Siemoniak o możliwych powiązaniach szefa MON z Rosją. "Nie wiem kim jest Macierewicz"

"Ktoś, kto niesie za sobą tego rodzaju wachlarz rozmaitych, dziwnych powiązań nie powinien być ministrem obrony" - powiedział Tomasz Siemoniak. To reakcja na publikację książki Tomasza Piątka.

Dzisiaj książka "Macierewicz i jego tajemnice" Tomasza Piątka ujrzała światło dzienne. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" opisał w niej wyniki trwającego półtora roku śledztwa. Książkę otwiera mapa powiązań ministra obrony narodowej.

Znajduje się na niej m.in. Władimir Putin. Były szef MON Tomasz Siemoniak skomentował te "dziwne powiązania" na antenie Radia ZET. Choć sam nie miał jeszcze okazji zapoznać się z treścią książki, nie ma wątpliwości, że "dziwnych zbiegów okoliczności w otoczeniu Antoniego Macierewicza jest zbyt dużo".

Wachlarz dziwnych powiązań

Wśród "dziwnych powiązań", o których wspomnieli zarówno Piątek, jak i Siemoniak, znalazł się m.in. Alfonse D'Amato. "Ktoś taki, kto jako minister obrony nie stroni od dziwnych spotkań, takich jak z lobbystą D'Amato, który miał związki z nowojorską mafią, nie powinien być ministrem obrony" - twierdzi polityk.

O Macierewiczu można napisać grubą książkę. Można różnie interpretować te fakty, ale te fakty tam są. To są ludzie, którzy przez lata byli blisko Macierewicza, albo to są ludzie, którzy tak, jak D'Amato spotykali się z nim w Waszyngtonie

 - powiedział, zaznaczając przy tym, że on, jako minister, stronił od podobnych spotkań.

Siemoniak przyznał też, że nie wie kim tak naprawdę jest Macierewicz i że obowiązkiem premier Beaty Szydło jest wyjaśnienie tych kwestii.

Źródło ekspertów

Tomasz Piątek opowiadał o swojej książce w "Superstacji". W rozmowie z Elizą Michalik wspomniał o Jacku Kotasie, które na jego mapie powiązań znajduje się tuż nad Antonim Macierewiczem.

Mapa powiązańMapa powiązań Fot. Superstacja / 'Macierewicz i jego tajemnice' Tomasza Piątka

Macierewicz udzielił mu dostępu do tajnych dokumentów polskiej armii. Od think tanku prowadzonego przez Kotasa minister Macierewicz rekrutuje proputinowskich lub antynatowskich ekspertów do swojego ministerstwa

 - mówił w programie i dodał, że "ta grupa jest związana z aferą podsłuchową z 2014 roku, która skompromitowała Platformę Obywatelską".

Wysłaliśmy do MON pytania o to, jak Antoni Macierewicz komentuje publikację Piąteka i wypowiedzi Siemoniaka i czekamy na odpowiedź.

Więcej o: