Ten wpis o uchodźcach szybko zniknął z Twittera PiS-u. Ludzie oburzeni: "Brzydko się bawicie"

Niedawno na Twitterze partii rządzącej usunięto wpis z wypowiedzią Beaty Szydło. Teraz skasowano kolejny tweet. Przekonywano w nim, że... niechęć do imigrantów nie jest czymś złym. "Brzydko się bawicie" - skomentował dziennikarz Wojciech Mucha.

Komisja Europejska wszczęła procedurę przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z odmową przyjęcia uchodźców. Na przyjęcie 7 tys. osób w ramach systemu relokacji zgodził się poprzedni rząd, jednak nowa władza nie wywiązała się z tego zobowiązania.

Politycy PiS od dawna krytykują pomysł, by wszystkie kraje UE przyjęły część uchodźców, którzy w ostatnich latach przybyli do Włoch i Grecji.

Dziś na profilu Prawa i Sprawiedliwości na Twitterze pojawił się wpis, mający przekonywać do poglądów partii na sprawę uchodźców. Pokazano w nim wyniki badania dot. zadowolenia obywateli państw UE z tego, jak Unia rozwiązuje sprawę uchodźców.

Grafikę opatrzono komentarzem: "Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego. Polacy nie są wyjątkiem w Europie".

Po ok. 40 minutach wpis usunięto i zastąpiono innym, gdzie nie było już zdania o "niechęci do uchodźców". Jednak do tego czasu wiele osób zdążyło zachować wpis. Pojawiły się krytyczne komentarze. Także w prawicowych mediach. "Brzydko się bawicie" - napisał dziennikarz "Gazety Polskiej" Wojciech Mucha. 

W końcu wpis skomentował Paweł Szefernaker (w kampanii PiS odpowiadał za media społecznościowe). "Poprzedni tweet był wyjątkowo niefortunnie napisany. Takie błędy nie powinny się zdarzać. Wnioski będą wyciągnięte" - napisał.

Manipulacja we wpisie?

Jednak jak zwrócili uwagę ludzie na Twitterze, wraz z nowym wpisem problem wcale nie zniknął. 

Po pierwsze, po zmianie we wpisie napisano, że "coraz więcej Europejczyków nie zgadza się na przymusową relokację imigrantów". Tyle, że takie zdanie to manipulacja - wcale nie to wynika z załączonego badania.

Pytanie w nim brzmiało: Czy aprobujesz/dezaprobujesz to, w jaki sposób UE radzi sobie w sprawie uchodźców"? Odpowiedź "dezaprobuję" może oznaczać niezgodę na przyjmowanie uchodźców, ale równie dobrze może oznaczać, że respondent jest niezadowolony ze zbyt wolnego przyjmowania uchodźców.

Po drugie, największy procent odpowiedzi "dezaprobuję" jest wśród Włochów i Greków. Akurat w tym przypadku jasne jest, że mieszkańcy są niezadowoleni nie z przymusowych kwot uchodźców, ale właśnie z tego, że inne kraje UE - w tym Polska - nie wywiązują się ze zobowiązań i nie przyjmują uchodźców, którzy są obecnie w Grecji i Włoszech.

W ten sposób, choć teoretycznie PiS wycofało się z oburzającego wpisu i usunęło go, w rzeczywistości wciąż partia posługuje się manipulacją. A zdanie o tym, że niechęć do uciekających przed wojną ludzi jest czymś akceptowalnym będzie dalej krążyć w sieci.

Dziwna wypowiedź Szydło o Auschwitz

To już drugi w tym tygodniu przypadek, gdy kontrowersyjny wpis znika z twitterowego konta PiS.

W środę szybko zniknął tam tweet z wypowiedzią premier Beaty Szydło w Auschwitz. Jednak wiele to nie dało, gdyż nie była to pomyłka osoby odpowiedzialnej za konto partii, a słowa o tym, że "Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli" rzeczywiście padły z ust Szydło i wywołały oburzenie.

"Auschwitz jest lekcją tego, że trzeba robić wszystko, by chronić życie swoich obywateli". Fala krytyki po przemówieniu B. Szydło

Więcej o:
Komentarze (235)
Ten wpis o uchodźcach szybko zniknął z Twittera PiS-u. Ludzie oburzeni: "Brzydko się bawicie"
Zaloguj się
 • pepe_papa

  Oceniono 113 razy 19

  Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do PiSS to coś złego. Polacy nie są w Europie wyjątkiem.

 • atmt

  Oceniono 48 razy 8

  Szkoda, że nikt nie odróżnia "uchodźców" od "imigrantów". Tych pierwszych jest garstka i jak najbardziej należy im pomóc w nieszczęściu, a od tych drugich należy trzymać się z daleka jeśli wyznają islam. Proste. Z pewnością jest w Polsce niechęć do imigrantów i nie ma w tym niczego złego patrząc na to co dzieje się na zachodzie.

 • labore

  Oceniono 19 razy 7

  Uchodźcy zdecydowanie sobie nie życzą relokacji do Polski. Zdecydowanie sobie NIE życzą. 1000 Syryjczyków sprowadzonych do Polski uciekło potajemnie w nocy do Niemiec. Można obejrzeć dyskusję na ten temat w niemieckiej telewizji (polskie napisy): www.youtube.com/watch?v=FeGjiNn2v3I&t=719s

 • prawdaprawdaprawda

  Oceniono 48 razy 6

  Mam prawo myśleć co chcę!
  TO jest wolność!
  GadzinóWce się to nie podoba?

 • quar33

  Oceniono 44 razy 6

  Krótko: nie przyjmiemy uchodźców i pocałujcie nas w de! Lejemy na wasze 'kary", "sankcje", "oburzenie", itd. Nie wierzymy w idiotyczne multi, głupkowatą "poprawność (sic!) polityczną" i kretyński liberalizm. Niezależnie od waszej propagandy, socjotechniki i poddaństwa wobec GER oraz Brukselskich idiotów pozbawionych wyobraźni i rozsądku. Piszcie sobie ile chcecie. My, Polacy i tak swoje wiemy. Lewaczki - DO BUDY!

 • antoniferdynand

  Oceniono 20 razy 6

  W relacji PiS - UE w temacie uchodźców jest jakieś drugie dno. Gdyby chodziło o pokazanie, że nam zależy ale nie mamy warunków to z powodzeniem można by eksponować temat przyjęcia 100 tys. Czeczeńców, udowadniać że spora grupa spośród 1 mln. Ukraińców to nie emigranci zarobkowi ale uchodźcy z Donbasu czy wreszcie przyjąć jakiś 1 tys. Syryjczyków i udowadniać, że w szybkim czasie przedostali się do Niemiec, Szwecji czy innych państw z dużym socjalem.
  Tu chyba gra idzie o zniechęcenie władz UE do Polski, wprowadzenie jakiś retorsji a w konsekwencji zbudowanie podwalin do niechęci Polaków do Unii. Innego rozwiązania nie widzę.

 • masofrev

  Oceniono 36 razy 6

  "Odpowiedź "dezaprobuję" może oznaczać niezgodę na przyjmowanie uchodźców, ale równie dobrze może oznaczać, że respondent jest niezadowolony ze zbyt wolnego przyjmowania uchodźców." - ten fragment rozbawił mnie do łez! Poza 3% zadeklarowanych lewaków, znajdźcie mi, proszę choć jedną osobę, która chciałaby mieć WIĘCEJ sąsiadów-uchodźców!

 • bart5554

  Oceniono 46 razy 6

  "Skandal" goni "skandal"... Co się takiego dzieje, że trzeba zintensyfikować wojnę informacyjną oraz zająć Polaków wojną polsko-polską i dodatkowo kompromitować nasz kraj w Europie? Moje typy:

  1) Wizyta Trumpa i nabierający pędu projekt Międzymorza, jako alternatywy dla umierającej i pozbawionej prawdziwego przywództwa Unii Europejskiej.

  2) Imigranci islamscy

  3) Starania naszego kraju o niezależność energetyczną (jako strategii konkurencyjnej do Niemiec i Rosji):

  "O źródłach dostaw energii do Polski decyduje wyłącznie polski rząd" - w ten sposób pełnomocnik rządu ds. infrastruktury strategicznej Piotr Naimski skomentował stanowisko polityków z Austrii i Niemiec, według których „dostawy energii do Europy są sprawą Europy, a nie USA”.

  "To jest dziwne stwierdzenie w ustach polityka niemieckiego, bo od długiego czasu kwestie bezpieczeństwa energetycznego są rozpatrywane w dwóch płaszczyznach - ekonomicznej, co jest jasne, ale także i politycznej"

  — stwierdził Naimski w piątek w radiowej Jedynce, odnosząc się do wspólnego oświadczenia szefa dyplomacji Niemiec Sigmara Gabriela i kanclerza Austrii Christiana Kerna.

  Skrytykowali oni w czwartek uchwalone przez Senat USA nowe sankcje wobec Rosji przewidujące m.in. kary dla europejskich firm współpracujących z rosyjskim sektorem energetycznym.

  wpolityce.pl/polityka/344531-naimski-odpowiada-niemcom-i-austriakom-o-zrodlach-dostaw-energii-do-polski-decyduje-wylacznie-polski-rzad

 • sorrry

  Oceniono 52 razy 6

  Oczywiście, ze niechęć do tzw. uchodźców to nic złego. Wprost przeciwnie, to pozytywny objaw zdrowego rozsądku i niepoddawania się destrukcyjnemu dyktatowi wrogów Polski!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX