Nie będzie śledztwa ws. Tuska w mundurze SS. Kuriozalne uzasadnienie prokuratury

Prokuratura nie zamierza wszcząć postępowania ws. znieważenia wizerunku Donalda Tuska przez konsul Marię Szonert-Biniendę. Prokurator uzasadnił tę decyzję "brakiem interesu społecznego".

W kwietniu Roman Giertych złożył do prokuratury wniosek o ściganie z urzędu konsul honorowej w Ohio Marii Szonert-Biniendy, która opublikowała fotomontaż szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska w mundurze SS. Prokuratura Okręgowa w Warszawie odrzuciła jednak wniosek mecenasa. TVN24 dotarło do uzasadnienia prokuratora Pawła Szpringera, który stwierdził "brak interesu społecznego do wszczęcia postępowania".

Setki osób

Z uzasadnienia dowiadujemy się, że "zachowanie, którego dopuścić się miała Maria Szonert-Binienda pozbawione jest większej społecznej doniosłości". Prokurator przyznaje, że opublikowany przez nią wizerunek Tuska "może mieć charakter obraźliwy", a "przyjęte środki wyrazu są być może niestosowne", ale "nie czynią ocenianego wizerunku wulgarnym, ordynarnym czy obscenicznym".

Szpringer zaznaczył, że w podobny sposób ukazano w mediach "setki osób", co poparł przykładami Tomasza Lisa na okładce tygodnika "wSieci", Donalda Tuska i Angeli Merkel na okładce "Gazety Polskiej" i szeregu unijnych polityków na okładce tygodnika "Wprost".

Co ciekawe, kiedy informacja o skandalicznym fotomontażu opublikowanym przez Szonert Biniendę - prywatnie żonę wiceszefa podkomisji smoleńskiej - pojawiła się w mediach, MSZ się od niej odcięło. "Publikowane przez panią Szonert-Biniendę w mediach społecznościowych treści wyrażają wyłącznie jej prywatne stanowisko" - oświadczył resort dyplomacji, poproszony przez portal Gazeta.pl o komentarz.

Podwójne standardy

Roman Giertych uważa, że decyzja prokuratury to dowód "podwójnych standardów w jej funkcjonowaniu". Na antenie TVN24 zdradził, że dowiedział się o postępowaniu, które prokuratura kilka dni wcześniej wszczęła w sprawie "mema pana Piotra Dudy w mundurze ZOMO czy ORMO".

Tusk w mundurze SS. Będzie wniosek do prokuratury o ściganie konsul z Ohio

- Skojarzenie, nawet bardzo negatywne, z ZOMO i ORMO, nigdy nie jest tak negatywne, jak skojarzenie z żołnierzem SS. Tymczasem ubranie kogoś w mundur SS, to nie jest według prokuratury zdecydowane przekroczenie norm. To są żarty, mamy do czynienia z upolitycznieniem prokuratury - oświadczył mecenas i dodał, że zamierza odwołać się od decyzji prokuratury".

Więcej o: