Dzieci żołnierza AK odmówiły odznaczenia od Andrzeja Dudy. W liście padają mocne argumenty

"Jesteśmy głęboko przekonani, że Tata postąpiłby tak właśnie" - piszą Aleksandra Górska i Tomasz Barański, dzieci Władysława Barańskiego w liście do prezydenta. W mocnych słowach uzasadniają odmowę przyjęcia wysokiego odznaczenia dla swojego ojca.
Nie możemy przyjąć tego odznaczenia, gdyż nadane jest przez Prezydenta, który gwałci Konstytucję RP i łamie standardy demokratycznego państwa prawa, standardy, o przestrzeganie których przez wiele lat walczył nasz Ojciec

- tłumaczą w liście do prezydenta Andrzeja Dudy dzieci żołnierza AK, Władysława Barańskiego. Ich ojciec miał być pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Informację jako pierwsza podała Wyborcza.

Aleksandra Górska i Tomasz Barański są przekonani, że ich tata postąpiłby tak samo. Cały list opublikował portal koduj24.pl.

Krzyż Wolności i Solidarności jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej.

Nie chcieli odznaczeń od Dudy

Dopiero co Krzyża nie przyjął Zygmunt Łenyk, znany działacz antykomunistyczny.  - Odmowa moja jest protestem przeciwko systematycznemu łamaniu przez Pana Prezydenta Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - pisał w liście do prezydenta.

Wcześniej głośno było m.in. o przypadku konsula w Meksyku, Alberto Stebelskiego-Orlowskiego. Miał być odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Tłumaczył, że nie przyjmie odznaczenia w proteście "przeciw temu, co się dzieje w Polsce". Został odwołany ze stanowiska. 

Również zasłużona dla Polski Annette Laborey odmówiła przyjęcia od Andrzeja Dudy tytułu Kawalera Orderu Zasługi RP. Powody, dla których to robi, przedstawiła w bardzo mocnym liście. "Odznaczenie nadane takimi rękami zamienia się w zniewagę" - napisała.

Finaliści turnieju IPN solidaryzują się z wyrzuconymi z Sejmu licealistami

Więcej o:
Komentarze (287)
Dzieci żołnierza AK odmówiły odznaczenia od Andrzeja Dudy. W liście padają mocne argumenty
Zaloguj się
 • szuna12

  Oceniono 138 razy 46

  Wielki szacunek dla dzieci Wielkiego Ojca!!! Wszyscy, którzy będą pisali inaczej to PiSie karlątka i ruskie psy w polskim futerku.

 • trup

  Oceniono 107 razy 33

  Ojciec był Żołnierzem AK a nie lewackim HISTERYKIEM więc pewnie nie robiłby komedii i odznaczenie z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej uszanowałby. Dali sobie zrobić wodę z mózgów.

 • polakadam

  Oceniono 111 razy 27

  Ciekawe za co został odznaczony Misiewicz? W państwie PiS nastąpiła deprecjacja odznaczeń bo każdy je może dostać jeśli jest lojalny wobec nowej władzy jak za PRL.

 • jan.w2

  Oceniono 110 razy 24

  D...pa, to ma taką facjatę, że nawet jak się głupkowato nie uśmiecha, to i tak wygląda komicznie.

 • zelenyles

  Oceniono 103 razy 19

  Duda niech da te wszystkie medale Macierewiczowi on weźmie, bo nikt normalny medali od niego nie chce !

 • lipton80

  Oceniono 101 razy 17

  Wielki szacunek dla tych ludzi którzy dzisiaj pokazują jak powinno się zachować. W tym przypadku wytrącają adrianowi argument że to "dzieci resotowe", "dojna zmiana" czy "potomkowie ubeków".
  BRAWO

 • darek_w1

  Oceniono 98 razy 14

  Odznaczenie przyznane przez tchórza i zdrajcę to obelga a nie zaszczyt

 • plorg

  Oceniono 60 razy 8

  "Jesteśmy głęboko przekonani, że Tata postąpiłby tak właśnie"

  W G. poraz kolejny rozmowy z nieżyjącymi. A co na to powiedziałby król Mieszko?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX