Lecznicza marihuana coraz bliżej. Wszystkie kluby sejmowe dają zielone światło

Wszystkie kluby sejmowe poparły projekt dopuszczający stosowanie leczniczej marihuany. Susz miałby być sprowadzany z zagranicy, co według opozycji może oznaczać, że zabraknie go dla wszystkich potrzebujących. Poseł Piotr "Liroy" Marzec zapowiada, że czas na poprawki będzie w Senacie.
Lecznicza marihuana będzie lekiem dostępnym na receptę, dopuszczonym do obrotu na podstawie uproszczonej rejestracji

- mówił podczas wtorkowej debaty w Sejmie sprawozdawca ustawy, poseł PiS Grzegorz Raczak. 

Dodał, że w takim kształcie projekt jest kompromisem pomiędzy światem nauki, "który podchodzi do opinii o właściwościach leczniczych ziela konopi z rezerwą, a światem emocji, który oczami wyobraźni widzi być może więcej, niż w chwili obecnej można zobaczyć".

Susz tylko z Holandii?

Na ostatnim etapie prac komisyjnych do projektu wprowadzono rozwiązanie, zgodnie z którym ziele konopi innych niż włókniste może stanowić surowiec farmaceutyczny. Przyjęto także, że susz będzie sprowadzany z zagranicy. Podczas dyskusji w sali plenarnej pojawiły się głosy, że suszu może jednak zbraknąć dla wszystkich potrzebujących, bo taki import w praktyce będzie możliwy tylko z Holandii.

Były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz z PO zapowiedział złożenie, na etapie prac w Senacie, poprawek, które umożliwią uprawę konopi w Polsce. - W tych poprawkach mówimy dwie proste rzeczy" - powiedział Arłukowicz. - Marihuanę leczniczą uprawia Instytut Włókien, lek produkuje Narodowy Instytut Leku, dystrybuuje Narodowy Instytut Leków, lek dostają pacjenci. I pilnujemy, żeby ta marihuana nie wydostała się na rynek, żeby nie była używana w celach nie takich, jakie dzisiaj przyjmujemy - mówił.

Liroy: nie blokujmy już tej ustawy

Podobną poprawkę zamierza zgłosić, również za pośrednictwem senatorów, Piotr "Liroy" Marzec. Zapowiada, że będzie rozmawiał na ten temat z politykami PiS i przekonywał ich do swoich racji.

"Liroy" powiedział IAR, że nie zgłosił poprawek w trakcie drugiego czytania, by nie opóźniać uchwalenia ustawy. - Stwierdziłem, że możemy to zrobić na etapie Senatu, przekonać PiS do tego, żeby jednak wnieść te poprawki, które zagwarantują stały dostęp do suszu - powiedział poseł. - Chciałbym, żeby ta ustawa nie była już blokowana i przeszła do Senatu, żeby Senat ją przyjął - podkreślił "Liroy". 

Były poseł klubu Kukiz'15 zapowiedział też, że jeśli Senat nie wprowadzi do ustawy proponowanych poprawek, to po wejściu nowelizacji w życie, zgłosi kolejną.

Liroy składa projekt ustawy o medycznej marihuanie: "Obiecałem to ludziom chorym"

Więcej o:
Komentarze (30)
Lecznicza marihuana coraz bliżej. Wszystkie kluby sejmowe dają zielone światło
Zaloguj się
 • cucurucu

  Oceniono 6 razy 6

  Tylko po co te bzdury ze sprowadzaniem z Holandii? Coz to, nie potrafimy sami wyhodowac? Niech sie spytaja fachowcow a tych u nas coraz wiecej.

 • jozbieszczad

  Oceniono 19 razy 5

  **** Podczas dyskusji w sali plenarnej pojawiły się głosy, że suszu może jednak zbraknąć dla wszystkich potrzebujących, bo taki import w praktyce będzie możliwy tylko z Holandii.

  Gdzie i kto sprecyzuje kim są POTRZEBUJĄCY ?

 • qulqa

  Oceniono 12 razy 0

  Co tak cicho pod artykułem?
  Gdzie ci, którzy wycierali sobie usta dobrem chorych?
  Nie podoba się, bo nie będzie można uprawiać własnego krzaka?

 • kocurxtr

  Oceniono 5 razy -1

  "który podchodzi do opinii o właściwościach leczniczych ziela konopi z rezerwą, "
  mówił [...] poseł PiS Grzegorz Raczak.

  obyś gnoju zachorował na raka
  potem zobaczymy jak podchodzisz z rezerwą !

  wszystkie naukowe badania dają pozytywne wyniki...
  (w odróżnieniu od kościółkowych guseł)

 • antepavelic69

  Oceniono 9 razy -1

  Jeszcze wódka po 5 złotych:)

 • six_a

  Oceniono 7 razy -1

  przepraszam, ale co on ma na nogach? gips? a dopiero co ganiali po sejmie dziennikarzy za tiszerty.

 • krynolinka

  Oceniono 11 razy -1

  Dla wybranych chorych.Kalita sobie nie zasłużył na ulgę w cierpieniu..Brawo nasi rządzący. Tak trzymać.Tylko po co mu odznaczenie od prezydenta pośmiertne.

 • terazzz888

  Oceniono 8 razy -2

  wszyscy uzywajacy słow narkotyk sa zmanipulowani niewiedza o tej świętej roślinie stosowanej w leczeniu od 4000 lat, ludziw zacznijcie sie uczyc, nie wystarczy edukacja szkolna, to bzdet, niektorych nauczono tam czytac, nie koniecznie ze zrozumieniam i troche liczyc, jestese tzw homo SAPIENS, spróbujcie z tego korzystac i rozwijac mądrosc, bo od tego momentu zacznie sie wasze swiadome i wolne dojrzałe zycie. Jestem nieuleczalnie chora, olej cdb pomaga w funkcjonowaniu bez bólu , moge normalnie chodzic, ruszac rekami itp, tylko ten jest do kupienia legalnie ale za granica próbowałam działania oleju z thc, ma duzo szersze spektrum dzilania, to jest lekarstwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX