KAI: 100 posłów chce zaskarżyć w Trybunale ustawę antyaborcyjną. To nie tylko pomysł PiS

Grupa prawie 100 posłów różnych ugrupowań podpisała się pod wnioskiem do TK, by ten zajął się ustawą antyaborcyjną - dowiedziała się Katolicka Agencja Informacyjna.

Według KAI, parlamentarzyści chcą, by Trybunał Konstytucyjny zbadał tylko jeden konkretny przypadek. Chodzi o przepis, który dopuszcza dziś aborcję ze względu na upośledzenie płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu. Przeciwnicy tego wyjątku mówią w takich przypadkach o "aborcji eugenicznej". Inicjatorem pomysłu jest poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski, choć podpisy pod wnioskiem mają pochodzić z różnych ugrupowań.

Kolejna próba zmian

To kolejna w tej kadencji Sejmu próba zmian w obowiązującej ustawie o planowaniu rodziny. Pod koniec zeszłego roku posłowie - głównie głosami PiS - skierowali do dalszych prac obywatelskich projekt zaostrzający obecne prawo. Nowe przepisy autorstwa instytutu Ordo Iuris zakładały m.in. całkowity zakaz aborcji oraz karę więzienia dla kobiet, które poddały się zabiegowi przerywania ciąży.

Propozycja zmian doprowadziła do zorganizowania w październiku 2016 roku ogólnopolskiego strajku kobiet. "Czarny protest" odbył się wówczas w ponad 100 miejscach w Polsce i za granicą. Wzięło w nim udział łącznie nawet 100 tys. osób. W jego następstwie Sejm - znów głosami PiS - odrzucił wspomniany wcześniej obywatelski projekt.

To ona wymyśliła #CzarnyProtest. Wywiad >>>

Więcej o: