Spotkanie Trump-Szydło byłoby czymś nadzwyczajnym? Wymowny komentarz Leszka Millera

Im bliżej wizyty Donalda Trumpa w Polsce, tym więcej pytań o to z kim spotka się amerykański prezydent, a z kim nie i dlaczego. Na to ostatnie próbował odpowiedzieć wiceszef MSZ, tłumacząc, że spotkanie Trump-Szydło byłoby czymś nadzwyczajnym. Zareagował b. premier Leszek Miller.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański był pytany w TVN24, czy planowane jest spotkanie amerykańskiego prezydenta z premier Beatą Szydło. - To byłoby coś nadzwyczajnego, ponieważ dyplomatycznie odpowiednikiem prezydenta Trumpa jest prezydent Andrzej Duda - powiedział Szymański.

Dopytywany czy takie spotkanie jest możliwe, wiceszef MSZ odpowiedział: 

To jest możliwe, ale wydaje mi się, że nie ma takich planów, ponieważ to byłoby coś nadzwyczajnego, a nadzwyczajnych gestów tutaj już więcej chyba nie potrzebujemy.

Miller odpowiada

Do sprawy odniósł się były premier Leszek Miller, zamieszczając wymowny wpis na Twitterze, zilustrowany jego zdjęciem ze spotkania z prezydentem USA George'em W. Bushem i sekretarzem stanu Colinem Powellem: 

Podczas wizyt w Polsce w 2011 i 2014 roku poprzednik Trumpa, prezydent Barack Obama oprócz rozmów z prezydentem Bronisławem Komorowskim, spotykał się także z premierem Donaldem Tuskiem.

Trump nie spotka się z Kaczyńskim

Wiadomo, że Trump nie spotka się z Jarosławem Kaczyńskim. W ostatnich dniach pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że prezes PiS miałby rozmawiać z prezydentem USA jeszcze przed Andrzejem Dudą. Wicemarszałek Senatu, były spin doctor PiS Adam Bielan nazwał te doniesienia "fake newsem", dodając, że Kaczyński nigdy nie starał się o takie spotkanie.

Trump w Polsce

Donald Trump przyleci do Polski 5 lipca wieczorem. Już na początku czerwca Biały Dom zapowiedział, że prezydent USA wygłosi 6 lipca ważne przemówienie. Jednak nie wiadomo było, gdzie. Administracja Trumpa miała do wyboru dwie lokalizacje: plac Piłsudskiego i plac Krasińskich. Amerykanie zdecydowali się na tę drugą lokalizację.

Prezydent USA spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Planowany jest także jego udział w szczycie państw Trójmorza.

Więcej o: