy ktoś da się nabrać, jeżeli umieści na Twitterze nieprawdziwą informację. W ciągu trzech minut informację podali dalej m.in. wicemarszałek Senatu oraz znany socjolog polityki.

"To był krótki, trzyminutowy eksperyment. Efekty mnie przeraziły, bo przecież info totalnie niewiarygodne" - tak ekonomista Radosław Piekarz skomentował tempo, w jakim rozprzestrzenił się stworzony przez niego fake news. Mężczyzna napisał wcześniej na Twitterze, że rozmawiał z klientem, który oświadczył, że "chce przenieść firmę do Polski, bo we Francji nie da się już żyć". Informację błyskawicznie podał dalej m.in. Adam Bielan.

Entuzjastyczne komentarze

Piekarz napisał, że usunął swój wpis po trzech minutach. W tym czasie wiele osób go udostępniło, padły też liczne komentarze oraz pytania - np. "czy to dlatego, że uchodźcy zanieczyszczają powietrze", czy może powodem są podatki.

Pojawił się też entuzjastyczny komentarz, że takie informacje będą się pojawiać coraz częściej, ponieważ "Polska oferuje towar w dużej części Europy coraz częściej deficytowy - poczucie bezpieczeństwa"

Podobnego zdania był Marcin Palade, socjolog polityki, który w styczniu ubiegłego roku na trzy miesiące zasiadł w zarządzie Polskiego Radia i pisał m.in. dla "Do Rzeczy".

Kiedy Piekarz przyznał, że informacja jest nieprawdziwa, spotkał się z bardzo mieszanymi reakcjami. Część osób była równie zdumiona, co on, rezultatem eksperymentu. Niektórzy uznali jednak, że postąpił nieuczciwie i stracił wiarygodność. Sam autor całego zamieszania poinformował też, że "już u polityka i politologa ma bana".

Więcej o:
Komentarze (213)
Pokazał jak łatwo nabrać ludzi na fake newsy. W ciągu trzech minut uwierzył mu ważny polityk
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 85 razy 33

  BIELAN , a w mediach zgrywa takiego mędrca , ura bura , figo fago - no i wyszedł na głupa , no i niech ktoś zgadnie z jakiego ugrupowania jest ten gościu .

 • cezar85

  Oceniono 68 razy 24

  o ile, że jutro suski będzie trąbił o tym przedsiębiorcy?

  24 godziny po dementi

 • jxl82

  Oceniono 61 razy 17

  Cały "program" Dobrej zmiany został sPIsany z Tłitera

 • buffalo69

  Oceniono 56 razy 16

  Po kilkunastu latach nieprzerwanego okłamywania ciemngo ludu i wciskania mu najbardziej horrendalnych bredni, politycy rządzącej obecnie kaczystowskiej koalicji i wspierający ich dziennikarze i "eksperci" sami całkowicie stracili zdolność odróżniania bzdur od poważnych informacji. Kompromitacja!!!

 • hegemon1234

  Oceniono 62 razy 12

  niech pisuary założą sobie stowarzyszenie: "Wydymani fejkiem"
  i wystąpią o odszkodowanie.

 • cleryka

  Oceniono 52 razy 6

  Oglądam i słucham pana posła Cymańskiego. Zadaję sobie pytanie co ten człowiek bierze i co wziął przed wejściem do Studia red. Konrada Piaseckiego.Słowotok,podpierany cytatami,których sam sobie tłumaczył inaczej.. ito wszystko przed jutrzejszym Kongresem pisowskiej zakłamanej Sekty.

 • hegemon123

  Oceniono 29 razy 5

  Was już nawet szkolą lewaki, abyście wszystkie złe wieści z Europy, których wkrótce będzie coraz więcej, brali za fejki!
  To jest wyższy stopień propagandy.
  Szok

 • westlondon

  Oceniono 25 razy 5

  Za kilka lat (albo i szybciej) to juz nie bedzie fake news tylko prawdziwy news

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX