Dzień po premierze szef MON składa zawiadomienie. Chodzi o książkę "Macierewicz i jego tajemnice"

Antoni Macierewicz złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z publikacją książki Tomasza Piątka "Macierewicz i jego tajemnice". Poinformował o tym wiceszef MON.

Jak powiedział wiceminister Michał Dworczyk, książka ta zawiera same kłamstwa, oszczerstwa i pomówienia. Według niego ataki na Macierewicza nasilają się przed ważnymi dla bezpieczeństwa Polski wydarzeniami. Tak było według polityka PiS przed warszawskim szczytem NATO i przed ostatnim, brukselskim szczytem Sojuszu.

- Tak jest i dzisiaj, kiedy minister obrony narodowej w przeddzień spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych, spotkaniem, na którym mają być omawiane najważniejsze z punktu widzenia państwa polskiego kwestie jest brutalnie atakowany przy użyciu kłamstwa, pomówienia i oszczerstw - powiedział Dworczyk.

PO: oczekujemy wyjaśnień

Wcześniej podczas konferencji w Sejmie posłowie PO domagali się wyjaśnień od szefa MON. Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział, że książka opisuje osoby związane z Antonim Macierewiczem i jego współpracowników, wśród których są ludzie skazani za przeszłość agenturalną, współpracę ze służbami PRL a także ze służbami byłego Związku Radzieckiego i Rosji.

Grabiec podkreślił, że minister obrony ma dostęp do tajemnic państwowych i wojskowych i powinien być poza wszelkimi podejrzeniami. Powiedział, że Platforma Obywatelska oczekuje od Antoniego Macierewicza wyjaśnień dotyczących osób wskazanych w książce i powiązań ministra z tymi osobami. Platforma oczekuje też od polskich służb specjalnych podjęcia działań w celu wyjaśnienia powiązań osób z otoczenia Antoniego Macierewicza z tajnymi służbami obcych państw.

"Macierewicz i jego tajemnice"

Tomasz Piątek, dziennikarz "Gazety Wyborczej", zbadał koneksje ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Rezultaty swojego 1,5-rocznego śledztwa opublikował w książce "Macierewicz i jego tajemnice". Jak twierdzi wykazało ono powiązania obecnego szefa MON m.in. z rosyjskimi służbami wywiadowczymi i Kremlem. Premiera książki miała miejsce w poniedziałek.

"Jej główną treścią jest dokładny i udokumentowany opis licznych powiązań ministra z wybitnym gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem. Mogilewicz od dziesięcioleci współpracuje z sowieckim/rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Jak również z samym Władimirem Putinem" - tak opisuje swoją książkę autor.

"Macierewicz i jego tajemnice". Więcej o książce >>>

Więcej o: