Duda z czołowymi ministrami na zjeździe "Gazety Polskiej". Tematy? Nienawiść do PiS, Smoleńsk...

XII Zjazd Klubów "Gazety Polskiej" w Spale zaszczyciła swoją obecnością spora grupa najważniejszych polityków w kraju - od prezydenta po szefa MON. Ten ostatni mówił o pracach nowej podkomisji smoleńskiej.

To dwunasty już Zjazd Klubów "Gazety Polskiej". W tym roku na długiej liście gości wydarzenia pojawili się m.in. prezydent Andrzej Duda oraz najważniejsi ministrowie rządu PiS: wicepremier i minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szef MSZ Witold Waszczykowski czy minister środowiska Jan Szyszko. Premier Beata Szydło oraz Jarosław Kaczyński co prawda nie mogli przyjechać do Spały, za to przesłali organizatorom okolicznościowe listy. Prezes PiS napisał do uczestników zjazdu m.in. o przyczynach "nienawiści" do jego partii.

Rodzi się pytanie: dlaczego tak się dzieje, skąd bierze się ta nienawiść? Odpowiedź nasuwa się prosta: dlatego, że się nie poddajemy. Dlatego, że nie wyhamowujemy. Dlatego, że nie zbaczamy z wytyczonej drogi

- przekonuje w liście Kaczyński. Wśród gości zjazdu znalazł się również Antoni Macierewicz. Szef MON zwrócił uwagę podczas swojego przemówienia, że efektem dochodzenia ws. katastrofy smoleńskiej ma być przedstawienie pełnego materiału dowodowego.

- Nie tylko obrazującego jak przebiegał dramat, ale także pokazującego to w sposób uzasadniony badaniami najlepszych instytutów naukowych świata, niestety nie zawsze polskich. (...) Żeby to wszystko zostało zrobione będą potrzebne pieniądze i będzie potrzebny czas - mówił Antoni Macierewicz.

Ile potrwają badania?

Minister obrony narodowej dodał, że badania zmierzające do wyjaśnianie przyczyn katastrofy smoleńskiej "potrwają jeszcze co najmniej rok". Jak podkreślał, wysiłek w jej wyjaśnianiu musi zostać zrealizowany po to, by "zamknąć tę straszliwą kartę, nie tracąc honoru narodowego oraz zdolności do rozwoju i wzmacniania państwa polskiego".

Według Antoniego Macierewicza, jeśli państwo polskie nie wyjaśni tragedii z 10 kwietnia 2010 roku, to zrobi to - jak się wyraził - Władimir Putin czy członkowie rosyjskiej komisji MAK. - Oni to zrobią po to, żeby nas oskarżyć raz jeszcze. Tym razem w nazwiskach Tuska i pozostałych. Będziemy elementem rozgrywki (...) nie możemy do tego dopuścić - mówił minister obrony narodowej, dodając, że obowiązkiem państwa polskiego jest samodzielne wyjaśnienie katastrofy prezydenckiego tupolewa.

Macierewicz powtórzył też tezę, że katastrofa dokonała się w powietrzu, co skomentował na Twitterze Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. 

Podkomisja a eksperci

Warto przypomnieć, że w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej podkomisja MON pokazała film podsumowujący jej dotychczasowe prace. Według ekspertów Macierewicza do destrukcji lewego skrzydła prezydenckiego tupolewa doszło kilkadziesiąt metrów przez przelotem nad słynną brzozą, a samolot mimo utraty potężnego fragmentu płata był w stanie zachować właściwy kierunek lotu. Niestety - jak zasugerowali w materiale filmowym eksperci - doszło do wybuchu bomby termobarycznej, która ostatecznie przerwała lot.

Podczas prezentacji podkomisja pominęła wyniki badania naukowców z WAT, które zaprzeczały przedstawionym wnioskom. 

Kontrowersje wokół "Gazety Polskiej"

Periodyk Tomasza Sakiewicza niejednokrotnie wywoływał kontrowersje swoimi okładkami i treściami. Na okładkach zamieszczano już m.in. zdjęcie Donalda Tuska ubranego w mundur Wehrmachtu, ogłaszano, że prezydencki tupolew został zestrzelony czy pisano o "zabieraniu" polskich dzieci, ilustrując temat zdjęciem najmłodszych więźniów obozu koncentracyjnego.

Na początku roku "Gazeta Polska" przygotowała kampanię reklamową, której osią był cytat z marszałka Józefa Piłsudskiego: "Bić k... i złodziei". Plakaty z tym i innymi sloganami szybko wycofano z warszawskiej komunikacji miejskiej, jako "nawiązujące do nienawiści" i naruszające przyjęte zasady współżycia społecznego. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

'Coraz bliżej prawdy'. Od 6 lat Jarosław Kaczyński na miesięcznicach smoleńskich powtarza prawie to samo

Więcej o: