Sędzia Biernat odchodzi z Trybunału. Prezes Przyłębska dała mu prezent. Bardzo złośliwy

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska mówiła w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP o kulisach pożegnania odchodzącego z TK Stanisława Biernata. Były kwiaty i wręczenie legitymacji sędziego w stanie spoczynku. Największym zaskoczeniem okazał się prywatny prezent od Przyłębskiej.

Przyłębska była gościem "Wiadomości" TVP. Rozmowa zaczęła się od pytania o pożegnanie Biernata.

- Pożegnaliśmy sędziego Biernata razem z sędzią Muszyńskim w taki skromny sposób. Dostał ode mnie kwiaty, legitymację sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. I nie drogi prezent, długopis, czy pióro, które... - mówiła Przyłębska.

- Pióro za trzy trzysta, wystawna kolacja nie? - przerwała prowadząca.

- Nie, takiego pożegnania nie było - odparła prezes Trybunału.

Dostał ode mnie prywatnie książkę Bronisława Wildsteina, autora takich, można powiedzieć, dzisiejszych elit, które są tak krytykowane przez elity, z którymi utożsamia się pan prezes Biernat 

Wildstein o Wildsteinie

Prezent Przyłębskiej rozbawił szefa publicystyki w TVP Info Dawida Wildsteina, syna publicysty.  

Niedawno Bronisław Wildstein ostro skrytykował poziom serwisów informacyjnych w TVP Info, pisząc m.in., że "natrętna propaganda przeistacza się w autoparodię". 

Wildstein bliski Przyłębskiej

Bronisław Wildstein, którego książką Przyłębska obdarowała Biernata, przed dwoma tygodniami wygłosił w Trybunale Konstytucyjnym wykład pt. "Porewolucyjna Europa i prawo". Relację można znaleźć na stronie TK.

Biernat odchodzi z TK

Prof. Stanisław Biernat, którego kadencja upłynęła 26 czerwca, został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w czerwcu 2008 roku. Od grudnia był jego wiceprezesem. 

Ostatnie miesiące spędził na przymusowym urlopie wypoczynkowym, na który wysłała go prezes Przyłębska. Chciał pracować, oświadczył, że Przyłębska "przeszkadza mu" w orzekaniu, które jest "głównym zadaniem sędziego konstytucyjnego". Prezes TK odpowiedziała, że Biernat "znajduje się na urlopie na własne życzenie". 

Na jego miejsce Sejm wybrał zgłoszonego przez PiS adwokata Andrzeja Zielonackiego. 

"Obecny rząd jest przeciwko homoseksualistom". Polski sędzia w skandalicznym wystąpieniu na Oxfordzie