Trybunał Konstytucyjny: zaskarżone przez Ziobrę przepisy ustawy o KRS niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny zdecydował o niekonstytucyjności niektórych przepisów ustawy o KRS. Ustawę zaskarżył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Część artykułów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) jest niezgodna z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Orzeczenie zapadło jednogłośnie. Tym samym Trybunał przychylił się do wniosku ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. 

Bez możliwości nagrywania obrazu, z wyłączonymi telefonami i bez późniejszej konferencji prasowej - tak dziennikarze wysłuchali orzeczenia TK. - Jeden z pracowników TK żartował że będzie jak na pokładzie samolotu - donosił nasz reporter Jacek Gądek. Dziennikarzom kazano wyłączyć telefony.

Przed budynkiem TK trwa protest KOD.

TK badał ustawę o KRS na wniosek Ziobry

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał, czy ustawa o KRS jest zgodna z konstytucją, jeżeli chodzi o reprezentację sędziów z niższych sądów oraz kadencyjność. Ustawę zaskarżył minister Zbigniew Ziobro. W jego opinii ustawa "ogranicza prawa wyborcze sędziów przy wyłanianiu ich przedstawicieli do KRS". Jak argumentował Ziobro, stawia to "w uprzywilejowanej pozycji sędziów sądów wyższych instancji". Ponadto - jego zdaniem - obowiązujące przepisy "bezpodstawnie" różnicują charakter kadencji sędziów-członków Rady i wchodzących w jej skład parlamentarzystów. 

Trybunał nad tą sprawą obradował w 5-osobowym składzie, w którym wszyscy sędziowie zostali wybrani przez PiS, a dodatkowo 3 to tzw. dublerzy. Sędziowie dublerzy to ci wybrani przez PiS na miejsca zajęte przez 3 sędziów wybranych legalnie przez poprzedni Sejm i nie zaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Rozstrzygnięcie TK ws. wspomnianej ustawy PiS może wykorzystać jako uzasadnienie wprowadzanych przez siebie zmian w KRS. 

Czego dotyczą zmiany w KRS planowane przez PiS?

Rząd przyjął projekt dotyczący zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa. W projekcie znalazły się m.in. zapisy o wygaszeniu kadencji 15 członków-sędziów. Następcy mieliby zostać wybrani przez Sejm, a nie w wewnętrznych wyborach wśród sędziów, jak było dotychczas. Kandydaci byliby zgłaszani przez prezydium Sejmu lub grupę 50 posłów, ostatecznie wybranych kandydatów miałby rekomendować posłom marszałek. Zdaniem opozycji projekt jest niekonstytucyjny i zmierza do większego wpływu PiS na polskie sądownictwo. Również środowiska sądownicze obawiają się, że zmiany mogą doprowadzić do upolitycznienia sądów.

Kto obecnie wchodzi w skład Krajowej Rady Sądownictwa?

Dziś w skład KRS wchodzi 25 osób: pierwszy prezes Sądu Najwyższego, minister sprawiedliwości, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, jedna osoba wybrana przez prezydenta, piętnastu członków powołanych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch senatorów wybranych przez Senat. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Finaliści turnieju IPN solidaryzują się z wyrzuconymi z Sejmu licealistami

Więcej o:
Komentarze (434)
Trybunał Konstytucyjny: zaskarżone przez Ziobrę przepisy ustawy o KRS niezgodne z konstytucją
Zaloguj się
 • 13sw

  Oceniono 163 razy 57

  To nie jest orzeczenie TK, ponieważ jest to nie-akt wydany przez uzurpatorów udających sędziów i nazywanie tego "orzeczeniem" jest kłamstwem takim samym, jak nazywanie pobytu w Auschwitz reedukacją.

 • easa-phone

  Oceniono 34 razy 28

  Ważniejsze jest, czy TK miał prawo procedować tę sprawę w tym terminie, bo chyba sprawy miały być procedowane chronologicznie od najwcześniej złożonych do TK.

 • gustdelf4

  Oceniono 44 razy 8

  Jak wcześniejszy TK będący reprezentantem układu rządzącego Polską od 1989 działał wbrew interesowi obywateli i wbrew konstytucji nikt tak ryja nie darł.

 • speedy13

  Oceniono 124 razy 8

  Hmm a na jakiej podstawie TK zajął się rozpatrywaniem wniosku min, Ziobry poza kolejnością?
  Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym obowiązująca od 16.08.2016 stwierdza jasno i jednoznacznie w art. 38 p.3:

  " Terminy rozpraw, na których rozpoznawane są wnioski, wyznaczane są według kolejności wpływu spraw do Trybunału"
  A dalej, w p.4 wymienia enumeratywnie przypadki, w których wnioski rozpatrywane są poza kolejką. Dotyczy to wniosków o stwierdzenie zgodności z Konstytucją:
  - ustaw przed ich podpisaniem i umów międzynarodowych przed ich ratyfikacją - to nie jest tego typu przypadek
  - ustawy budżetowej lub prowizorium budżetowego - to nie jest tego typu przypadek
  - ustawy o samym Trybunale Konst. - to nie jest tego typu przypadek
  - celów i działania partii politycznych - to nie jest tego typu przypadek
  - wniosku o stwierdzenie przeszkody w sprawowaniu urzędu Prezydenta RP i powierzenie Marszałkowi Sejmu obowiązków prezydenta - to nie jest tego typu przypadek
  - wniosków w sprawie sporów kompetencyjnych między najwyższymi organami państwa - to nie jest tego typu przypadek
  Ponadto Prezes TK może wyznaczyć termin rozpatrzenia wniosku poza kolejnością, " jeżeli jest to uzasadnione ochroną wolności lub praw obywatela, bezpieczeństwa państwa lub porządku konstytucyjnego. " - powiedziałbym, że żadna z tych okoliczności tu także nie zachodzi.

  Po co w ogóle obecna władza zawraca sobie głowę uchwalaniem jakichś ustaw, jak potem sama tych swoich własnych ustaw nie przestrzega?

 • fleshless

  Oceniono 109 razy 7

  to trybunał?
  a nie spotkanie kolesi?
  a.. przepraszam, przecież tym razem to Kali zabierać komuś krowy więc wszystko ok.
  nasi to już nie są kolesie

 • onduma

  Oceniono 69 razy 7

  A tak dobrze bylo jak Trybunal byl w reakach PO ? I Komu to przeszkadzało ? Oglaszalo sie, ze wszystko po mysli PIS jest niezgodne zkonstytucją i było git ? Ktoz mogl przewidziec wygrana PIS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX